FAAN, gün batımı havaalanları için uçuş uzatmasını askıya aldı


Nijerya Federal Havaalanları Kurumu (FAAN), gün doğumundan gün batımına uçan havayollarının çalışma saatlerinin uzatılmasını askıya aldı.

Bu direktifle, çalışma saatleri artık Kaduna, Owerri, Katsina, Asaba, Benin gibi havalimanlarına ve ülke genelindeki diğer havalimanlarına uçan havayollarına uzatılmayacak.

Ülkedeki 26 havaalanından Lagos, Abuja, Kano, Port Harcourt ve Enugu gibi sadece beş havaalanı 24 saat uçuş operasyonu gerçekleştiriyor.

Gün batımı havaalanları, iniş tesisleri olmayan havaalanlarına atıfta bulunur; bu, havayollarının yalnızca sabah 7 ile akşam 6 arasında çalışabileceği anlamına gelir.

Çarşamba günü Lagos’ta düzenlenen 2022 Havayolu ve Havaalanı İş Zirvesi’nde konuşan Kaptan Rabiu Yadudu, FAAN’ın bu tür havaalanlarında faaliyet gösteren havayollarına artık uzatma saatleri vermeyeceğini söyledi.

FAAN’ın Nijerya Hava Sahası Yönetim Ajansı (NAMA) ile işbirliği içinde kararı endüstrinin emniyet ve güvenlik durumları yararına aldığını söyledi.

Yadudu, kalkış havaalanında bir gecikme olması durumunda, yetkili makamın gelecekte bu konuda bir karar alacağını söyledi.

Ayrıca Yadudu, Nijerya’da Ağustos 2022 itibariyle yolcu trafiğinin 2021’in aynı dönemine göre yüzde 69 arttığını söyledi.

Ayrıca, incelenen dönemde uçak hareketinin COVID-19’dan sonra yüzde 46’nın üzerinde arttığını da sözlerine ekledi.

Yadudu, araba taşıma hareketi alanında, 2020’de 191.000 ton olan kargo hareketinin 2021’de 381.000 tona yükseldiğini açıkladı ve otoritenin araba go ihracatını iyileştirmek için hava kargo lojistiği değer zincirindeki diğer paydaşlarla birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Bağımsız

FAAN, gün batımı havaalanları için uçuş uzatmasını askıya aldı


Kaynak : https://radarr.africa/faan-suspends-flight-extension-for-sunset-airports/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=faan-suspends-flight-extension-for-sunset-airports

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir