‘Merkez Bankası faiz kararını neden geç açıkladı?’

CHP’li Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, birbiriyle çelişen talimat sonucunda Türk Lirası’nın değerinin özgür düşüşe geçtiğini söyledi.

Öztrak, “Üreticiler fiyat veremiyor, vadeli satışlar durdu. Her şeye saat başı zam geliyor. Fiyatı dolara endeksli ürünler ağır ağır piyasadan çekiliyor. Önümüz kış, keza de kapkara bir kış” dedi.

Öztrak, şu ifadeleri kullandı:

* Bir saat içinde freni boşalmış kamyon gibi ansızın 10 lira 48’e kadar düştü. Bir saatte döviz kurunda 36 kuruşluk düşüş basmakalıp bir hareket değildir.

* Merkez Bankası’nın kararının 5 dakika gecikerek açıklanmasından sonra dolar önce 10 lira 73 kuruşa sıçradı ardından 10 lira 92 kuruşu fark etti.

* Bütün bunlar saat 12.20 ile 14.20 arasındaki 2 saat içinde gerçekleşti. Ondan sonraki 2 saate ise dolar tabelası, elektrik sayacından seri çalıştı.

* Dolar 11 lira 22 kuruşa kadar çıktı. Doları 10 lira 84 kuruştan satıp, bir saat sonra 10 lira 48 kuruştan geri bölge bir birey bir milyon dolarlık bir işlemde, bir saatte 34 bin 351 dolar kar etti.

* Saat 13.34’te elinde 1 milyon 34 bin 351 dolar vardı. Aynı kişi 40 dakika sonradan saat 14.14’te bu doları 10 lira 92 kuruştan sattıysa bu sefer de eline 11 milyon 295 bin lira geçti.

* 1 milyon doları satarak başlanan işlemler yalnızca 2 saatte 455 bin 114 lira karla bitti. İki saatte birileri yüzde 4 karı cebe indirdi.

'Merkez Bankası faiz kararını neden geç açıkladı?'

‘BU İŞLEMLER MUTLAKA SORUŞTURULMALI’

* Birincisi Para Politikası Kurulu kararından bir saat önce, kurda görülen bu sıra dışı hareketin ardındaki ne vardır, kim vardır? Bu bir saat içerisinde piyasanın kulağına kim ne üfledi de dolar bağımsızlık düşüşe geçti?

* Piyasa 100 baz puan faiz indirimini fiyatlamışken, ‘Faiz indirimi olmayacak, pas geçilecek’ hatta ‘Faiz artırımı olacak’ diye bir spekülasyon yapıldı mı? Yaptıysa kimler yaptı?

* Kimler elindeki dolarları 10 lira 84 kuruştan sattı, kim 10 lira 48 kuruştan dolar topladı? İkincisi; Merkez Bankası faiz kararını niçin 5 dakika geç açıkladı?

* Buradan açık açık açıklama edeyim, faiz kararının 5 dakika geç açıklanması başlı başına bir skandaldır.

*Görünürde tam da faiz kararı alınacakken, Merkez Bankası’nın trafosuna kediler girmiş. Olağan bir ülkede bu gecikme bile tek başına önemli bir soruşturmanın konusudur

*Bu 5 dakikada acaba kimler dolar almıştır? Merkez Bankası’nın kasası kimler için açılıp kapanmıştır? Bunlar mutlaka kamuoyuna açıklanmalıdır.

* Dün saat 12.20 ile 16.30 aralarında döviz piyasasında yaşananlar hiç de sıradan işler değildir. Bu işlemler mutlaka soruşturulmalıdır.

‘YAPILACAK TEK ŞEY SEÇİM’

Öztrak, “Milletimizin ne Erdoğan’a ne de koalisyonun ufak ortağına güveni kalmamıştır. Erdoğan da Cumhur İttifakı da milletin gözünden gönlünden düşmüştür. Bugün 50+1 barajından şikayetinin sebebi de budur. Lakin bundan böyle hangi tercih sistemi gelirse gelsin, baraj nereye inerse insin artık Erdoğan’ı kurtarmaz. Erdoğan birincil gelecek seçimde seçilemez. AK Partili eski bakanların, ‘Artık susmayacağım’ demesi boşa değildir. Çünkü herkes biliyor geminin su aldığını. Yapılacak tek şey vardır, seçim. Cümbür Cemaat bu saatten daha sonra tercih talebini en dinç şekilde dillendirmelidir” ifadesini kullandı. (DHA)

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir