CHP’den motokuryeler için kanun teklifi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İstanbul Valiliği kararıyla çalışmaları durdurulan motokuryelerin faaliyetlerini yerine getirememelerinden kaynaklı kayıplarının telafi edilebilmesi amacıyla, motokuryelere İşsizlik Sigortası Fonu’ndan Mahrumiyet Tazminatı ödenmesini öngören bir kanun teklifi hazırladı.

Özel’in, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifi İşsizlik Sigortası Fonu’nda değişim öngörüyor. Öneri, mülki yöneticilik amiri kararıyla veya ulus idareleri tarafından alınan kararlarla faaliyetlerini yerine getiremeyen motokuryelere mahrumiyet tazminatı ödenmesini içeriyor.

AŞIRI RÜZGARLI VE KAR YAĞIŞLI HAVALARDA RİSK ALTINDALAR

Teklifin gerekçesinde şunlar kaydedildi:

*Ülkemizde özellikle büyükşehirlerde motokurye olarak da açıklama edilen motosikletli kurye sayılarında son yıllarda büyük bir çoğalma olmuştur.

*Resmi rakamları bilinmese de Türkiye’deki motosikletli kuryelerin sayısının 1 milyona yaklaştığı belirtilmektedir. Motosikletli kuryeler ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de hazır gıda ve paket servisi ilk önce elde etmek üzere geniş bir yelpazede çalışmaktadırlar.

*Özellikle pandemi döneminde iş yükleri artan motokuryelerin zaten riskli olan işleri, fazla rüzgarlı ve yoğun kar yağışlı havalarda çalışmaları daha da riskli boyutlara gelmektedir.

*İstanbul Valiliği, 10 Mart günü kaslı kar yağışı ve buzlanma nedeniyle trafik seyir ve can güvenliğini karşılamak için 10 Mart 2022 Perşembe günü saat 19:00 itibarıyla motokuryelik yapılamayacağını, motosiklet ve elektrikli scooterların kullanılamayacağı yönünde karar almıştır.

ÇALIŞMALARI DURDURULAN MOTOKURYELERİN KAYBI TELAFİ EDİLMELİ

*Bu karar ve bundan daha sonra gelebilecek benzer yeni kararlar zaten kıt kanaat geçinen ve kazançlarını günlük elde eden motokuryeler açısından ciddi bir ekonomik kayıp olmaktadır.

Pandemi döneminde yönetimle ilgili kararlarla, genelgelerle kapatılan iş yerlerinin çalışanları kaderine terk edilmiş ve kayıpları telafi edilememiştir.

*Aynı sorunların baştan yaşanmaması için olumsuz hava şartları veya mücbir sebeplerle çalışmaları durdurulan motokuryelerin bu kaybı telafi edilmelidir.

*Hazırlanan bu kanun teklifiyle mülki idare amiri kararlarıyla ya da kamu idareleri tarafından alınan kararlar doğrultusunda faaliyetlerini yerine getiremedikleri günler için motokuryelere İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden Yoksunluk Tazminatı ödenmesi, bu tazminat ve primlerin sonra Hazinece Fona geri ödenerek, mağduriyetin giderilmesi amaçlanmaktadır.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir