11 CHP’li büyükşehir belediye başkanından zam açıklaması

Mazot fiyatlarındaki artışa ilişkin 11 CHP’li büyükşehir belediye başkanı müşterek bir yorumlama yaparak, hükümete çağrıda bulundu. Açıklamada, “Toplu nakliye ücretlerine yakın zamanda fazla önemli yükselme yaşanması mecburi ülkü gelmiştir” denildi.

Ekrem İmamoğlu (İstanbul), Mansur Yavaş (Ankara), Tunç Soyer (İzmir), Zeydan Karalar (Adana), Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir),  Arzu Çerçioğlu (Okumuş), Muhittin Böcek (Antalya), Osman Gürün (Muğla), Vahap Seçer (Mersin), Kadir Albayrak (Tekirdağ) ve Lütfi Savaş’ın (Hatay) imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Toplu taşıma ücretlerine yakın zamanda fazla önemli çoğalma yaşanması zaruri ülkü gelmiştir. Hükümetin yardım uygulamasında da fiyat artışına giderek, toplu taşımada yaşanan tatsızlıkların önüne geçmesi çok kolaydır” denildi.

İşte o izah etme:

– Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği baskı süreçte, hesaplı öngörülebilirlik yerini ne eyvah ancak jurnal fiyat artışları ve sıvı süreçlere bırakmıştır. Yeni şartlar vatandaşlarımızı olduğu gibi yerel yönetimlerimizi de ciddi zorluklarla aleyhinde karşıya bırakmaktadır. Bir vakit öncesine değin dövizdeki hızlı yükseliş nedeniyle mazot fiyatlarında süratli yükselmeler olmuştur. Bu yükselişler devam etmekte olup, tarihte öncelikle ülkemizde art arda 7 gün her tarafında mazot fiyatları zamlanmıştır.

– Pek ama, sadece yılbaşından bu yanlamasına geçen 70 günde mazot ücretleri yüzde 94’cilt daha artı artış göstermiştir. Aynı yükselme, enerji fiyatları için de geçerlidir. Bu sıra dışı artışlar bir vakit önce toplu taşımada gerçekleşen fiyat artışlarını bundan böyle kadük ayla getirmiş hatta durumu öncekinden bile zorlaştırmıştır.

– Büyükşehirlerimizde sağlıklı ve sürdürülebilir toplu taşıma hizmeti belediyelerimizin en önemli vazifelerindendir. Toplu taşımada kullanılan mazot ve elektrik gibi artan personel maliyetleri, yurt dışı protez parça kaynaklı bakım yenileme maliyetleri de artık belediyeler kadar kaldırılamayacak değin zamlanmıştır. Ne yazık ama daha önce tekrar tekrar istek ettiğimiz, toplu taşımada kullanılan akaryakıttan en azından ÖTV alınmasın önerimiz de merkezi idare tarafından duymazdan gelinmiştir.

– Tüm bu süreçleri ele aldığımızda toplu taşıma ücretlerinde yakın zamanda çok önemli artışlar olması kaçınılmaz hale gelmiştir. Üzülerek ifade ederiz ancak, elimizde olmayan nedenlerle bu artışları vatandaşlarımıza yansıtmak durumunda kalacağız. Ayrıca, yasa gereği ve Meclis kararları çerçevesinde toplu taşımayı bedava kullanan fazla sayıda vatandaşımız vardır.

– Vatandaşlarımızın dinç hizmet alması namına, 2016 yılında yayınlanan yönetmelikle, belediyelerin şehir içi toplu taşıma yetkisi verdiği özel şahıslara ait araçlara ödenen 1.000 TL’lik takviye ise aradan geçen yıllara karşın artırılmamıştır. Bu koşul, kimi zaman taşımacılarla, toplu ulaşımı ücretsiz kullanan vatandaşlarımızı aleyhinde karşıya getirmektedir. Hükümetin, bu takviye uygulamasında da fiyat artışına giderek, toplu taşımada yaşanan tatsızlıkların önüne geçmesi çok kolaydır. 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak açıklamamızı kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir