Çin, Yellen Afrika’nın açıklamalarının ardından ABD’ye borç sorunlarını çözmesini söyledi


ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bu hafta Çin’i Afrika’daki borç reformunun önünde bir “engel” olarak nitelendirdikten sonra, Zambiya’daki Çinli yetkililerin sert bir yanıtı vardı: kendi evinizi düzene sokun.

Zambiya’daki Çin Büyükelçiliği Salı günü internet sitesinde yaptığı açıklamada, “ABD’nin ülke dışındaki borç sorunlarına yapabileceği en büyük katkı, sorumlu para politikalarıyla hareket etmek, kendi borç sorunuyla başa çıkmak ve diğer egemen ülkelerin aktif çabalarını sabote etmeyi bırakmaktır. Borç sorunlarını çözmek için.”

Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler, Biden yönetimine ve Demokratlara harcama programlarını kısmaları için baskı yapmak üzere, hükümetin halihazırda harcanmış ve şu anda borçlu olduğu parayı yansıtan bir rakam olan yeni bir borç tavanında oylamayı reddetmek için riskli, alışılmadık bir tehdit kullanıyor. Şimdiye kadar, Biden Beyaz Sarayı müzakere etmeyi reddediyor ve katı Cumhuriyetçilerin işletmelerin, yatırımcıların ve ılımlıların baskısı altında geri adım atacağına güveniyor.

ABD ulusal borcu yaklaşık 31 trilyon dolar, bu rakam kısmen yaşlanan nüfus için artan harcamalar, Irak ve Afganistan savaşları için yapılan harcamalar, COVID-19 programları ve gelirleri azaltan vergi indirimleri sayesinde 2000’lerden bu yana 5,6 trilyon dolara fırladı.

Yellen ve Uluslararası Para Fonu Genel Müdürü Kristalina Georgieva, Afrika’da borç reformuna duyulan ihtiyacı vurgulamak için Pazar günü ayrı ayrı Zambiya’ya gittiler.

Zambiya 2020’de borcunu ödeyemedi ve bugüne kadar Çinli ve özel alacaklılarla borcunu yeniden yapılandırmak için çok az ilerleme kaydetti, bu durum vatandaşları yoksulluğa itti.

Dünya Bankası, dünyanın en fakir ülkelerinin 2022’de resmi ve özel sektör alacaklılarına 35 milyar dolarlık borç servisi ödemesiyle karşı karşıya kaldığını ve bunun yüzde 40’ından fazlasının Çin’e ödeneceğini söyledi.

Afrika Kalkınma Bankası geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın yurtiçinde enflasyonu dizginlemek için tasarladığı oran artışlarının ve değer kazanan ABD dolarının Afrika ülkelerinin borç servisi yükünü artırdığını söyledi.

iş.sorgulayıcı


Kaynak : https://radarr.africa/china-tells-us-to-fix-its-debt-problems-after-yellen-africa-remarks/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=china-tells-us-to-fix-its-debt-problems-after-yellen-africa-remarks

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir