Hafızanızı Geliştirmek İçin 7 Beyin Egzersizi


Hafızanızı Geliştirmek İçin Beyin Egzersizleri
Fotoğraf: Toplanan

Vücuda iyi bakmanın en iyi yolunun düzenli spor yapmak ve iyi beslenmek olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya beyin? Beynimizi nasıl çalıştırır ve hafızamızı nasıl geliştiririz? Beynimizin de çalışmaya ihtiyacı var. Buna “beyin jimnastiği” denir ve zihnimizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Ardından, hafızanızı geliştirmenin yedi yolundan bahsedeceğiz.

Hikayeni yaz

Bir kalem ve kağıtla başlıyoruz. İnce motor becerilerine odaklandığımız için özellikle elle yazmak harika bir hafıza egzersizidir. Hepimizin anlatacak bir hikayesi var; hayatımızı şekillendiren kendi hatıralarımız. Ve hayatta öyle bir an gelir ki bu anılar solmaya başlar: onları kaydetme zamanı.

Endişelenmeyin, romanınızı yazmak için yazar olmanıza veya temel edebi standartları anlamanıza gerek yok. Başlangıçta, ilgisiz olsalar bile, sadece hayatınızdan hatıraları yazmakla ilgili. Yazarken yavaş yavaş unutulan detayları hatırlayarak kendinizi şaşırtacaksınız: yazmanın büyüsü bu, kendimizi hatırlamanın ve bize hatırlattırmanın güzel bir yöntemi.

eski fotoğraflara bak

Hikayenizde ne hakkında yazacağınızı bilmiyor musunuz? Çocukken oturduğun evle ilgili her şeyi hatırlamıyor musun? Anılar sandığını açmak için eski fotoğraflara bakın. Görsel hafızamız çalışmaya başlayacak, diğer duyularımızla bağlantı kuracak ve sahneleri, konuşmaların kokusunu ve hatta aşkı hatırlamaya başlayacağız.

Bazen eski fotoğraflara bakmanın bize nostaljik hissettirdiği için zor olduğu doğrudur, ancak eski fotoğraflara bakmak her şeyden önce anılarımızı güçlendirmenin iyi bir yoludur.

Zincirlenmiş Kelimeler

Kısa süreli ve sözel hafızamız üzerinde çalışmak için klasik bir egzersiz deneyelim. Bu, “zincirleme kelimeler” denen oyundur. Oynamak için son kelimenin son hecesiyle başlayan bir kelime bulmalısın. Bir dizi örnek: balkon, temas, tortilla, anahtar, göz bağı vb.

Sözel ve görsel hafızayı birleştirmenin bir yolu, eşleşen çizimi bulmak için bağlamamız gereken kelime zincirleriyle resimleri kullanmaktır, bunun gibi:

Raven’ın Testi

Biraz zorlaştırmak ister misin? Hafızayı geliştirmek için aşağıdaki alıştırma, bireyin zekasını ölçmek için kullanılan klasik bir psikometrik testtir. Çoğunlukla soyut akıl yürütmeyi ölçmek için kullanılır.

Raven testinde genellikle geometrik şekillerden oluşan bir örüntüdeki eksik parçayı bulmamız gerekiyor. Bu test ve Stroop testi veya mantık oyunları gibi diğer görsel hafıza egzersizleri ile hatırlama ve düşünme yeteneğimizden en iyi şekilde yararlanabiliriz.

Çiftler Oyunları

Çiftler, gördüklerimizi hatırlama yeteneğimizi geliştirmenin başka bir klasik yoludur. Bu egzersizi yapmanın en kolayından en zoruna kadar farklı yolları vardır ve bunların hepsi muhakeme becerilerimizi test edecektir. Yaşına ve yeteneğine göre egzersizi her kişi için daha zor veya daha kolay hale getirmek mantıklıdır.

Zihin Haritaları

Hiç bir zihin haritası veya fikir diyagramı oluşturdunuz mu? Hayır? Sonunda zamanı geldi. Beynimiz, tipik olarak her bireye özgü olan görsel ve sözel çağrışımlarla daha iyi çalıştığından, zihinsel haritalar hafızamızı geliştirmek için harika bir yaklaşımdır.

İşletmeden edebiyata kadar çeşitli disiplinlerde kullanılan zihin haritaları ve kavram şemaları, yaratıcılığımızı harekete geçirmeye ve bir işi ya da zor bir aktiviteyi organize etmeye yardımcı olabilir. Bu bağlamda, bir zihin haritası, bir romanı veya bir otobiyografiyi grafiksel olarak yapılandırmak için mükemmel bir araçtır: Bu görsel kılavuzun duvara asılması, bu kadar çok anının ortasında kaybolmayı zorlaştırır.

Koku Hafızası

Burnunuzun bir trilyon kokuyu ayırt edebildiğini biliyor muydunuz? New York’taki Rockefeller Üniversitesi’ndeki Nörogenetik ve Davranış Laboratuvarı bu sonuca vardı. Bunun nedeni, kokunun en güçlü duyulardan biri olmasıdır çünkü doğrudan beynin bilgiyi işleyen kısımlarına gider ve bir şeyleri hatırlamamızın ana yollarından biridir.

Unuttuğunuzu sandığınız bir kişi ya da olayı, sırf o kişiyi ya da olayı hatırlatan bir koku aldığınız için anımsayarak bir noktada şaşırmışsınızdır muhakkak. Kulağa çılgınca geliyor, değil mi? Aslında değil. Aynı araştırmaya göre insanlar kokladıklarının %35’ini, gördüklerinin ise sadece %5’ini hatırlayabiliyorlar.

Ve koku hafızasını nasıl kullanıyorsunuz? Pek çok insan maske taktığı için koku alma duyumuz için kötü bir zamanda yaşıyoruz. Her zaman görüşünüzü %80 daha kötü hale getiren eldivenler, kulak tıkaçları veya gözlükler takmak zorunda kalsaydınız hayatınızın nasıl olacağını hayal edebiliyor musunuz? Aynı şeyi koku alma duyumuzla da yapıyoruz.

Ne olursa olsun kokuları her zaman eve götürebilir ve orada çalışabiliriz. Kokuları hatırlama yeteneğimizi geliştirmenin iyi bir yolu, gözlerimizi kapatıp birkaç şeyi (kahve, yeni bir kitap, parfüm vb.) her biri on saniye koklamaktır. Net olan anılar da dahil olmak üzere başka kaç duygunun tetiklendiğini fark edeceksiniz.

Ve işte daha da kolay ve daha eğlenceli olan bir tane. Gözlerinizi kapatın, evinizde bir pencere açın ve sadece koklayın. Ne tür kokular alabildiğinizi ve bunların nereden geldiğini söylemeye çalışın.

Bu makaleler dışında Andor Best Star Wars, Hatching Finland Horror Movie, 1899 Season 2, Echo 3, Agatha Coven of Chaos, Dwayne Johnson Routine and Diet, The Witcher 4. Sezon Oyuncuları, Bad Bunny Favori Sneakers, Breathe yazılarını da okuyabilirsiniz. Into the Shadows 2. Sezon, The Crown 5. Sezon, Anksiyete ve Depresyon, Böbrek Taşlarının Belirtileri, Elektrik enerjisinin büyüsü, Andor, Çörek otu Tohumlarının Sağlığa Faydaları, Japon Rutin, Bollyshare, iPhone 14 Özellikleri ve Fiyatları, WPC16, Filmfare Ödülleri 2022 , Wpc15, Yalnız Gezgin için İpuçları, Wpc2027, En İyi Psikoloji Kitapları, Wpc2025, Val Kilmer Batman, Bflix, Jeans for Man, JoinPD, Zihinsel olarak mücadele ederken odaklanılacak şeyler, PC için Marvel Spider-Man Oyunu, Chicago Fire 11. Sezon, Emmy Ödüller 2022, 4Anime, All American 5. Sezon, Amber Midthunder filmleri, Russian Doll 3. Sezon, iPhone 14, Tom Cruise Tüm Görevimiz Tehlike Filmleri, Milyarlarca 7. Sezon, Seyahat için en iyi kamera, Su Kayağı, FFMovies, Bolly4U, Moviesflix, TrueID, Kristaller Koruma için, Kristaller nasıl şarj edilir, Knightfall 3. Sezon, Vampire Diaries 9. sezon, Homeland 9. Sezon.

Sherlock 5. sezon, Goodyear Viva 3, Yüksek yatak, Cash for Cars, F95zone, Aloe Vera Juice, 100 sezon 8, Salvation 3. Sezon, Shadowhunters 4. sezon, Poldark 6. sezon, Good Place 5. sezon, Madison bira net değeri, Gravity Falls 3. sezon, Hunter x Hunter 7. sezon, Marvelous Mrs. ve İş.


Kaynak : https://articleify.com/brain-exercises-to-improve-memory/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir