Hükümet risklere karşı uyardığı için Singapur ekonomisi tahminleri aştı


Singapur, hükümetinin küresel ekonomik görünüme ilişkin uyarıcı açıklamalarına rağmen ilk çeyrekte ekonomisinde %0,4’lük bir büyüme yaşadı.

Bu rakam beklentilerin üzerinde olmakla birlikte, bir önceki çeyrekteki %2,1’lik büyümenin altında kaldı. Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (MTI), faiz oranlarının artması ve Ukrayna’da savaşın tırmanması gibi “aşağı yönlü risklerin” ortaya çıkması konusunda uyarıda bulundu.

Bununla birlikte MTI, 2023 için büyüme tahminini %0,5 ile %2,5 arasında tuttu.

Ticaret Bakanlığı Daimi Sekreteri Gabriel Lim düzenlediği basın toplantısında, Singapur’un yılın geri kalanında dış talebinin zayıfladığını belirtti.

Büyük ölçüde ticarete dayanan önemli bir finans merkezi olarak Singapur, küresel koşullara maruz kalması nedeniyle genellikle küresel ekonominin bir göstergesi olarak algılanır.

Bakanlık, bu yılki büyümenin muhtemelen tahmin edilen aralığın ortasına düşeceğini öngördü.

Lim düzenlediği basın toplantısında, “Singapur’un yılın geri kalanı için dış talep görünümü zayıfladı” dedi.

“Gelişmiş ekonomilerde beklenen yavaşlamanın dışında, elektronik aksama döngüsü muhtemelen önceden tahmin edilenden daha derin ve daha uzun olacaktır.”

Singapur ekonomisi, COVID-19 kısıtlamalarının ve sınır kontrollerinin kaldırılmasının ekonomik aktiviteyi canlandırmaya yardımcı olması nedeniyle, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 7,6’dan yüzde 3,8 büyüdü.


Kaynak : https://radarr.africa/singapore-economy-beats-estimates-as-government-warns-of-risks/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=singapore-economy-beats-estimates-as-government-warns-of-risks

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir