14 yıl önce kasım ayı: TBMM’de neler yaşandı? Önce barış rüzgarı sonra ‘one minute’

Türkiye’nin yakın tarihindeki ‘’One Minute’’ olayı, unutulmazlar aralarında birincil sıralarda yer alıyor. 29 Ocak 2009’da İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen zirvede Başbakan Erdoğan, hemen yanına oturan İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres’i dinlemiş ve Gazze saldırılarını savunan sözleri üzerine ‘’One minute’’ diyerek tepki göstermişti.

14 yıl önce kasım ayı: TBMM’de neler yaşandı? Önce barış rüzgarı sonra 'one minute'

‘’Sesinin bu değin yüksek çıkması suçluluk psikolojisinden. Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Benim için bundan böyle Davos bitmiştir. Daha da Davos’a gelmem’’ diyerek toplantıyı terk etmişti.

14 yıl önce kasım ayı: TBMM’de neler yaşandı? Önce barış rüzgarı sonra 'one minute'

MECLİS’TE ŞİİR OKUDU

93 yaşındayken 2016 yılında hayatını kaybeden ve 66 yıl süreyle İsrail’in politik hayatında bulunan Peres, Davos krizinden iki sene önce, 13 Kasım 2007’de Ankara’ya gelmişti. Bu ziyaret İsrail ile Türkiye arasında bir dönüm noktası oldu. TBMM’deki konuşmasında, sıcak mesajlar verdi hatta Cahit Sıtkı Tarancı’nın meşhur ‘’Memleket İsterim’’ şirini bile okudu. Birleşimi yöneten CHP’li Başkanvekili Güldal Mumcu Peres’i kürsüye misafir etme ettiğinde sözlerine alkışlar aralarında şöyle başladı:

‘’Parlamentonuz geçmişte tarih yazmış ve ilerisi için tarih yazmaya devam edecektir. Kemal Atatürk “Kendi hayatlarımızda mutluluğa ulaşmanın tek yolu, kendimizin yok, bizden sonradan geleceklerin çıkarlarını gözetmektir” demiştir. Türkiye, son yüzyılda bir devrim yaşadı, eski bir imparatorluktan güçlü bir cumhuriyete dönüştü’’


ULU KAPI

Peres ardından, ‘’İspanya Kralı Yahudi toplumunu, Hristiyan inancını benimsemek ya da İber Yarımadası’ndan kovulmak arasında bir tercih yapmaya zorladığında çoğu sürgünü seçti. Yalnızca İstanbul’daki ‘Ulu Kapı’ toplu olarak göç etmelerine ve Osmanlı topraklarında yerleşmelerine geçit verdi. Burada kendi manevi hayatlarını sürdürebilecekleri ve inançlarına göre dinlerini uygulayabilecekleri bir yuva buldular’’ dedi.

14 yıl önce kasım ayı: TBMM’de neler yaşandı? Önce barış rüzgarı sonra 'one minute'

Sözlerini ‘’Türkiye, felsefe, sanat, bilim, mimari ve insan yaratıcılığının tüm alanlarına büyük katkısı olmuş İslam medeniyetinin görkemini temsil etmektedir. Uzlaştırma geçici bir menfaat değildir, daimi bir amaçtır; savaş gibi tek taraflı olamaz, umut gibi fazla taraflı olmalıdır. Tanrı dostluğumuzu daim etsin’’ diyerek tamamladı.

O günkü Meclis tutanaklarında (İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres, TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Hayati Printer ile tokalaştı) ifadesi yer alıyor.

Peres konuşmasını, ‘’Tanrı dostluğumuzu daim etsin’’ diyerek tamamladı fakat bu arkadaşlık hem Davos krizi hem de Mavi Marmara olayı ile bozuldu. 14 yıl önceki uzlaşma rüzgarları tutanaklarda kaldı. Bunca fırtınadan sonradan acilen İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkiler onarım aşamasında…

 

İŞTE O ŞİİR
Memleket isterim, Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun; Kuşların, çiçeklerin diyarı olsun. Memleket isterim, Ne ilk olarak dert ne gönülde hasret olsun; Kardeş kavgasına bir nihayet olsun. Memleket isterim, Ne varlıklı fakir ne sen ben farkı olsun; Kış günü herkesin evi barkı olsun. Memleket isterim, Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun; Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

 

ABBAS DA GELDİ

Peres ile birlikte aynı gün TBMM’ye Filistin Ulusal Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas da gelerek bir konuşma yaptı. İsrail ve Filistin liderleri aynı salonda buluştu, tokalaştı.

14 yıl önce kasım ayı: TBMM’de neler yaşandı? Önce barış rüzgarı sonra 'one minute'

Abbas konuşmasında ‘’Biz Filistin’de demokrasinin yerleşmesini arzuladık. Seçimlere dayalı yeni bir siyasi sistem meydana getirmek istedik. Bu gayretlerimiz, özgürlük mücadelemizin bir parçasıdır. aynı zamanda, egemen Filistin devletinin çekirdeği olsun istedik. Siyasi ve ekonomik yaptırımlara ve ambargolara niyet olduk ve bu vesile ile, bu deneyimimizin başarısızlığa ulaşması için baskılara maruz kaldık. Bizim Türk halkıyla köklü tarihe dayalı kardeşlik bağlarımız vardır’’ dedi.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir