AKP’li belediyeyi de kriz vurdu

2022 yılı gider bütçesi 800 milyon TL olan Eyüpsultan Belediyesi, yılın üçüncü ayında yaşanan idareli kriz sebebiyle bütçesini yaklaşık olarak 2 katına dahil etmemek zorunda kaldı.  Eyüpsultan Belediye Meclisi’nin mart ayı oturumlarında 2022 bütçesine 705 milyon liralık ilave ödenek talebi gündeme geldi.

“DOĞAÜSTÜ HARCAMALAR MEYDANA GELDİ”

Talepte, Covid-19 salgınının etkisinin azalması sebebiyle belediyenin yatırımlarını sürat verdiği, bunun yanı sıra en az ücrette öngörülmeyen bir artma meydana geldiği belirtilerek “KHK personel maaşlarında ciddi bir artışa niçin olmuştur. Ayrıca TÜİK fiyat endekslerinde fiyat farkı parametreleri yüksek rakamlara ulaşması nedeniyle müdürlük bütçelerinde mucizevi harcamalar meydana gelmiştir. Bahse konu bu harcamalar nedeniyle gider bütçemizde 705 milyon TL ek maliyet oluşmuştur. Buna karşılık belediyemizin bilanço değerlerine katmış olduğu arsaların satışı ile gelir bütçemizde de çoğaltma gerçekleşmiştir” denildi. Gider bütçenin arttırılarak bu bedelin ilave tahsis olarak verilmesi istendi.

“YENİ BİR BÜTÇE GİBİ”

10 Mart tarihli meclis oturumunda Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in ilave ödenek talebi oya sunuldu. CHP’li Meclis Üyesi Nilgül Esentepe “2022 gelir bütçesi 815, gider bütçesi 800 milyon. Bütçemizi 2 katına çıkaran, yeni bir bütçeye eşit 705 milyonluk ek tahsis talep ediliyor. Davalık arsa satışlarının gelir bütçesine dahil edilmesi tehlike oluşturuyor. Bu nedenlerle ret veriyoruz” açıklamasında bulundu.

AKP: BELEDİYE BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

AKP Grup Başkanvekili Ahmet Hamdi Gürbüz de

“Belediyemize teşekkür etmek istiyorum; plan, proje yaptı bir bütçe getirdi. Belediye başkanımızın Ankara ve bakanlıklarla yaptığı görüşme neticesinde; biliyorsunuz bir güvenlik binası yapıyoruz, İçişleri Bakanlığı’ndan destek veriliyor. Bizim bunu bütçelendirmemiz gerekiyor.  Sadece Eyüp’e yok bütün İstanbul’a hizmet edecek bu müdürlük.

Sahile sportif tesisler yapılıyor. Spor Toto’dan gelecek kaynak var. Personele gelen zamlar var. Şüphesiz arsa satışında gelecek geliri de kısmen kullanacağız. Belediyeler bütçeleri ile ilgili tasarrufta bulunabilir.

Denetim yetkisi mecliste. Bu sene 1.5 milyon olacak bütçe. Bütçe; Fen işlerinde, sosyal içerikli projelerde kullanılacak. Yatırımlarda kullanılacak. Bakanlıklardan gelen yatırım tekliflerini bütçelendirebilmemiz için ilave bütçeye gereklilik var. Eyüp’e ilave bütçe kazandırdığı için belediye başkanına teşekkür ediyorum” diye konuştu. Tartışmaların peşinde ek ödenek talebi oyçokluğu ile kabul edildi.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir