Afrika’nın tarım potansiyeli dünyadaki açlığın sona ermesine katkıda bulunabilir


Afrika bugünün açlarını doyurabilir ve dünyanın ekmek sepeti olabilir. O potansiyeli var. Ne yazık ki insan potansiyel yiyemez.

Etkinleştirici politikalar, elverişli bir iş ortamı ve yenilikçi teknolojilerle desteklenen potansiyel; hasadı, masadaki besleyici gıdaları ve tarımın geniş değer zinciri boyunca zenginliği yaratan şeydir.

Afrika’nın gıda üretiminin dönüşümü, kilit bir BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi olan Sıfır Açlığa ulaşmak için kritik öneme sahip.

Afrika Birliği’nin 2014 Malabo Deklarasyonu, Afrika devletlerini “ortak refah ve iyileştirilmiş geçim kaynakları için hızlandırılmış tarımsal büyüme ve dönüşüm” yoluyla 2025 yılına kadar açlığı sona erdirme taahhüdünde bulundu.

Yedi yıl sonra ileri sarın. Afrika’nın sürdürülemez gıda ithalatına bağımlı olmak yerine kendi kendini besleme arzusunun arkasında gerçek bir ivme var. Ülkeler dev adımlar atıyor.

Örneğin, ısıya ve kuraklığa dayanıklı yeni buğday ve mısır çeşitleri tohumları da dahil olmak üzere yenilikçi tarım teknikleri, tarımsal üretimi büyük ölçüde artırıyor. Hayatları değiştiriyorlar ve 80 milyondan fazla insana fayda sağlıyorlar.

Kuraklığa ve ısıya dayanıklı
Afrika Kalkınma Bankası’nın Afrika Tarımsal Dönüşüm Teknolojileri (TAAT), yalnızca üç yıl içinde 12 milyon çiftçiye gelişmiş tohumlar ve geniş ölçekte gıda yetiştirmeleri için yeni çiftçilik uygulamaları sağladı.

Güney Afrika’da kuraklığı azaltmak için 5,2 milyon haneye kuraklığa dayanıklı mısır çeşitleri verildi. Doğu Afrika’da, Sudan ve Etiyopya’daki ısıya dayanıklı buğday çeşitleri muhteşem sonuçlar verdi.

Sudan, buğday verimini artırmak için çiftçilere 67.000 ton ısıya dayanıklı çeşit tohumu dağıttı. Bugün, buğday ihtiyacının %50’sini üretiyor ve 2025 yılına kadar %100 buğday kendi kendine yeterli olma yolunda ilerliyor.

Etiyopya, geçen yıl buğday ekilen ova alanlarındaki on kattan fazla artışla ve yerel buğday arzına 1,6 milyon ton ekleyerek buğday üretiminde kendi kendine yeterli hale geldi. Kıta genelinde tekrarlanan bu ve diğer başarılar, Afrika’nın gıda ve tarım ticareti yatırımları için yeni sınır olduğunun kanıtıdır.

Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu, İslam Kalkınma Bankası, BM’nin Gıda ve Tarım Örgütü ve daha pek çoğu da dahil olmak üzere birçok başka kurum, Afrika tarım ticaretine önemli yatırımlar yapıyor.

Afrika, 1,4 milyar insanını besleme hedefine ulaşmak için yılda en az 28,5 milyar dolara ihtiyaç duyuyor. Şu anda Afrika, toplam gıda ithalatı için yılda yaklaşık 75 milyar dolar harcıyor.

Yıkıcı tehditler
Üç yıkıcı tehdit, Afrika’nın ‘yeşil devrim’ ve gıda güvenliği hedefine meydan okudu – küresel bir salgın, iklim değişikliği ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali.

İklim değişikliği kaynaklı kuraklık, Afrika Boynuzu ve Doğu Afrika’yı olumsuz etkiledi. Çekirge sürüleri Sahel’in bazı kısımlarını istila etti ve benzeri görülmemiş seller Güney Afrika’yı kapladı.

Gıda tedarikindeki ciddi kesinti, bir uyandırma çağrısı ve Afrika’nın kendisini ucuz yabancı gıda ithalatına olan bağımlılığından kurtarması gerektiğinin kesin bir hatırlatıcısı oldu.

Afrika, aşırı iklim koşulları nedeniyle yılda 7 ila 15 milyar dolar kaybediyor.

Ukrayna’daki savaşın Afrika’nın gıda güvenliği üzerinde ani bir etkisi oldu. Kıta, her iki ülkeden de en az 30 milyon ton gıda, özellikle buğday, mısır ve soya fasulyesi ithal ediyor. Gıda tedarikindeki ciddi kesinti, bir uyandırma çağrısı ve Afrika’nın kendisini ucuz yabancı gıda ithalatına olan bağımlılığından kurtarması gerektiğinin kesin bir hatırlatıcısı oldu.

Geçen Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden birkaç gün sonra, Afrika Kalkınma Bankası 20 milyon çiftçinin 12 milyar dolar değerinde 38 milyon ton gıda üretmesine yardımcı olmak için 1,5 milyar dolarlık Afrika Acil Gıda Üretim Tesisi’ni faaliyete geçirdi.

Afrika, kendi gıdasını yetiştirme ve üretimi artırma konusunda fazlasıyla yeteneklidir. Gerçekten yeni bir tarımsal yatırım cephesi haline gelmek için, kilit kırsal yollara, depolama ve işleme altyapısına büyük yatırımlar yapması gerekiyor. Tüm gıda değer zinciri boyunca iklim açısından akıllı tarım sistemleri kurmalıdır. Bu nedenle, Afrika’nın Özel Tarımsal Endüstriyel İşleme Bölgeleri (SAPZ) oyunun kurallarını değiştiren önemli potansiyel unsurlardır.

Bu özel tarımsal-endüstriyel işleme bölgeleri, gıda üretimini katlanarak artırmak için kamu ve özel yatırımcıları bir araya getirmek üzere tasarlanmıştır. Kırsal nüfustaki kadınlar ve genç girişimciler için iş ve zenginlik yaratılmasına yardımcı olurlar. Ayrıca kentsel göçü frenlerler, ekonomileri çeşitlendirirler ve dış rezervlerin gıda ithalatı için yaptığı harcamaları azaltırlar.

Bölgeleri desteklemek elektrik gücü, su, yollar ve dijital altyapıdır. Yatırımcılar bölgelerde tarımsal işleme tesisleri kuruyor. Nijerya SAPZ programının 1,5 milyon iş yaratması bekleniyor. Kenya, ekonomisini en az 1 milyar dolar artırması gereken yedi özel tarımsal-endüstriyel işleme bölgesi oluşturma yolunda ilerliyor.

Zaman çok önemlidir
Afrika’nın tarımsal gelişiminin önündeki engellerin kaldırılması, üretimi yılda 280 milyar dolardan 2030’a kadar 1 trilyon dolara çıkarabilir. Açıkçası, Afrika’nın tarım sektörünü dönüştürmenin faydaları çok büyük ve apaçık.

Vizyoner liderlik, potansiyeli gerçek fırsatlara dönüştürebilir ve çevirmelidir. Kırsal toplulukları umutsuzluk bölgelerinden zenginlik yaratan bölgelere dönüştürebilir. Afrika’nın bunu yapmaya hazır olduğuna inanıyorum.

Afrika’nın liderleri, insan dostu, iş dostu ve çevre dostu bir dizi politika uygulamaya devam etmelidir. Bunlar, tarımı modernleştiren ve makineleştiren, gıda üretim teknolojilerinin kullanımını teşvik eden, sulama sistemlerini genişleten, ekosistemleri koruyan, gıda üretimini artıran ve ihracatı artıran politikalar olmalıdır.

Ülkeler, veri toplayan girdi teslim eden dronların konuşlandırılması da dahil olmak üzere tarım teknolojilerini kullanıyor. Üretkenliği artırmak için küresel konumlandırma sistemi (GPS) özellikli traktörler için muazzam fırsatlar var.

Teknolojilerin yanı sıra, çiftçilere akıllı sübvansiyonlar ve kredilerin yanı sıra kritik altyapı, araştırma ve geliştirme yatırımları sağlayarak yatırım açığını kapatmalıyız.

Bu, Afrika’nın belirleyici anıdır. Kıtanın dönüşümü tehlikede olduğu için zaman çok önemlidir.

Nihayetinde Afrika kendini gururla beslemeli. Afrika’nın ihtiyacı olan eldeki kaseler değil. Afrika’nın ihtiyacı olan şey, topraktaki tohumlardır.

Senegal, Diamniadio’da yapılacak olan gıda zirvesi Dakar 2, önemli bir dönüm noktası. Afrika devlet başkanları, maliye ve tarım bakanları, politika yapıcılar, özel sektör ve sivil toplum bir araya gelecek ve potansiyeli servete dönüştürecek müdahaleler üzerinde anlaşacaklar.

Gıda üretimini ölçeklendirmek için yenilikçi yeni teknolojiler sunabilecekler. Kadınlar ve gençler için benzeri görülmemiş sayıda iş yaratabilirler ve hiçbir Afrikalı çocuğun bir daha yatağa aç girmemesini sağlamalıdırlar.

Geleceği göz önünde bulundurarak ve güçlü siyasi iradeyle, birlikte bunu gerçekleştirebiliriz ve gerçekleştireceğiz.

Afrikaport


Kaynak : https://radarr.africa/africas-agriculture-potential-can-contribute-to-end-world-hunger/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=africas-agriculture-potential-can-contribute-to-end-world-hunger

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir