IMF patronu, EA için iklim değişikliği finansmanını görüşmek üzere Kigali’de


Uluslararası Para Fonu (IMF) İdari Direktörü Kristalina Georgieva, Çarşamba günü Ruanda’nın Kigali kentinde Doğu Afrika maliye bakanları ve merkez bankalarının başkanlarıyla iklim değişikliği finansmanı konulu bir yuvarlak masa toplantısına katılacak.

Bayan Georgieva’nın Salı akşamı Zambiya’dan Kigali’ye gelmesi bekleniyordu.

Ruanda’ya yaptığı ziyaret, yönetim kurulunun, Direnç ve Sürdürülebilirlik Güveni (RST) kapsamındaki yeni politika destek aracı kapsamında iklim değişikliğini azaltma politikalarını desteklemek için 319 milyon dolarlık imtiyazlı finansmanı onaylamasından birkaç hafta sonra geldi ve bu, onu fonlara erişen ilk Afrika ülkesi yaptı.

Gelişmekte olan pazarları destekleyin
14 Aralık’ta Washington’da RST hakkında bir panel tartışması sırasında Georgieva, gelişmekte olan piyasaları ve gelişmekte olan ülkeleri düşük karbonlu ekonomilere geçiş yapmaları ve iklime dirençli hale gelmeleri için destekleme ihtiyacının altını çizdi.

“Hepimiz için her şey hazır. Gelişmekte olan pazarlara ve gelişmekte olan ülkelere düşük karbonlu ve iklime dirençli yörüngeye geçiş yapmalarında yardımcı olmamız o kadar kritik ki. Ya da yoksa hepimiz piştik,” dedi Georgieva, Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame, Barbado’dan Mia Amor Mottley, Uluslararası Finans Kurumu İdari Direktörü Makhtar Diop ve DTÖ Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala ile birlikte düzenlenen bir panelde.

Yetkililer, ziyaretin Ruanda’nın iklim değişikliğine karşı dayanıklılığını güçlendirme taahhüdünün bir takdiri olduğunu söylüyorlar.

Gezisi sırasında Georgieva’nın, iyi gelişmiş iklim stratejileri nedeniyle Ruanda’yı diğer Afrika ülkeleri için bir model olarak sergilemesi bekleniyor.

“Bu ziyaretin ana hedefleri arasında [to] Ruanda Maliye ve Ekonomik Planlama Bakanlığı tarafından Perşembe günü yayınlanan kısa bir basın açıklamasında, IMF’nin Afrika’daki üyelerini dirençli ve kapsayıcı bir gelecek inşa etmeleri için nasıl desteklediğini Ruanda Dayanıklılık Sürdürülebilirlik Fonu örneğinde gösteriyor” ifadeleri yer alıyor.

IMF, mevcut borç verme araç setini tamamlamak ve düşük gelirli ve savunmasız orta gelirli ülkelere iklim değişikliği ve salgına hazırlıkla başa çıkmak için politika desteği ve uygun fiyatlı uzun vadeli finansman sağlamak için geçen yıl 20 milyar $’lık RST’yi 40 milyar $’lık bir hedefle başlattı. Ayrıca ödemeler dengesi risklerinin azaltılmasına da yardımcı olur.

RSF düzenlemeleri 20 yıllık bir vadeye ve anaparanın geri ödenmediği 10 buçuk yıllık bir ödemesiz döneme sahiptir. Borçlular, üç aylık özel çekme hakları (SDR) oranı üzerinden mütevazı bir marjla uygun bir faiz oranı öderler. Bir RSF düzenlemesinin minimum süresi 18 aydır.

Daha fazla kaynağı seferber edin
IMF’ye göre, Ruanda oldukça gelişmiş bir iklim stratejisine sahip olsa da, iddialı iklim hedeflerini gerçekleştirmek ve izlemek ve ek kaynakları seferber etmek için kurumlarını daha da güçlendirmesi gerekiyor.

Ülkenin 2030 yılına kadar 11 milyar dolara ihtiyacı var ve bunun 6,9 milyar doları yeni finansmana bağlı. 2030 yılına kadar her yıl ülkenin GSYİH’sının yüzde 8,8’ini harcamak anlamına geliyor.

Son zamanlarda, Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP27) oturum aralarında Ruanda, özel sektörün yeşil finansmana erişmesini desteklemek için 104 milyon dolarlık bir iklim değişikliği fonu – Ireme Invest – başlattı.

doğu afrikalı


Kaynak : https://radarr.africa/imf-boss-in-kigali-to-discuss-climate-change-financing-for-ea/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=imf-boss-in-kigali-to-discuss-climate-change-financing-for-ea

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir