Afrika’nın nüfus artışı ‘büyük sorumluluk’ – Obasanjo


Nijerya Eski Devlet Başkanı Olusegun Obasanjo, Afrika’nın gençlerinin ekonomik refahı ve gelişimi ile ilgili kritik konuları ele alana kadar Afrika’nın nüfusunun bir yük olmaya devam edeceğini söyledi.

Kıtadaki birçok genç arasında istihdam fırsatları, eğitim ve beceri geliştirme eksikliğinin kıtanın artan nüfusunu güvenlik için bir tehdit haline getirdiğini söyledi.

6 Şubat 2023 Pazartesi günü Accra yakınlarındaki Teshie’de bulunan Kofi Annan Uluslararası Barışı Koruma Eğitim Merkezi’nde (KAIPTC) Afrika Güvenliği konusunda üst düzey bir Diyalog’a hitap ederken bu sözleri söyledi.

Brenthurst Vakfı ile ortaklaşa KAIPTC’nin öncülüğünü yaptığı Konferans, Afrika’nın gelecek nesil boyunca karşı karşıya olduğu güvenlik sorunlarını ve dış işbirliği ve yardım olasılıklarını tartışmak üzere bölgedeki paydaşları, politika yapıcıları ve güvenlik aktörlerini bir araya getirdi.

Afrika’nın nüfusunun 2050 yılına kadar 2,5 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bay Obasanjo, birçok Afrika ülkesinin on yıllar önce bağımsızlıklarını kazandıklarından bu yana nüfuslarının en az beş kat arttığını gözlemledi.

Nüfustaki artışın kıta için bir değer olması gerekmesine rağmen, buna karşılık gelen fırsatların ve insanlar için eğitim eksikliğinin bu eğilimi büyük bir endişe haline getirdiğini söyledi.

“Nüfus bir yükümlülük veya bir varlık olabilir. Bugün elimizde olduğu gibi, bu büyük bir sorumluluktur ve kendimizi kandırmayalım.

“Bugün 225 milyon olduğumuz ülkem Nijerya, okula gitmesi gereken 20 milyon çocuğumuz okulda değil. Güvensizliğin başlangıcı budur” dedi.

Obasanjo şunları ekledi: “Gıda ve beslenme güvencemiz varsa, her çocuğa eğitim verirsek, herkes beceri kazanabilirse, bilime ve teknolojiye gereken önemi verirsek ve her çocuğa istihdam sağlarsak, nüfus bir çocuk olmaktan çıkacaktır. yükümlülük.”

Batı Afrika alt bölgesi, son üç yılda bir dizi darbeye maruz kaldı ve bölge, bu dönemde üç başarılı askeri darbe kaydetti.

Burkina Faso, Gine ve Mali hükümetlerinin devrildiğini ve yerini askeri bir cuntanın aldığını gördü.

Sierra Leone’nin Eski Devlet Başkanı Bay Ernest Bai Koroma, kıtada güvenliği artırmak için uzmanlar tarafından önerilen çeşitli tavsiyelerin eyleme dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Bölgedeki herhangi bir ülkedeki istikrarsızlığın diğer ülkeler üzerinde dalgalanma etkisi olabileceği düşünüldüğünde, ülkelerin kıtadaki güvensizlik sorunlarını ele almak için birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

“Nasıl ilerleme kaydedebileceğimiz ve potansiyelimizin tamamını nasıl gerçekleştirebileceğimiz konusunda biraz alışılmışın dışında düşünmemiz için üzerimizde çok fazla baskı var.” dedi Bay Koroma.

KAIPTC Komutanı Tümgeneral Richard Addo Gyane, Afrika’nın nüfus artışını şaşırtıcı olarak nitelendirerek, toplantının kıtadaki güvenlik sorunlarına çözüm sağlamak için bir fırsat sağlayacağını da sözlerine ekledi.

“İşsizlik, sosyal medya bağlantısı ve radikal ideolojiler, güçlü ve değişken bir güvenlik ve siyasi karışım olduğunu kanıtlayabilir. Bugünün politika kararları, Afrika gençliğinin toplumları için bir varlık mı yoksa yük mü olacağını belirlemeye yardımcı olacak” dedi.

Kaynak: UMH


Kaynak : https://radarr.africa/africas-population-growth-great-liability-obasanjo/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=africas-population-growth-great-liability-obasanjo

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir