Afrika, küresel güçlerin savaş alanı olmamalı – AU


Afrika Birliği liderleri Perşembe günü, kendi barış ve güvenliğine yönelik çeşitli tehditlerle boğuşan Afrika’nın küresel güçler için “jeostratejik bir savaş alanı” haline gelmemesi gerektiği konusunda uyardı.

1,3 milyar nüfuslu kıta, Rusya’nın 15 ay önce Ukrayna’yı işgalinden bu yana iki katına çıkan büyük güçler arasındaki nüfuz mücadelesinin merkezinde buldu.

Ve AU, 1963’te bugün, öncüsü olan Afrika Birliği Örgütü’nün kuruluş yıldönümünü kutlarken, Ukrayna’nın kendisi de Afrika ile bağlarını güçlendirmek istediğini açıkladı.

AU Komisyonu başkanı Moussa Faki Mahamat, “Farklı siyasi çıkarların karşı karşıya geldiği bu uluslararası bağlamda, her iki tarafın iradesi Afrika’yı jeostratejik bir savaş alanına dönüştürmek ve böylece yeni bir Soğuk Savaş yaratmakla tehdit ediyor” dedi.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki AU genel merkezinde yaptığı konuşmada, “Başkalarının kazançlarının Afrika için kayıplara dönüşeceği bu sıfır toplamlı oyunda, üye devletlerimizin her türlü araçsallaştırılmasına direnmeliyiz” dedi.

Rusya, Ukrayna’daki ihtilaf nedeniyle uluslararası sahnede giderek daha fazla izole hale gelirken, Moskova Afrika’da ve Asya’da daha derin siyasi, ekonomik ve askeri bağlar arıyor.

Şu anda Afrika gezisinde olan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Çarşamba günü bazı Afrika ülkelerini savaş konusundaki “tarafsızlıklarını” sona erdirmeye çağırdı.
Şubat ayında, 22 AU üye devleti, Rusya’nın Ukrayna’dan çekilmesi çağrısında bulunan BM Genel Kurulu kararına çekimser kaldı veya oylama yapmadı.

Bunlardan ikisi – Eritre ve Mali – karara karşı oy kullandı.
Pan-Afrika kuruluşunun yıldönümü münasebetiyle yaptığı açıklamada Kuleba, Ukrayna’nın kıtada diplomatik hamlesini de duyurdu.

Afrika’da yeni büyükelçilikler kurma ve bir Ukrayna-Afrika zirvesi düzenleme planlarını açıklayarak, “Üç ortak ilkeye dayalı yeni bir ortaklık kalitesi geliştirmek istiyoruz: karşılıklı saygı, karşılıklı çıkarlar ve karşılıklı faydalar” dedi.
Moskova, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un yılın başında birkaç Afrika ülkesine yaptığı ziyaretin ardından Temmuz ayında bir Rusya-Afrika zirvesi planladı.

Çin ve ABD de bu yıl dışişleri bakanlarını rakip diplomatik saldırılarda kıtaya gönderecekler.

Analistler, Pekin’in Afrika’daki büyük altyapı geliştirmelerini finanse ettiğini, ancak Batı’nın “borç tuzağı diplomasisi” uyguladığı suçlamalarını reddediyor.

Bu arada Faki, 2002’de OAU’nun yerini alan 54 ulustan oluşan AU’nun başarılarını da selamladı: “Apartheid’e karşı bağımsızlık ve zafer, önemli ekonomik ve bilimsel ilerleme, spor, sanat, Afrika’nın artan uluslararası rolü vb.”
Bununla birlikte, “hükümetteki anayasaya aykırı değişiklikler yoluyla demokrasinin gerilemesi, özgürlüklerin kısıtlanması, güvensizlik, terörizmin yayılması, şiddet içeren aşırılık, kontrolsüz silah dolaşımı, iklim değişikliğinin zararlı etkileri gibi olumsuz faktörleri” de kabul etti. ”

Faki, zorluklara rağmen Afrika’nın Covid-19 pandemisine verdiği cevaba işaret ederek “daha yüksek dayanıklılık kapasitesiyle karakterize edildiğini” söyledi.
Afrika Birliği’nin şu anki başkanı olan Komor Devlet Başkanı Azali Assoumani de son yıllarda Afrika’da çoğalan “anayasaya aykırı güç değişikliklerini” kınadı.

“Afrika içi ve Afrika içi çatışmalar ve aynı zamanda terörizm devam ediyor ve sonuç olarak kıtamızın barışı, güvenliği, demokrasisi ve gelişimi birçok ülkemizde tehdit altında” dedi.

Assoumani, Sudan’da nisan ortasında patlak veren ve birkaç ateşkes anlaşmasına rağmen devam eden rakip generaller arasındaki çatışmadan bahsetti.

Sudan’daki kardeşlerimizi diyalogdan yana olmaya ikna etmeliyiz ki bu ülkede devam eden kardeş katliamı savaşı sona ersin” dedi.

Arabnews’ten Haberler


Kaynak : https://radarr.africa/africa-must-not-be-a-global-powers-battleground-au/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=africa-must-not-be-a-global-powers-battleground-au

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir