Meral Akşener: Saray’ın rant perisi var

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

*Biliyorsunuz bay krizin beceriksizliğinin son yansıması enflasyon. Milletimiz uçan fiyatlar, gün aşırı gelen zamlar aşağı cefa çekiyor.

“KOSKOCA BİR YALAN”

*Bu arkadaşlar da bir süredir enflasyon canavarının sorumluluğunu atacak bir yer arıyorlar.

*Nitekim son olarak dünyada enerji fiyatları yükseliyor o yüzden enflasyon yüksek demeye başladılar. Koskoca bir yalan. Diğer ülkeler enerji ithal etmiyor mu?

*Bütün dünyanın uyguladığı politikaları bırakıp biz heteredoks politikalar uygulayacağız diye harika maceralara girmeyeceksiniz.

“BAY KRİZ”

*Biz Türkiye’nin gerçeklerini konuşurken hatta iktidar mensuplarına yapıcı önerilerde bulunurken bay kriz ve arkadaşları diğer işlerle uğraşıyorlar.

*Mesela rantçılara yeni işbirlikleri kovalıyorlar, az sayıda bürokratın ayağını kaydırıp yerlerine emir erleri yerleştirmenin hesabını yapıyorlar.

*Örneğin son kalan birkaç bağımsız medya kanalını nasıl susturacaklarının planını yapıyorlar.

*Ben burada gerçekleri konuşurken saray medyasının haber merkezleri bu gerçekleri hangi yalanlarla örteceklerinin hesabını yapıyor. Binlerce troll sosyal medya hesaplarımıza yapacakları saldırıları planlıyor.

*Sizler elektrik faturalarını nasıl ödeyeceğinizi düşünürken saray eşrafı internette satın alacakları arabalara bakıp, akşam yemeğini hangi lüks restoranda yiyeceklerini düşünüyorlar. Bundan Böyle gün gibi ortadaki bunlar umutsuz vakalar.

*Halk Müziği sözünü dillerinden düşürmeyip yaptıkları ve attıkları her yanlışla millete düşmanlık ediyorlar. Nazım Hikmet ne hoş ifade ediyor.

*’Onlar ümidin düşmanıdır sevgilim’ nitekim geçen hafta yoksul köylü Hatçe kadına, ırgat Süleyman’a düşman olan tarım bakanı görevinden affedildi. Gelin sayın bakanın performansına bakalım.

EKONOMİDEKİ ZAMLAR…

*Akaryakıt 20 lira, ant kilosu 5.5 lira, kuru yonca 2.5 lira, çiftçimizin borcu 178 milyar lira. Süt, yem paritesi tarihte birincil defa birin altına düşmüş. Kurbanda yüz malı olan çiftçinin bugün 50 malı değil.

*Çiftçiden 2 lira 25 kuruşa alınan buğday adeta 6 liraya ithal ediliyor. Kışın ortasına gelmişiz hâlâ buğday ihtiyacı karşılanmamış. Ayçiçek yağı kuyrukları da artık ülkemizin acı bir gerçeği.

*İşte size partili cumhurbaşkanlığı sisteminin tarımda oluşturduğu enkazın ibretlik devlete ait.

*Buradan tarımdaki bu enkazı devralan yeni bakana bahtı açık olsun diyor kendisini derhal bazı adımları atmaya devam ediyorum.

* Sayın bakan çiftçinin kışlık ekim için kullanamadığı gübreyi hiç olmazsa bahar gübresi olarak kullanabilmesi için ihtiyacı olan gübrenin yarısını karşılayın.

*Yapılandırması olan çiftçinin tarımda kalmasını sağlayın. Her ne kadar 2021 hakedişleri için konulmuş olsa da 2021 toplam destekleme tutarının en düşük yarısını avans olarak ödeyin. Çiğ süt fiyatını en düşük 1.30 paritesine güncelleyin.

*Süt üreticisine elektrik desteği sağlayın. Ham süt ve kırmızı et fiyatlarını belirli tarihlerde güncelleyin.

*Sayın üretici düşmanı bakana hayatta başarılar diliyor benzer ziyadesiyle feyz aldığı eski damat bakanın yaptığı gibi yandaş yayınlardan çıkaracağı 66 adımda Türk Tarımı isimli kitabı sabırsızlıkla beklediğimi açıklama ediyorum.

ZEYTİNLİK TEPKİSİ

*Maalesef bundan böyle tamamen anladık oysa bu iktidarın bir kötülük ajandası var. görünürde bu takım her hafta toplanıp ‘Acaba bu hafta memlekete ne kötülük yapsak’ diye istişare ediyorlar.

*Ya ekonomiyi batıracak kararlar alıyorlar, ya da bir yandaşı ihya ediyorlar. veya haritadan seçip memleketin bir diğer sahilini, ormanını talan ediyorlar. Bu ajandaya zeytinlikleri almışlar.

“BU TALANI İMZALARKEN HİÇ Mİ YÜREĞİN SIZLAMADI”

*Zeytinliklerimizin talan kararnamesi bütün yasalar çiğnenerek derhal önümüze konuluverdi.

*Sayın Erdoğan hani ‘Nas’ vardı ne oldu Nas’a? Yüce Rabbim Kuran’da o ağaç üstüne yemin ediyor. Bu talanı imzalarken hiç mi yüreğin sızlamadı?

*Madeni çıkardıktan sonradan ağaçları yerine dikeceklermiş… Sökülmüş ağaçları yerlerine dikeceklermiş… Bu zihniyete bir bakar mısınız?

*Üç yüz senelik, beş yüz yıllık mucizeyi topraktan sökecek sonradan da yerine takacakmış.

*Kutsal güya vida söküp takıyor. Ne zaman yanlışlarına dikkat çeksek ‘Bunlar Türkiye’nin zenginleşmesine aleyhinde’ diyorlar.

*Diğer Taraftan bunu, böyle bir zenginliği vicdansızların eline bırakırken demeye de zerre utanmıyorlar.

*Zeytinci para mı kazanıyor diye soruyorlar. Kardeşim zeytinci para kazanamıyorsa sen utanacaksın, sen!

“BU SARAY FAZLA ACAYİP BİR YER”

*Bu saray acayip bir yer. A garip bir yer. Mesela geceleri gelen rantçıları var. Mübarekler benzer diş perisi gibi, sarayın da rant perileri var.

*Çünkü bu perileri biliyor fakat sayın Erdoğan geceleri elinde kalemle bekliyor. ‘Şöyle bir rantımız var’ diyene basıyor imzayı.

*O kalemi bir gün de milletin menfaatine kullanmayı fikir edemiyor. Biz bundan böyle bir siyasi partiyle rekabet etmiyoruz biz artık kötülükle çaba ediyoruz. Bu uğraş artık iyi ile kötünün, haklı ile zalimin, mazlum ile zalimin mücadelesi.

*Varlığını Türk varlığına adayanlar halk müziği yoksullukla boğuşurken yazlık saray ardındaki koşmaz, koşamaz. Mal Varlığı ardından koşanlar için alınan haram kararlara sessiz kalamaz.

*Çaldıkları gibi geri verecek, geldikleri gibi gidecekler. O sandık gelecek. Bu seçim sadece cumhurbaşkanı ile vekilleri belirlediğimiz bir tercih olmayacak.

*Bu seçim helal ile haram aralarında olacak. Bu tercih iyi ile kötü arasında olacak. O gün geldiğinde iyiler mutlaka kazanacak.

İLAÇ SORUNU

*Toplumuzun her kesimini tez fakirleştiren bu sistemin verdiği hasar yalnızca yoksullukla sınırlı kalmadı.

*2022 Türkiye’sinde artık fakirlik da yaşanmaya başladı. Yeni yokluğumuz ilaç yokluğu. Yurttaş eczacıyı suçluyor, eczacı hap firmalarını, firmalar döviz kurunu suçluyor.

*Döviz kurunun dili olsa da konuşsa görsek kim suçlu… Yanlış yürütülen hap ve geri ödeme planları vatandaşlarımızın en kritik hastalıklarında ilaçsız kalmasına neden oluyor.

*İlaç fiyatları da tıpkı elektrik, mazot gibi dövize ast olarak ilerliyor. 14 Şubat’ta ilaç üreticilerimize fiyat belirlerken ‘1 avroyu 6 lira 29 kuruş kabul ediyorum ona kadar fiyatınızı belirledim ya bu fiyata satarsınız veya bu fiyata satarsınız’ dendi.

Madem devlet olarak ilacı alırken avroyu 6.29 kabul ediyorsunuz o vakit mazot, elektrik fiyatlarında da avroyu 6.29 liraya sabitleyin bakalım. Hodri meydan. Bay krizin bunu yapamayacağını biliyorum.

*Isparta’yı karanlıkta bırakan, şehir halkı hastaneleri üzerinden milletin sırtına yapışan beşli çeteye kıyamaz da ondan.

*Derhal bu saçmalığa son verin. Derhal adım atın. Sene sonunu beklemeden hap fiyatlarının belirlenmesindeki yeni düzenlemeyi yapın.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir