Güney Afrika, enerji krizinin üstesinden gelmek için R11 milyar Rüzgâr enerjisi anlaşması imzaladı


Güney Afrika hükümeti Perşembe günü, ülkedeki kötüleşen elektrik kesintilerinin ortasında rüzgar enerjisi tedarik etmek için bağımsız üreticilerle 11 milyar Rupi değerinde üç yenilenebilir enerji anlaşması imzaladı.

Aralık 2024’e kadar şebekeye 420 MW enerji sağlaması beklenen Coleskop Wind Power, San Kraal Wind Power ve Phezukomoya Wind Power ile üç anlaşma imzalandı.

Bu, mineraller ve enerji bakanı Gwede Mantashe’nin hükümetin yenilenebilir enerji projelerini desteklemeye kararlı olduğunu, ancak ülkeyi kömüre dayalı enerji üretiminden dönüştürmek için acele etmeyeceğini söyledi.

Bakan dün rüzgar enerjisi jeneratörleri ile elektrik alım anlaşmalarının imzalanmasında konuşuyordu.

Bakan, bu projelerin yenilenebilir enerji projelerinin dayanacağı alanların geliştirilmesi için 11 milyar R’lik bir yatırım ve 534 milyon R’lik bir ek taahhüt gerektirdiğini belirterek, 2 230 istihdam yaratılmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

“Görmek istediğim şey, enerji konusundaki tartışmanın daha az kutuplaştığı bir durum. IRP [Integrated Resource Plan] aslında karma teknolojilerin gelişimini yayan bir çerçevedir.

“Kömürü azaltmak için çok fazla yenilenebilir enerjiye ihtiyacımız var. Kömürden çıkmakta pervasız olursak, daha fazla felakete neden olacağız.

“Mpumalanga’daki kömür kuşağında sürekli kömür madenciliği 10 kasabayı kapsıyor. Zamanla hizmet dışı bırakılacak bir dizi elektrik santralinin evidir. Bir boru hattının satın alınmasına %40 katkıda bulunduk çünkü Eskom’un bazı elektrik santrallerini kömürden gaza dönüştürebilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Avrupa, doğalgazı ve nükleeri anlaşmanın bir parçası olarak kabul etti. [energy] Mantashe, bu yüzden geride bırakılamayız ve diğer her şeyi kapatabileceğimize ve sadece yenilenebilir enerjiye geçebileceğimize inanamayız” dedi.

Bununla birlikte, hükümetin yenilenebilir enerji tedarikine yönelik erken yatırımlarının ve akınlarının şimdiden meyve vermeye başladığını söyledi ve maliyet endişelerinin artık geçmişte kaldığına dair güvence verdi.

“Birden dörde kadar olan teklif pencerelerinin tümü şebekeye bağlı. Elektrik üretiyorlar ve bu enerjiyi şebekeye veriyorlar ve bu ihale pencereleri oldukça pahalıydı. Yani para verdiğimizde Eskom, bunun bir kurtarma olduğunu söyleme. Bir teknolojiyi ekonomiye çekmek için ödediğimiz bir prim olarak tanımlayın. Bu teknolojiye sahip olduğumuz için fiyatı düşürüyor. Bir teknolojiye yatırım yapmanın faydası budur.

“Teklif Penceresi 5, teknolojiye yatırım yaptığımız için Eskom’da enerji üretme ve satma maliyetlerinin altına düşen ilk teklif penceresidir.”

AYRICA OKUYUN: Rekor kesintiler Güney Afrika’yı enerji düzeltmesi için mücadele ediyor

Mantashe, Eskom’daki mevcut enerji üretim krizinin neden olduğu kesintiyi kabul etti.

Şu anda, Eskom elektrik santrallerinin toplamda 48 000 MW’a varan çok sayıda kullanılmayan potansiyele sahip olduğunu söyledi.

“Eskom en iyi ihtimalle bize 26 000MW veriyor. Bu nedenle, çözümün bir parçasının, bize enerji vermeyen ünitelerin servis ve bakımını yaparak Eskom’un operasyonlarını optimize etmek olduğunu söylüyoruz.

Bakan, “Buna, becerilere ve kaynaklara yatırım yapabilirsek, enerji açığı açısından bir fark göreceğimizi ve enerji krizini çözebileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Kaynak: BT Web

Güney Afrika, enerji krizinin üstesinden gelmek için R11 milyar Rüzgâr enerjisi anlaşması imzaladı


Kaynak : https://radarr.africa/south-africa-signs-r11bn-wind-energy-deals-to-tackle-energy-crisis/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=south-africa-signs-r11bn-wind-energy-deals-to-tackle-energy-crisis

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir