‘Bu ziyaret iki ülke ilişkilerinde yeni dönüm noktasıdır’

srail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, 2008’den bu yandan Türkiye ve İsrail aralarında gerçekleşecek en yüksek düzeyli röportaj için Türkiye’ye ulaştı. Herzog’u havalimanında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve öteki yetkililer karşıladı.

Türkiye’de 2 gün sürecek programına Anıtkabir ziyaretiyle başlayan Herzog, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi.

'Bu ziyaret iki ülke ilişkilerinde yeni dönüm noktasıdır'

Röportaj sonrası basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

*Bu tarihi ziyaretin Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni dönüm noktası olacağına inanıyorum. Türkiye İsrail ilişkilerinin gelişmesi, güçlenmesi, ülkelerimiz açısından olduğu kadar yöresel kararlılık ve barış için de büyük öneme sahiptir.

*Ilk Olarak hesaplı ve ticari ilişkiler edinmek üzere muhtelif alanlarda işbirliği potansiyelimizi hayata geçirmemiz özellikle ağırlık taşıyor. Ticaret hacmimiz salgına karşın yüzde 36’ya yakın yükselme göstermiştir. 2022’de bu rakamı 10 milyar dolara çıkaracağımıza inanıyorum.

*Bölgemizde yaşanan gelişmeler, enerji güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Turizm, bilim, ileri teknoloji, tarım, sıhhat ve savunma sanayi gibi alanlarda ciddi işbirliği imkanlarına sahibiz.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir