Asset Management Corporation of Nijerya’nın yükümlülükleri 2022’de N5.7 trilyona ulaştı


Asset Management Corporation of Nijerya’nın yükümlülükleri, 2022’nin ilk yarısının sonu itibarıyla N5,72 trilyon olarak gerçekleşti.

Nijerya Merkez Bankası Finansal Piyasalar Departmanı Perşembe günü yayınladığı ‘2022 yarı yıllık faaliyet raporunda’ bunu açıkladı.

AMCON’un yükümlülüklerinin defter değeri, 2022 Haziran sonunda N5,72 trilyon olarak gerçekleşti. AMCON, bu tutarın ödenmemiş bakiyesi N3,86 trilyon ve kredi (tahvil) 500 milyar N, yükümlülüklerin yüzde 76.27’sini oluşturdu. Tahvillerin vadesi 27 Aralık 2023’te ve N500 milyar kredinin itfası 30 Aralık 2022’de yapılacak.”

Son zamanlarda AMCON yaptığı açıklamada, Senato’nun toparlanma hamlesi için daha fazla destek çağrısında bulunduğunu söyledi. Bankacılık, Sigortacılık ve Diğer Mali Kurumlar Senato Komitesi Başkanı Senatör Uba Sani’nin Ulusal Meclis’in borcu sürekli olarak destekleme isteğini yinelediğini belirtti. Nijerya Asset Management Corporation’ın kurtarma çabaları.

Açıklamaya göre, desteğin kritik hale geldiğini çünkü AMCON’un ekonomiyi istikrara kavuşturmaya yardımcı olmada önemli ve merkezi bir rol oynayan stratejik bir ulusal kurum olmaya devam ettiğini söyledi.

AYRICA OKUYUN: Nijerya hükümeti ve yakıt pazarlamacıları, devam eden yakıt kıtlığı için farklı nedenler sunuyor

“AMCON, geri ödemeyi geciktirmek için AMCON’u farklı mahkemelerde bağlamak için yıllardır her türlü teknik ayrıntının altına saklanan borçluların ülkeye borçlu olduğu yaklaşık N5tn’yi geri alma gibi zorlu bir görevle yükümlü” dedi.

Senatör Olubunmi Adetumbi tarafından temsil edilen Sani ise AMCON yönetiminin kararlılığını koruduğu için övgüde bulundu.

Sani, Federal Hükümetin diğer kurumlarına ve tüm paydaşlara AMCON’un toparlanma çabasını desteklemeleri için çağrıda bulunurken, Federal Hükümet tarafından 2019’da bir ara borçluların sorumlu tutulmasını sağlamak için kurulan Kurumlar Arası Komite’nin katkısını da takdir etti.

Komitenin çalışmalarının birçok borçluyu müzakere masasına getirdiğini de sözlerine ekledi.

Komite, Bağımsız Yolsuzluk Uygulamaları ve Diğer İlgili Suçlar Komisyonu, Ekonomik ve Mali Suçlar Komisyonu ve Nijerya Mali İstihbarat Birimi dahil olmak üzere kurumların başkanlarından ve temsilcilerinden oluşuyor.

Diğerleri Nijerya Merkez Bankası, Nijerya Mevduat Sigorta Kurumu, Federal Adalet Bakanlığı ve AMCON’un başkanlarıdır. AMCON’a borçlu olunan devasa borçların durumunu gözden geçirmeleri, ödenmemiş borçların tahsili için pratik, yasal ve diğer stratejiler üzerinde düşünmeleri bekleniyordu.”

KAYNAK: Yumruk haberleri

Asset Management Corporation of Nijerya'nın yükümlülükleri 2022'de N5.7 trilyona ulaştı


Kaynak : https://radarr.africa/asset-management-corporation-of-nigerias-liabilities-hit-n5-7tn-in-2022/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=asset-management-corporation-of-nigerias-liabilities-hit-n5-7tn-in-2022

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir