COP27 yaklaşırken, Afrika ihtiyaç duyduğu iklim finansmanının 10’da birini alıyor


Uluslararası iklim topluluğu Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentindeki COP27’ye hazırlanırken, yeni analizler, ev sahibi kıtanın, felaketle sonuçlanan küresel ısınmaya uyum sağlamak, yenilenebilir enerji santralleri inşa etmek ve çevresini geliştirmek için ihtiyaç duyduğu finansmanı çekmek açısından ne kadar uzakta olduğunu gösteriyor. karbon emici ekosistemler.

ABD merkezli bir sivil toplum kuruluşu olan Climate Policy Initiative tarafından Çarşamba günü yayınlanan araştırmaya göre, Afrika’daki 30 milyar dolarlık yıllık iklim finansmanı akışı, ihtiyaç duyulan 277 milyar dolarlık ihtiyacın sadece %11’ini oluşturuyor.

Araştırma tarafından görevlendirildi FSD Afrika, Birleşik Krallık hükümeti tarafından finanse edilen bir kuruluş, Çocuk Yatırım Fonu Vakfı, milyarder hedge fonu aktivisti Christopher Hohn ve UK Aid tarafından kurulan bir yardım kuruluşu. Afrika’daki iklim finansmanı akışlarını bölgeye, sektöre ve kaynağa göre haritalayan ilk kişidir ve 2019 ve 2020 için mevcut verileri toplar.

Mısır’da Kasım ayında yapılan BM iklim zirvesinde gündemin başında COP27, Gelişmekte olan ülkelerden, küresel ısınmaya uyum sağlamak için zengin ülkelerden daha fazla fon ve doğal afetler ve aşırı hava olaylarıyla başa çıkmalarına yardımcı olacak bir finansman mekanizması için talepler olacaktır.

2009’da gelişmiş ülkeler, her yıl daha yoksul ülkeler için 100 milyar dolarlık yardım taahhüdünde bulundu. Bu hedefin çok altında kaldılar.

Afrika, dünyanın karbon emisyonlarının çok küçük bir kısmını oluşturuyor, ancak ülkeleri, Avrupa’daki sıcak hava dalgalarından Afrika Boynuzu’ndaki kuraklıklara ve Pakistan’daki sellere kadar küresel ölçekte kendini gösteren küresel ısınmadan en çok etkilenenler arasında olacak.

Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı İklim Değişikliği Koordinasyon Komisyonu başkan yardımcısı ve etkin başkanı Valli Moosa yaptığı açıklamada, “Bunun gibi bir rapor, gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere finansman sağlama taahhütlerinin gerçekten yerine getirilip getirilmediğini ölçmemizi sağlıyor” dedi. .

İklim Politikası Girişimi raporda, özellikle özel sektör finansmanının çok düşük kaldığını söyledi. Şirketler ve ticari finans kuruluşları, Afrika’da alınan toplam iklim finansmanının sadece %14’üne katkıda bulundu; bu, diğer gelişmekte olan bölgelerden çok daha düşük.

Kıtadaki 54 ülkeden 10’u Afrika’nın iklim finansmanının yarısından fazlasını oluşturuyor. Bunlara Mısır, Fas, Nijerya, Kenya, Etiyopya ve Güney Afrika dahildir.

Güney Afrika bölgesi, araştırmacıların tek başına Güney Afrika’nın yıllık 107 milyar dolarlık ihtiyacına ve en düşük bölgesel iklim yatırım seviyelerinden birine atfedilen mutlak anlamda en büyük finansman açığına sahip. Gayri safi yurtiçi hasıla yüzdesi olarak, Orta ve Doğu Afrika’daki ülkeler en büyük yatırım boşluklarıyla karşı karşıya.

Yatırım fırsatları

Kıtanın en sanayileşmiş ülkesi olan Güney Afrika, elektriğinin %80’inden fazlası için kömüre bağımlı olmaktan yenilenebilir enerjiye geçiyor, bu da yeni enerji santralleri ve genişletilmiş bir elektrik şebekesi için milyarlarca doların harcanması gerektiği anlamına geliyor.

AYRICA OKUYUN: Mısır, ClimaTech RUN 2022 girişimini başlattı

İklim Politikası Girişimi’nin küresel genel müdürü Barbara Buchner, “Kamu ve özel sektör aktörleri, Afrika’nın iklim hedeflerinin gerçekleşmesine yardımcı olmak için ölçek ve hızla hareket etmelidir” dedi. “Afrika iklimle ilgili çok sayıda yatırım fırsatı sunuyor” ve “gerçekleştirilebilecek sosyal, ekonomik ve çevresel faydalar daha da büyük” dedi.

Bu yatırım fırsatları, temiz enerji santralleri ve tarım ticareti de dahil olmak üzere bir dizi sektöre yayılmıştır.

Araştırmaya göre, yenilenebilir enerjiye yapılan yıllık yatırım, Uluslararası Enerji Ajansı’nın Afrika ülkelerinin 2030 enerji ve iklim hedeflerine ulaşmaları gerektiğini tahmin ettiği 133 milyar doların sadece %7’sini oluşturuyor. Tarım ve ormancılık yatırımları da finansman ihtiyacını karşılamamaktadır.

Kaynak: Bloomberg

COP27 yaklaşırken, Afrika ihtiyaç duyduğu iklim finansmanının 10'da birini alıyor


Kaynak : https://radarr.africa/as-cop27-looms-africa-receives-a-10th-of-climate-financing-it-needs/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=as-cop27-looms-africa-receives-a-10th-of-climate-financing-it-needs

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir