Güney Afrika, Bain & Co.’yu kamu sektörü sözleşmelerinden on yıl süreyle yasakladı


Ulusal Hazine, küresel danışmanlık firmasını yasakladı Bain & Co. Dolandırıcılık gerekçesiyle 10 yıl süreyle kamu sektörü sözleşmeleri için ihale yapmaktan.

“SARS ile ilgili yolsuzluk ve hileli uygulamalarda bulunmak için kısıtlamanın yürürlük tarihi 5 Eylül 2022 – 4 Eylül 2032 arasıdır. [SA Revenue Service] kontrat ”dedi Hazine Perşembe günü yaptığı açıklamada.

Şirketi yasaklama kararı, olaydan yedi hafta sonra gelir. İngiltere hükümeti yasakladı üç yıl boyunca devlet sözleşmeleri için rekabet etmekten.

Eski Bain yetkilisi, ihbarcı Athol Williams, devlet yakalama komisyonuna danışmanlık firmasının Jacob Zuma başkanlığındaki Güney Afrika Gelir İdaresi’nin (Sars) çeşitli birimlerini zayıflatmada nasıl etkili olduğu hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Bu, daha önce güçlü olan bir hükümet kurumunu, üst düzey yetkililerin Sars’tan ayrılmak zorunda kalmasıyla, gelir elde etme biçiminde ciddi şekilde etkilenmesine neden oldu.

Ulusal Hazine’nin genel müdür vekili İsmail Momoniat ise, daha önce şirketlere çağrıldı özel sektörde Bain ile iş yapmamak için, Perşembe günkü duyuru, Bain’in Güney Afrika’da ilk kez kamu işlerinden men edildiğini duyurdu.

Bain, SARS için yaptığı çalışmalarda “ciddi hatalar” yaptığını kabul ederken, temsilcilerinin “bilerek” devlet yakalamasına veya SARS’a “zarar verme” çabalarına katıldığını sürekli olarak reddetti.

Ayrıca, Birleşik Krallık’taki devlet bağlantılarından yasağına karşı yasal bir meydan okuma başlattı.

Kaynak: News24

Güney Afrika, Bain & Co.'yu kamu sektörü sözleşmelerinden on yıl süreyle yasakladı


Kaynak : https://radarr.africa/south-africa-bans-bain-co-from-public-sector-contracts-for-a-decade/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=south-africa-bans-bain-co-from-public-sector-contracts-for-a-decade

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir