İnce: Bir kez daha uyarıyorum, kriz yaşayacağız

Dünkü basın toplantısında yaptığı açıklamalara yönelik atılan manşetleri düzelterek konuşmasına sürekli İnce, şunları söyledi:

“LAFLARIMI ÇARPITMAYIN”

* Dünkü basın toplantılarında hatalı manşetlerle duyurulan iki konuyu önce bir düzelteyim. Bunlardan birisi ‘ben o 6’lı masada olsaydım orayı dağıtırdım’ manşeti böyle atıyorlar. Niye lafımı yanlış, yarım yazıyorlar onu anlamadım.

* Cümlemi her tarafta ediyorum, Adana’daki yerel basına da güveniyorum. O 6’lı mutabakatta Atatürk yok, laiklik yok onun için dağıtırım dedim. Atatürk olmayan her yeri dağıtırım, uzlaşmaya varmam. bir kere burayı bir düzeltelim. Orada neden Atatürk yok, onu söyledim. Lafımı beceriksiz yazmışlar.

* İkincisi ‘İktidarın Rusya – Ukrayna Savaşı’na Muharrem İnce’den yardım’ pek demedim. Bakın akıcı yazın baştan söylüyorum.

* Denge politikası veya faal açıklık politikası namına ne derseniz deyin. 1940’da İsmet Paşa 2. Dünya Savaşı’na girmemek için bu politikayı uyguladı. ‘Önce İsmet Paşa’dan bir özür dileyin’ dedim. Burayı yazar yok. Özgür bir medya, konuşan bir üniversite, konuşan bir sivil toplum bunlar olmadan olmaz. Yeniden söylüyorum laflarımı çarpıtmayın.

“YAKINDA SU VE İLAÇ PROBLEMİ GELİYOR”

Türkiye’nin yakında su ve ilaç problemiyle karşısında karşıya kalacağını dile getiren İnce, şöyle devam etti;

* Geldiğimiz noktada yiyecek problemimiz var, tehlikesiz gıda problemimiz var, enerji problemimiz var. Yakında su problemimiz olacak ve yakında yine bir ilaç problemimiz olacak.

* Dört konu; yiyecek, su, enerji, ilaç. Uyarı görevimizi Memleket Partisi olarak Türkiye’yi karış karış gezerek yapıyoruz. Yakında su problemi geliyor. Su kanunu çıkmazsa önemli bir su sorunu yaşayacağız.

“GÖBEK ATMADIKLARI KALDI”

* Enerjimizde dışa bağımlıyız. Savaştaki Ukrayna’dan, savaştaki Rusya’dan günebakan gelecek diye, buğday gelecek diye göbek atmadıkları kaldı, havai fişeklerle karşılayacaklar. Yazık günah yok mi? Bak bu ülkenin en bereketli topraklarındayız, Çukurova’dayız.

* Ne yazık oysa anlayamadıkları yer şurası; buğday da, şeker pancarı da, günebakan de, pamuk da bununla birlikte bir silahtır silah. aynı zamanda savaş anında, kıtlık anında bunlar bir silahtır. Bunu anladıkları gün iş işten geçmiş olacak, bunu öğrenemediler.

İnce: Bir kez daha uyarıyorum, kriz yaşayacağız

“ONLAR SEKRETER, BAKAN DEĞİL”

* Tarım Bakanı falan değişmiyor hatalı anlamayın, pek büyük hayaller beklemeyin. Tarım Bakanı benzer birey arkadaşlar. Enerji Bakanı, Tarım Bakanı, Ulusal Eğitim Bakanı, Hak Bakanı aynı kişi bir kişi; Recep Tayyip Erdoğan.

* Bakan falan değişince bir şey olmayacak yani. Onlar sekreter, bakan falan yok. Önceden deve dişi gibi bakanlar vardı, onlar bitti, onlar değil. Her şeye Erdoğan karar veriyor bu ülkede. Yasama o, yürütme o, adalet o.

“AKILLI EVLATLARA ‘GİDİN’ DİYOR, 250 BİN DOLARI VERENE VATANDAŞLIK VERİYOR”

* Biz 100 yıllık bu Cumhuriyet’te şu ilkeyle büyüdük; ‘Beni Türk hekimlerine itimat edin’ Acilen geldiğimiz nokta ‘gidebilirsiniz, buyurun gidin’ diyor. Ben de bir tweet attım çok beğendi insanlar. ‘Doktorlara gidin diyeceğine sen doktora git’ dedim.

* Bakın doktorlar kimdir? Bu memleketin akıllı evlatlarıdır. Bizim çocuklarımız bunlar, bizi çare edecekler. Çocuklar, öğrencilerim gitmek falan yok, nereye gidiyorsunuz ya bu memleket bizim. Beraber kalkındıracağız bu memleketi.

* Memleketin zeki evlatlarına ‘çekin gidin’ diyor, 250 bin doları verene yurttaşlık veriyor. Suriyeliye yurttaşlık verecek, Afganlara vatandaşlık verecek, 250 bin dolara ev alan birine vatandaşlık verecek. Kendi evlatlarımızı göndermeye çalışıyor. Çocuklar gitmek değil, geçecek bu günler merak etmeyin, çözeceğiz biz bu işi.

İnce: Bir kez daha uyarıyorum, kriz yaşayacağız

“GAZİANTEP’CILT ADANA’YA GELENE DEĞIN HESAP ŞAŞIYOR”

* 2021 yılında 739 bin ayçiçeği ve 821 bin ton ham yağ ithalatı yapmışız. 1.5 milyar dolar para vermişiz. Eyvah günah. Türkiye’de tarımda 4 milyar litre akaryakıt kullanılıyor, 25 liraya yaklaştı mazot, 10 lirasını devlet karşılasa 40 milyar TL yapar. 14’e bölsen gerçi hesap yapamıyoruz artık.

* Bir hesap yapıyorum Gaziantep’te, Adana’ya gelene dek şaşıyor. 14,68, 14,88 oluyor, tüm hesaplar alt üstteki oluyor. Benim matematik bile yetmiyor buna, Recep’in ama hiç yetmez zaten. 3 milyar dolar para yapar. 3 milyar doları Türk çiftçisine versen ne gündöndü dileneceğiz ne buğday dileneceğiz. 3 milyar doları Türk çiftçisine vermiyor, 50 milyar dolar parayı Suriyelilere veriyor.

“ENFLASYONDA NEREDEN NEREYE”

* Nereden nereye diyordu. 2002’de iktidara geldiklerinde enflasyon 29,7. 2022 Şubat ayında palavracı TÜİK’in enflasyonu bile 54,44. Bakın ekmezsen dikmezsen, tarlayı sürmezsen sorunu çözemezsin. Bu iktidar da bu muhalefet de marketten başlıyorlar.

* Biri diyor stokçular, öbürü marketlere mektup yazıyor ucuza ver, gelince hallederiz diyor. Oğlan Almanya’dan gelecek, para getirecek vereceğim diyor. Sorunu bilmiyorlar. Sorun rafta değil, sorun tarlada. Öğrenemediniz bunu.

İnce: Bir kez daha uyarıyorum, kriz yaşayacağız

“BUĞDAY ÜRETİMİN ARTMIYOR AZALIYORSA AÇ KALIRSIN”

* 2002 yılında Türkiye Cumhuriyeti 19,5 milyon ton buğday üretmiş. 2021, 17 milyon 650 bin ton üretmiş. Eğer 20 yılda nüfus artmasına karşılık, 5 milyonda Suriyeli olmasına karşılık senin buğday üretimin artmıyorsa, azalıyorsa sen aç kalırsın aç. Rusya’dan gemi gelsin diye yalvarırsın.

* Önce ekeceksin, önce ektireceksin, mazotu ucuza vereceksin, tohumu ucuza vereceksin, gübreyi, ilacı ucuza vereceksin. İkisi de marketçi bunların, işin sonundan başlıyorlar. Düğmeyi yanlış iliklersen yukarı kadar hatalı gider.

“ÜRETİM OLMADAN OLMAZ”

* GSMH’nin yüzde 1’i tarıma verilecekti, kanun var bu konuda. Dinleyen değil. Sadece tarım sektöründe örümcek ağı teoremi vardır. Örümcek ağı teoremi şudur; ürünün üretimi yüzde 10 azalırsa, 100 üreteceğine 90 üretirse, bunun fiyatı iki katına çıkar. 5 liraysa 10 lira olur. Bir tek tarımda böyledir. Bunu bilmeyecek kadar cahil ahali bunlar. Cahil diyorum sonradan mahkemeye veriyorlar. Bunu bilmiyorlar çünkü. Üretim olmadan olmaz. Gereksizce söylemiyoruz ne Cumhur ne Insanlar tek yol Memleket diye.

“HERKESE TASARRUF VAR, TBMM’YE CUMHURBAŞKANLIĞI’NA YOK”

* 2021’de Türkiye ekonomisi yüzde 11 büyüdü, tarım yüzde 2,2 küçüldü. Milli gelirde tarımın payı Erdoğan iktidara geldiğinde yüzde 12’ydi, bugün Türkiye’de tarımın payı yüzde 6’nın aşağı. Tasarruf genelgesi yayınlıyor. İki yer hariç. TBMM’ye tasarruf yok. Cumhurbaşkanlığı’na tasarruf yok. Herkese tasarruf var, bak ahali arabaları çalıştıramamış, çiftçi deposuna akaryakıt koyamamış, cümbür cemaat tasarruf ediyor. Ama parlamento ve Cumhurbaşkanlığı hariç, genelge böyle.

“BİR DEFA DAHA UYARIYORUM”

* Şimdi bu ülkenin verimli topraklarında, Çukurova’da yakında mayısta buğday hasatı başlayacak. Bu verimli topraklardan bir kere daha uyarıyorum ülkeyi yönetenleri. Gıda sorunumuz böyle giderse derinleşecek, enerji sorunumuz derinleşecek, su sorunumuz derinleşecek, hap sorunumuz derinleşecek. Dördünde de kriz yaşayacağız.

İnce: Bir kez daha uyarıyorum, kriz yaşayacağız

“HAYVAN YEMİNE KOTA İNEKLERE REJİM YAPTIRACAKLAR”

* Uyarıyorum; hayvan yemine kota getirmeyi düşünüyorlar, ineklere rejim yaptıracaklar. Sen 1 kilo yiyeceksin diyecek, yarın 750 gram. Danalara perhiz yaptıracaklar ya. Ve sonra çıkıp şunu derlerse şaşırmayın. Danalar çok yağlanmasın, sizin sağlığınıza hasar vermesinler diye perhiz yaptırdık derler. Oraya gidiyor bu meslek.

* Bakın uyarıyorum. Ukrayna’ya, Rusya’ya fakir kalmamak için, bir bu tarımda ithalat işinden vazgeçin. Bu tarımda ithalat sopasını çiftçiye kullanmayın, çiftçiyi destekleyin. Bakın buğday ihalesi yaptınız geçen sene Türk çiftçisinden 2,25’den aldınız. Ukraynalı’dan şu anda 6 liraya alıyorsunuz.

“SULANDIRMA YATIRIMLARINI TAMAMLAYIN”

* Bakın buğday ihalesi yaptınız geçen yıl Türk çiftçisinden 2,25’den aldınız. Ukraynalı’dan derhal 6 liraya alıyorsunuz. Yazık günah. 6 lirayı Ukraynalıya vereceğinize 6 lirayı Adanalı Ahmet Amcaya verseydiniz de seneye daha fazla ekseydi. Sulandirma yatırımlarını tamamlayın diyorum. Tekrar söylüyorum. GAP dedim KOP dedim Bunları tamamlayın diyorum. Sulandirma yatırımlarını tamamlamazsanız başımız belaya girer su sorunu yaşarız.

“KOPYA SÜRÜKLEMEK SERBEST”

* Memleket Partisi’nin şu an yeni kurulan bir parti olduğu için projelerinden yararlanabilirsiniz. Bütün partilere sesleniyorum. Kopya sürüklemek serbesttir. Alın kullanın bunları, teşekkür ederiz biz size. Proje bizimdir demeyiz, her geçen gün projemizi ben açıklıyorum, iki ay daha sonra bir diğer parti açıklıyor. Teşekkür ediyorum bu ilgilerinden nedeniyle. Yeniden söylüyorum bakın, bundan çok memnunuz biz. Kayda Değer olan memleketin sorunlarının çözülmesidir.

“YANLIŞ ANLAMIŞLAR”

* Su sorunu diyerek, define arazisi diyerek anlattık fakat yanlış anlamışlar, yetersiz anlamışlar. Tarım envanterini bir an önce çıkarın, Türkiye’nin elinde ne var ne yok bir görelim. Mahsul planlamasına bir an önce geçelim. Nerede, ne dek, hangi üründen ekeceğiz bunu bilelim. Adana’da ne değin ekeceğiz, Kahramanmaraş’ta ne dek ekeceğiz, Gaziantep’te ne ekeceğiz, Konya’da ne ekeceğiz, Edirne’de ne ekeceğiz bunu bilelim. Bir envanterimiz olsun.

İnce: Bir kez daha uyarıyorum, kriz yaşayacağız

“ÇİFTÇİYE DOLARLA MAHSUL GARANTİSİ VERECEKSİN”

* Ürün garantisi vereceksin çiftçiye kardeşim ürün garantisi. Hastane yapan müteahhitte hasta garantisi veriyor musun, veriyorsun. Köprü yapan müteahhitte geçme garantisi veriyor musun, veriyorsun. Havaalanı yapana uçma garantisi veriyor musun, veriyorsun. Çiftçiye niye vermiyorsun? Ayrıca de dolarla vereceksin dolarla.

* Çanakkale Köprüsü’ne zam geldi mi, geldi. Nasıl geldi, daha geçmeden geldi. Bakın bugün Çanakkale Köprüsü’ne sabah girseydin, yolun ortasında zam gelmişti. Övündüğün bütün hizmetlerin dolarla. Çiftçiye de alım garantisini dolarla vereceksin. Ha aç kalmak istemiyorsan. Aç kalırım diyorsan verme. Kesintisiz düşer buğday üretimi, gemi beklersin Karadeniz’de, İstanbul Boğazı’nın girişinde.

“UCUZ ET YEMEK YEMEK İSTİYORSAN BUNLARI YAPACAKSIN”

* Büyükşehir Yasası tarım alanlarını mahvetti. Anında bu yasayı denetlemek lazım. Bunları niçin anlatıyorum. Meralar neden önemli. Hepimiz yiyecek sıkıntısı yaşayacağız, hepimiz pahalılık yaşıyoruz. Markete girdiğimizde ucuz peynir yemek istiyorsak, ucuz et yemek istiyorsak, ucuz ekmek olmak istiyorsak buradan başlamalıyız. Üretimden başlamalıyız.

* Bakın söylüyorum Türkiye’de hayvancılıkta her doğan 5 buzağıdan biri birincil 4 ayda ölüyor. Ya Tayyip Erdoğan’ın işi gücü bırakıp bu buzağılarla uğraşması lazım. Ben cumhurbaşkanı olsaydım her 5 buzağıdan birisi niçin ölüyor ya öldürmeyeceğiz bunları, veterinerler göreve. İlaç vereceğiz, niye? Ee ucuz et yemek yemek istiyorsan bunu yapacaksın. Yoksa gidersin Sırbistan’dan et alırsın.

* Tüm bu konuşmalarım, tarım, hayvancılık, akaryakıt, elektrik, hap bütün bu konuşmalarım kuytu gelirlinin, işçinin, fukaranın, emeklinin mutfağıyla ilgilidir, tenceresiyle ilgilidir. Kadınlarla ilgilidir, tencerede aş mı pişiyor, taş mı pişiyor, tencerede et mi kanıyor, dert mi kanıyor kadınlar bilir. Onu ucuzlatmak için tarladan başlamak lazım.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir