Kiribati, ‘kriz’ geri çekilme döneminden sonra Pasifik Adası eyaletleri kolektifine yeniden katılıyorKiribati, 'kriz' geri çekilme döneminden sonra Pasifik Adası eyaletleri kolektifine yeniden katılıyor

Ada ülkesi Kiribati, Pasifik Adaları Forumu’na (PIF) geri dönerek, Pasifik Okyanusu boyunca yaklaşık 20 ülkeyi ve bölgeyi temsil eden stratejik blok için altı aydan uzun süredir devam eden kargaşayı sona erdireceğini söyledi.

Fiji Başbakanı Sitivini Rabuka geçen hafta Kiribati Devlet Başkanı Taneti Maamau’nun kendisini ülkenin gruba geri döndüğü konusunda bilgilendirdiğini doğruladı. Daha sonra yayınlanan bir bildiri Kiribati hükümeti, Ocak ayında Rabuka ile “verimli, olumlu ve başarılı” bir ikili görüşmeye atıfta bulunarak hareketi doğruladı.

Geçen Temmuz ayında, PIF’in Fiji, Suva’da üç yıl aradan sonra ilk kez yüz yüze yapacağı toplantının arifesinde Maamau, PIF genel sekreterine Kiribati’nin gruptan çekilme niyeti hakkında bir mektup yazdı. Sebepleri arasında Mikronezya ülkelerinin – üç ülkeden biri Pasifik’teki etnocoğrafik gruplaşmalar – blok tarafından saygı duyulmuyordu ve ihtiyaçları karşılanmıyordu.

“Kiribati için bu bir ilke meselesidir ve eşitlik, eşitlik ve önde gelen bölgesel kurumumuzun mimarisinde tüm üyelerin kapsayıcılığı ihtiyacına değinen bir meseledir.” mektup okundu.

Fransız Polinezyası Meclisi üyesi Moetai Brotherson, Kiribati’nin o zamanki çıkışını Pasifik adalarının bir arada kalmasının ne kadar önemli olması nedeniyle “bir kriz” olarak nitelendirdi.

“Bugünlerde Pasifik Bölgesi dünyanın merkezi haline geldi ve ABD gibi çok çok büyük güçler görüyoruz. [and] Çin ve diğer ülkeler, hepsi güç ve diplomasi kurmak istiyor” dedi.

Kiribati’nin ayrılmasının arkasında Çin’in olduğu yönünde geniş çapta spekülasyon yapıldı; kanıtlanmamış olmasına rağmen. 2019’da Kiribati, bağlılığını Tayvan’dan anakara Çin’e kaydırdı, bu, Pekin’in Pasifik’te artan etkisinin kanıtı ve 2 milyondan fazla insan.

Brotherson, Pasifik Adaları Forumu’nun iyi çalıştığını çünkü üyelerinin belirli bir büyük oyuncuyla aynı çizgide olmadığını söyledi.

“Dünyaya gidip bir şeyler kapabileceğimiz bir oyun alanı olarak bakmıyoruz. Kendimiz olmaktan çok memnunuz, bölgemizi idare etmekten ve yönetmekten çok memnunuz.”

Moetai Brotherson, Fransız Polinezyası Meclisi üyesi

“Dünyaya gidip bir şeyler kapabileceğimiz bir oyun alanı olarak bakmıyoruz. Kendimiz olmaktan çok memnunuz, bölgemizi idare etmekten ve yönetmekten çok memnunuz.”

Brotherson, Kiribati’nin gruba geri döneceğini duyduğunda hem şaşırdı hem de mutlu oldu. Pasifik Adalılarının “başkasının satranç tahtasında piyon” olmaktan bıktığını söyledi.

Brotherson, “Birlik içinde kaldığımız sürece, bölgemizin sahip olduğu, olması gereken ve olması gereken ve küresel ölçekte oynamamız gereken rol hakkındaki vizyonumuzu ifade edebileceğiz” dedi.

1971’de kurulan Pacific Island Forum, dünya yüzeyinin %15’ine yayılmış liderlere buluşup fikirlerini tartışabilecekleri bir yer sunuyor.

Auckland Üniversitesi’nden Collin Tukuitonga, “Ve bu nedenle forum gerçekten önemli, çünkü tüm küçük ada devletlerinin ortak sesi, böylece küresel süper güçlerle pazarlık yapabilirler” dedi.

Müzakere ve fikir birliğine güvenmeye çalışan organ, yıllar boyunca aşağıdakiler gibi kritik konuları ele aldı: nükleersiz bir Pasifikiklim değişikliği ve bölgenin ekonomik çıkarlarını korumakdedi. Ayrıca bir nakliye hattı başlattılar ve tek bölgesel üniversite olan Güney Pasifik Üniversitesi’ni desteklediler.

Tukuitonga, Kiribati’nin PIF’e katılmamasının sıradan insanlara zarar vereceğini söyledi.

“Kiribati halkı kalkınma için balıkçılıkla ilgili fonları, Avrupa Birliği’nden iklim değişikliği fonlarını, kadına yönelik şiddeti önlemeyi, temiz suyu, sağlık hizmetlerini – bilirsiniz, pratik şeyleri kaçırırdı.”

Kiribati ayrıca, Batı ile Çin arasındaki bölgede hakimiyet için verilen jeopolitik mücadelenin kritik bir döneminde söz sahibi olamayacaktı.

Pekin, son zamanlarda iddialı duruşunu desteklemeye çalışırken çok daha fazla gürültü yaptı. Kuşak ve Yol Girişimitedarik zincirini tüm dünyada birbirine bağlamaya çalışırken, altyapı projeleri yoluyla Pasifik’e para akıtıyor.

Ancak Sidney merkezli Lowy Enstitüsü Hint Pasifik Geliştirme Merkezi müdür yardımcısı Alexandre Dayant, bu durumun değişebileceğini söyledi.

“Çin’den Pasifik’e yapılan yardım, zirveye ulaştığı 2016’dan bu yana fiilen düşüyor” dedi.

Lowy Enstitüsü’nün verilerine göre Çin’in Pasifik’teki toplam finansmanı 2016’da yaklaşık 334 milyon dolardı. her yıl azaldı o zamandan beri.

Dayant, bunun hem arz hem de talep meselesi olduğunu söyledi: Arz tarafında, Çin ekonomisi bir yavaşlama ile karşı karşıya ve Pekin şu anda riskli, denizaşırı projeler için iştah sahibi olmayabilir.

“Talep tarafında, Pasifik Adası ülkelerinin, Çin kredilerinin aslında Pasifik Adası ülkelerinin diğer kalkınma ortaklarından alabilecekleri diğer kredilerden daha karlı ve imtiyazlı olmadığı gerçeğinin farkına vardıklarını söyleyebilirim. Japonya, Avustralya ve benzeri” dedi.

Dayant, Çin’in bölgede azalan mali gücünün Pasifik’te daha fazla rekabeti teşvik edebileceğini söyledi – Pasifik Adaları Forumu’nun ilerlemek için üstesinden gelmesi ve birlikte çalışması gereken bir başka yeni gerçek.
Kaynak : https://theworld.org/stories/2023-02-07/kiribati-rejoins-collective-pacific-island-states-after-crisis-withdrawal-period

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir