Erdoğan: Ukrayna yalnız bırakıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Antalya Diplomasi Forumu’nda açılış konuşmasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından satır başları:

* Foruma iştirak edenlerin oturumlara yapacakları katkılar yanına aralarındaki diyaloğu da kayda değer görüyoruz. Gençlerimizin de foruma ilgisini memnuniyetle karşılıyoruz.

* Bugün yeryüzünde bir lokma ekmek bir lokma su bulamadığı için her saniye bir çocuk ölüyor.

*Akdeniz’de Sahra Çölü’nde karlı bir dağın tepesinde yitip giden hayatlar insanların çaresizliğini ortaya koyuyor.

* Akdeniz’in mavi suları 25 bine yakın umut yolcusunun mezarı oldu. Son 10 senede mülteci sayısı iki katına ulaşan 85 milyona ulaştı. Son 15 günde 2 milyon Ukraynalı sığınmacı erişti.

*Terörizm, sıcak çatışma, iç savaşlar, adaletsiz, iklim değişikliği küresel gündemin birincil sırasında yer alıyor.

*Ekonomiler büyürken, birilerinin cüzdanı şişerken; maalesef yanı başımızda çocuklar açlıktan ölüyor. Arzu virüsü corona virüsten daha çok kişinin ölmesine sebep oluyor.

*Yalnızca 2014’ten bu yanlamasına Akdeniz’in mavi suları 25 bine yakın umut yolcusunun mezarı oldu. Son 10 senede dünya genelinde mülteci sayısı 2 katına çıkarak 85 milyona çıktı.

*Yerlerinden edilen birey sayısının önümüzdeki günlerde artacağı düşünülüyor. Bu rakamların herkes karşısında karşıya olduğumuz adaletsizliği gösteriyor, bu sayıların her biri candır.

*800 milyon insanın esas gereksinimlerine ulaşamadığı bir dünyada yaşıyoruz, böyle bir dünyada refah ve barışma tesis edilemez.

*Dünyanın heybetli bir köye dönüştüğü günümüzde hiçbirimiz başkasından bana ne diyemez.

* Durduramadığımız her çatışmanın, eninde sonunda bizi de etkileyeceğini, bizi de yakacağını bilmeliyiz. Bu acı gerçeği, Yemen’de, Suriye’de, Afganistan’da, Arakan’da tanık olduk.

“UKRAYNA HAKLI DAVASINDA YALNIZ BIRAKILDI”

*Gerek Rusya Federasyonuyla gerekse Ukraynalı dostlarımızla yaptığımız bütün görüşmelerde bu meseleyi her zaman gündemde tuttuk.

*Eğer 2014’te Kırım’ın işgaline bütün batı, tüm dünya ses çıkarmış olsaydı acaba bugünkü tabloyla aleyhinde karşıya kalır mıydık?

*Lakin Kırım’ın işgaline sessiz kalanlar acilen bir şeyler söylüyorlar. İyi, güzel de hak bu yerkürenin belli bir bölümünde geçerli, öteki bölümündeyse geçersiz mi? Bu nasıl bir dünya?

*İşte ne yazık ancak bu haksızlığın giderilmesi hususunda milletlerarası toplum gereken hassasiyeti göstermedi, gereken desteği vermedi.

*Ukrayna haklı davasında yalnız bırakıldı. İşte bugün vaktinde güçlü irade sergilenmesi halinde diplomasiyle çözülebilecek sorunların yok edici ve can yakıcı sonuçlarıyla yüzleşiyoruz.

*Evlerini terk eden sivilleri, nefret edilen şey ve endişe doymuş çocukları, harap olan şehirleri, ölen masumları gördükçe üzüntümüz katlanarak artıyor.

“TEMENNİMİZ SİLAHLARIN BİR LAHZA ÖNCE SUSMASI”

Temennimiz, itidal ve sağduyunun galip gelmesi, silahların bir lahza önce susmasıdır. Bugün görüştüğümüz bir dost ‘Bir SİHA bizim ülkemize düştü’ dedi.

* şu anda o da dinleyicilerimiz aralarında. Hiç ilgisi alakası olmayan ülkeyi de demek ama bu silahlar vuruyor.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir