Fas, Enerji Geçişini Hızlandırmak İçin Avrupa Birliğine Kritik Hammadde Tedarik Edecek


Avrupa Birliği, enerji geçişini hızlandırmak için kritik hammaddelerin tedariki konusunda Fas ile bir mutabakat zaptı (MoU) imzalamayı planladığını bildirdi.

Afrika-AB Yeşil Enerji Girişimi’nin bir parçası olan yakın tarihli bir rapor Küresel Ağ Geçidi Yatırım Paketi sendikanın Mısır’daki COP 27 oturum aralarında Namibya ile kritik hammaddeler konusunda bir Mutabakat Zaptı imzaladığını kaydetti.

Raporda, Fas, Uganda, Güney Afrika, Ruanda, Senegal, Zambiya, Cezayir, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile yapılan diğer anlaşmaların da “süreç aşamasında” olduğu belirtildi.

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Moussa Faki Pazartesi günü yaptığı açıklamada, anlaşmanın “herkes için sürdürülebilir kalkınmanın yararına bir eşitler ortaklığı inşa etmek” için Afrika ile Avrupa arasında işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan 150 milyar avroluk bir paketin altını çizdiğini söyledi.

İşbirliğinin ayrılmaz bir parçası, enerjiye erişimin artırılması, elektrik üretiminin ve verimliliğin artırılmasının yanı sıra “özel yatırımlar ve ilerleme için elverişli bir düzenleyici ortam” oluşturulması üzerinde çalışıyor.[ing] pazar entegrasyonu” diyor AB.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bloğun 750 milyon € değerinde yeni imzalanan temiz enerji mali anlaşmasının desteğiyle Afrika’daki enerji projeleri için fon seferber ettiğini söyledi.

AYRICA OKUYUN: Fas Hükümeti 2022’de Sulama Bütçesini 14 Milyar Dolara Çıkardı

Üst düzey yetkili, “Doğu ve Batı Afrika’yı Avrupa’ya dijital olarak bağlamak için denizaltı kabloları üzerinde çalışmalar yakında başlamalı” dedi.

Afrika’nın düşük karbonlu veya karbonsuz enerji altyapısının (ortak) geliştirilmesi karşılığında, kıtanın önemli miktarlarda kritik ham madde sağlaması bekleniyor. güneş panelleri ve piller gibi temiz teknolojiler üretmek için gereklidir.

Kobalt, bakır, nikel, lityum, manganez, gümüş, çinko, neodim ve disprosyum gibi mineraller, küresel enerji geçişinin ana itici güçleri olarak kabul edilir. Bazı Afrika ülkeleri, bu doğal kaynakların önemli rezervlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Örneğin Fas, manganez, şerit, bakır ve kobalt rezervlerinin keşfedildiğini ve işletildiğini görüyor. Haziran ayında Faslı madencilik grubu Managem, şirketin emisyonlarını azaltmak ve 2025 ile 2032 arasında yıllık 15 gigawatt-saate (GWh) kadar pil üretim kapasitesi oluşturmak amacıyla Fransız otomotiv devi Renault’ya yılda 5.000 ton kobalt sülfat tedarik etmeyi kabul etti. .

Fas’ta arama faaliyetleri devam ederken ve kritik ham maddelere yönelik küresel talebin artması beklenirken, Fas’ın Avrupa’daki üreticilerin karşılaştığı eksiklikleri karşılamak için bu doğal kaynakların üretimini artırması muhtemeldir.

Bununla birlikte, Çin’in ABD, Brezilya, Rusya ve Güney Afrika’nın yanı sıra magnezyum ve tungsten gibi en kritik hammaddelerin en büyük üreticisi olarak pazardaki liderliğini sürdürmesi muhtemeldir.

KAYNAK: Fas haberleri

Fas, Enerji Geçişini Hızlandırmak İçin Avrupa Birliğine Kritik Hammadde Tedarik Edecek


Kaynak : https://radarr.africa/morocco-to-supply-european-union-with-critical-raw-material-to-accelerate-energy-transition/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=morocco-to-supply-european-union-with-critical-raw-material-to-accelerate-energy-transition

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir