Erdoğan ‘Gitsinler’ demişti, Koca’dan dikkat çeken açıklama

Sağlık Durumu Bilimleri Üniversitesi göre İstanbul Haydarpaşa’daki Mekteb-i Tıbbiyye-i Olağanüstü Külliyesi’nde düzenlenen 14 Mart Tıp Bayramı’na Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Cebeci, Sağlık Durumu Bakanı Dr. Fahrettin Koca, İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Okumuş, Adli Tıp Kurumu Başkanı Dr. Hızır Aslıyüksek, Kadıköy Kaymakamı Mustafa Özarslan, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Sadir Printer ile tıp fakültesi öğretim üyeleri, öğrencileri ve askeri tıp öğrencileri katıldı.

Törende bir tavır gerçekleştiren Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sözlerine bütün meslektaşlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak başladı. Dr. Koca, toplum ve tıp camiası olarak şiddet günlerden geçildiğine muhabere ederek “2 yıldır küresel bir salgın rahatsızlık tecrübesi yaşıyoruz. Salgın, nerede yaşarsa yaşasın, her bir insanımızın iliklerine kadar hissettiği bir tehditti. Ama bu tehdidi en fazla hissedenler, bizler, ölümü göze alarak uğraş veren biz hekimler olduk. Kaybettiğimiz sıhhat çalışanlarının hatırası kalbimizde. Onları saygıyla yâd ediyorum. Değerli doktor adayları, bize gelen insanların acıklı, derdinin dermanını bizde arayan insanlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Seçtiğiniz nadide meslek, size insanlığın ortaya koyduğu en yüksek değerlerin karakter heykeli olma ayrıcalığını sunmaktadır. Bu realite emek vermeye, ertesi gün aşılacak zorluklara bugün katlanmaya değerinde dedi.

Erdoğan 'Gitsinler' demişti, Koca'dan dikkat çeken açıklama

“BİR AĞABEYİNİZ OLARAK SÖYLÜYORUM”

“Yarını öngörebildiğine inanan, gündüzünü ve gecesini yarınlarınıza adayan bir ağabeyiniz olarak şunu söylemek istiyorum” diyerek sözlerini sürdüren Bakan Koca, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Tıp eğitimi tercihindeki en minik kararsızlık bile beni içten üzmektedir. Bilin ki, altın yere düşürüldüğünde onun değeri düşmez. Elmas tozlandığında ışıltısından kaybetmez. Ve tekrar, bilin ki, altın ve elmas değer ve kabiliyetinde olanlar, bu kıymet ve kabiliyette olmayanlarla değişilmez.

Unutmayın ama, ara sıra büyüklerimizle de yaşadığımız gibi, karar olan laf bir sitem olan sözün üstündedir. Devletimizin sizler için en iyisini yapmaya çalıştığını ve bunun yakın olduğunu bilin!”

Erdoğan 'Gitsinler' demişti, Koca'dan dikkat çeken açıklama

“SAĞLIKTA ŞİDDET VE MALPRAKTİSTE YENİ HUKUKİ DÜZENELEMELR GELİYOR”    

Sağlıkta şiddetin en büyük sorunlardan biri olduğuna uyarı çeken Dr. Koca, bu konuda Adalet Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri yeni hukuki düzenlemeler hakkında da bilgiler verdi ve şunları söyledi:

“Bu mesleğin ve sağlık sisteminin, salgının ağır döneminde ele alınması olası olmayan, şu anda ise salgınla mücadele ciddiyetinde ele aldığımız sorunları var. Güç bunlardan biri. Dün, kıymetli Yargı Bakanımız ve yüksek adalet mensuplarının katılımı ile bir sempozyum gerçekleştirdik. Orada, hakkımızın hukukumuzun korunması konusunda ısrarlı, emin bir talebim oldu.

İtiraf edeyim ancak, camiamın mutsuzluğu ve derin kaygısı yaptığım konuşmayı teamüllerin dışına çıkardı. Yargı Bakanımızın ve yüksek yargının sizleri anladığını bilin. Tekrar bilin ki, hak anladığında hükmün beyanı yaklaşıyor demektir. Adalet Bakanımıza göreve gelişinden itibaren gösterdiği istikrar için sizler adına ve sizlerin huzurunda bir defa daha teşekkür ediyorum.

Dün, meslek hayatımızı fazla yakından ilgilendiren Malpraktis davalarının suiistimali de gündemdeydi. Gelişmeleri özetleyen cümle Hak Bakanımıza aittir: ‘Hekimler de tıpkı hâkimler gibi korunacak.’ Bunun bir devrim olduğunu söylüyorum ve bu iddiama aleyhinde çıkacak kimse olamayacağını ilave ediyorum. Bir konu daha var. Hekimlerin ücretlerinin mesleklerine uygun ve adaletli olması! Bu konuda, aranızda, sorunu bugünkü gibi yaşayan olmayacağını düşünüyorum. Abi ve ablalarınıza kıyasla sorunsuz bir meslek hayatınıza başlayacaksınız.”

“BU PIRIL PIRIL GÖZLER BAŞKA BİR HEDEFE ÇEVİRİLMESİN”

Bakan Koca, üç şeyi fazla önemsediğinin altını çizerek sözlerini şöyle noktaladı: “Hekimlik mesleğinin saygınlığının hekimlerin elinden, inanç kaybıyla, zarar görmemesini çok önemsiyorum. Hekimlik mesleğine manevi sadakatimizin devam etmesini çok önemsiyorum. İstiyorum fakat benim insanıma bakan bu pırıl pırıl gözler başka bir hedefe, başka bir yere çevrilmesin. Bunlar için elimden geleni yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim. 14 Mart Tıp Bayramınızı candan kutluyor, hepinize hürmet ve sevgilerimi sunuyorum.” DHA

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir