Gana ve Finlandiya çerçeve anlaşması imzaladı


Gana ve Finlandiya, Finlandiya’nın Kamu Sektörü Yatırım Kolaylığı (PIF) Programı kapsamında finanse edilecek projelere ilişkin bir çerçeve anlaşma imzaladılar.

Anlaşma, Gana’dan bir iş heyeti tarafından Finlandiya ve diğer iki İskandinav ülkesi olan Danimarka ve İsveç’e yapılacak bir ticaret ve yatırım misyonunun marjları konusunda Pazartesi günü imzalandı.

Finlandiya’nın Kamu Sektörü Yatırım Tesisi (PIF) Scheme, Finlandiya teknolojisi ve uzmanlığından yararlanarak BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda gelişmekte olan ülkelerdeki kamu sektörü yatırımlarını desteklemek için tasarlanmış bir Fin finansman aracıdır.

PIF Programının amacı, OECD Resmi Olarak Desteklenen İhracat Kredileri Yönergeleri Düzenlemesi uyarınca Finlandiya tarafından kabul edilebilir projeler için ek finansman sağlamaktır.

Misyon, Gana’nın geniş iş potansiyelini sergilemek ve BİT, eğitim alanlarında ikili ticaret ve yatırım fırsatlarını takip etmek için Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon ve Gana Yatırım Teşvik Merkezi tarafından Oslo ve Danimarka’daki Gana Büyükelçilikleri ile işbirliği içinde düzenlendi. , enerji ve döngüsel ekonomi – atık yönetimi, biyo ekonomi ve temiz teknoloji.

Gana ayrıca potansiyel yatırım fırsatlarını keşfetmeye ve alıcılar, acenteler, tedarikçiler ve önemli hükümet bağlantılarından oluşan bir ağ oluşturmaya yardımcı olmaya çalışıyor.

Kamu ve özel sektörden oluşan altmış altı üyeli iş heyetine, Dışişleri ve Bölgesel Entegrasyon Bakan Yardımcısı Kwaku Ampratwum Sarpong başkanlık ediyor.

Diğer üst düzey hükümet yetkilileri arasında Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Bay Herbert Krapa; İletişim ve Dijitalleşme Bakan Yardımcısı Ama Pomaa Boateng; EXIM Bank of Gana’nın CEO’su Bay Lawrence Agyinsam; Gana İhracatı Geliştirme Kurumu CEO’su ve Dr Afua Asabea Asare; Elektronik İletişim için Gana Yatırım Fonu CEO’su.

Geri kalanlar Sayın Prens Sefah; Gana Yatırım Teşvik Merkezi Başkan Yardımcısı Bay Yaw Amoateng Afriyie; Ag. Siber Güvenlik Kurumu Genel Müdürü Dr Albert Antwi-Boasiako ve Gana’nın Finlandiya Büyükelçisi Jennifer Lartey.

AYRICA OKUYUN: Gana ekonomisi ikinci çeyrekte %4,8 büyüdü

Finlandiya’dayken, üst düzey hükümet yetkilileri bakanlar, CEO’lar ve Finlandiya Dışişleri Bakanlığı, Finlandiya İş Kurumu, SITRA ve FİNNERVAOdak alanları arasında yatırım, ticaret, dijitalleşme, yeşil enerji dönüşümü, akıllı kapsayıcı şehirler, sürdürülebilir madencilik ve döngüsel ekonomi yer alıyor.

Toplantılar, yetkililere, bu sektörlerde faaliyet gösteren Fin şirketlerini Gana’ya yatırım yapmaya çekme olasılığı da dahil olmak üzere Finli meslektaşlarından öğrenme fırsatı verdi.

Anlaşmalar aynı zamanda Gana ve Finlandiya arasında halihazırda var olan samimi ikili ilişkileri daha da derinleştirmek için bir sıçrama tahtası işlevi gördü.

Kaynak: Gana zamanları

Gana ve Finlandiya çerçeve anlaşması imzaladı


Kaynak : https://radarr.africa/ghana-finland-sign-framework-agreement/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ghana-finland-sign-framework-agreement

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir