CHP’li Sarıbal: AKP, ‘ölmez ağacı’ zeytini öldürmek istiyor

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Mecliste yaptığı basın toplantısında, elektrik üretimi için zeytinlik alanlarında arama yapma imkanı tanıyan Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı kadar hazırlanan Maden Yönetmeliği’nde Değiştirme Yapılmasına Dair Mevzuat hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“AKP YASAYI ÇİĞNİYOR”

Sarıbal, AKP’nin iktidara geldiği günden itibaren, yasal koruma altındaki zeytinlik alanları maden aramalarına açmak istediğini belirterek, “8 defa getirdikleri değişiklikler kabul edilmeyen AKP, acilen yönetmelikle yasayı çiğneyerek bunu hayata aşmak istiyor. Bu mevzuat geri çekilmelidir. Yönetmelikler yasaya aykırı olamaz” dedi.

“ZEYTİN, DOĞANIN BİZE BİR ARMAĞANI”

Zeytinin doğanın bize armağanı olduğunu, zeytin meyvesinin ve yağının sağlık durumu için paha biçilmez yiyecek ürünü olduğunu açıklayan Sarıbal, “Onun içindir ki Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ülkemizde zeytinciliğin gelişmesi için büyük çabalar gösterildi. Bunun sonucu olarak da 1939 yılında Zeytincilik Yasası olarak aşina yasanın bütün adı ’26/1/1939 tarih ve 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’ çıkarıldı. Kısacası Zeytincilik Yasası olarak aşina bu yasa ile ayrıca zeytin üretimi özendirme edilirken hem de mevcut alanların korunmasını yasa güvencesine alınıyor” ifadelerini kullandı.

“YASAYA AYKIRI YÖNETMELİK OLMAZ”

Sarıbal, AKP’nin iktidara geldiği günden beri tarım alanlarını, denizleri, gölleri, nehirleri, doğal ve tarihi SİT alanlarını ranta açtığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

* AKP’nin iktidara geldiği günden beri değiştirmek istediği yasalardan biri de 1939 yılında çıkarılan Zeytin Yasası. Yasa ile korunan zeytinlik alanlarını ganimet olarak almak üzere bütün 9 defa girişimde bulundu AKP.

* 2003, 2006, 2008, 2009, 2010, 2013, 2014 ve 2017’de elde etmek üzere 8 kez değişim önerisi getiren AKP’nin talepleri ya TBMM’den veya yargıdan döndü. Fakat Tek Adam Keyfi Yönetimine geçildikten sonradan şu anda 9. kez Zeytin Yasası yönetmelikle delinmek isteniyor. AKP, ‘Ölmez Ağacı’ zeytini öldürmek istiyor. Fakat yönetmelikler yasalara tutarsız olamaz.

“ÜÇ YÜZ-BİN YAŞINDAKİ ZEYTİN AĞAÇLARINI NEREYE TAŞIYACAKSINIZ”

Getirilen yönetmelikle maden firmalarına imha ettiği zeytinlik alanları rehabilite etme şartı getirdiğini de andıran Sarıbal, “Halk yararı denilerek yok edilecek olan zeytinliklerin kamuoyundan tepki göreceğini bildikleri için söz konusu yönetmeliğe bir de tahrip edilen alanların ‘rehabilite’ edileceği söyleniyor. Ilk Önce şunu maddeler halinde sıralamak gerekir, zeytin, çıkarılacak madenden fazla daha kıymetli bir üründür. Kamu yararı aranacaksa zeytin korunarak halk yararı sağlanır. 100 yaşında, 200 yaşında, 300 yaşında hatta bin yaşında zeytin ağaçlarını nasıl, nereye taşıyacaksınız?” diye sordu.

“GAYE YANDAŞA KÖMÜR TEMIN ETMEK”

Pandemi ve savaş koşullarında gıda fiyatlarının arttığı bir dönemde, bütün dünyanın tarımsal üretime yöneldiği bir dönemde getirilen bu kararın akılla açıklanamayacağını bildiren Sarıbal, “Son yaşadığımız kriz bize gösterdi ama eğer bir ülkede ekmek yahut o ülke bağımsız değildir. Biz ne yapıyoruz? Tarıma dair ne varsa yok ediyoruz. Maksat bellidir. Muğla Akbelen bölgesinde bir yandaş müteahhitte yaptırılacak bir termik santral için kömür sağlamaya dönük bir düzenlemedir. Bu yönetmelikle çarçabuk, daha adalet karar vermeden o bölgede toplu cinayet yapmak istenmektedir. Muhakkak millet izin vermeyecek” diye konuştu.

“4 MİLYAR DOLARLIK ZEYTİN ÜRÜNÜ İHRACATI YAPTIK”

Zeytin ürünlerinin manâlı bir ihracat kalemi olduğuna da şive yapan Sarıbal, “2003 yılından bugüne değin 4 milyar 700 milyon dolarlık zeytin ürünü ihracatı yaptık. Siz aklınızı peynirle mi yediniz? Daha ne istiyorsunuz? O ağaçlar kesilir mi? Bütün tersi yasaların öngördüğü gibi bu alanları korumalı ve büyütmelisiniz” dedi.

“YARGI DUR DEMİŞTİ, YİNE DİYECEK”

Benzer bir girişimin daha önce Manisa’nın Soma ilçesinde yaşandığını ve yargının buna dur dediğini hatırlatan Sarıbal, “2013-2015’te Manisa’nın Soma İlçesi’ne ast Yırca Mahallesi’nde yapılmak istenen termik santrali için Zeytin Yasası’na (3573 Sayılı Yasa) dayanılarak çıkarılan Mevzuat’te yapılan değişiklikle tıpkı 1 Mart 2022 tarihinde çıkarılan yönetmelik gibi zeytinlikler ‘millet yararı’ aranmak koşuluyla maden ve yenilenebilir enerji projelerine açtırmak istenmişti. Çevre örgütleri yönetmeliği dava etti ve Danıştay bu kararı iptal etti. Bu mevzuat de yine yargıdan dönecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir