Microsoft, ChatGPT yetkilerine sahip yeni Bing’i tanıttı


Microsoft, en son yapay zekayı içeren arama motoru Bing’in yeni bir sürümünü duyurdu.

Revizyon, OpenAI’nin geçen yılki lansmanından bu yana dünyayı kasıp kavuran ChatGPT teknolojisini kullanıyor.

Hareket, Google’ın web aramadaki hakimiyetine yönelik gördüğü en büyük tehdit ve şirketler arasında bir AI silahlanma yarışının başlangıcını işaret ediyor.

Microsoft patronu Satya Nadella, “Yarış bugün başlıyor,” dedi.

Microsoft destekli OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT, arama isteklerine insan benzeri yanıtlar oluşturmak için derin öğrenme teknikleri kullanır.

Bay Nadella, bunun çevrimiçi aramanın ve diğer birçok yazılımla etkileşimin doğasını değiştirmeye hazır olduğunu düşündüğünü söyledi.

“Bu teknoloji, bildiğimiz hemen hemen her yazılım kategorisini yeniden şekillendirecek” dedi.

Bing artık arama sorgularına yalnızca web sitelerine bağlantılar değil, daha ayrıntılı yanıtlarla yanıt verecek.

Kullanıcılar ayrıca sorgularını daha iyi uyarlamak için botla sohbet edebilirler. Bir arama sayfasının sağ tarafına daha bağlamsal cevaplar eklenecektir.

Yeni Bing arama motoru, her kişi için sınırlı sayıda aramayla hemen yayında olacak.

Duyuru, Google’ın kendi yeni sohbet robotu Bard’ın ayrıntılarını açıklamasından bir gün sonra geldi.

Her iki şirket de ürünlerini piyasaya sürmek için çabalıyor.

Duyurudan sonra yatırımcılara bir notta, Wedbush Securities’den analist Dan Ives, Microsoft’un yatırımının firmanın rekabet etme yeteneğini “büyük ölçüde artıracağını” düşündüğünü söyledi.

“Bu, yapay zeka cephesindeki yalnızca ilk adım… [the] Yapay zeka silahlanma yarışı Big Tech arasında gerçekleşir” dedi.

San Francisco merkezli OpenAI’nin ilk destekçilerinden biri olan Microsoft, yapay zekaya milyarlarca yatırım yapıyor.

Geçen ay OpenAI ile işbirliğini “çok yıllı, milyarlarca dolarlık bir yatırımla” genişleteceğini duyurdu.

O zamandan beri, toplantıların notlarını ve önemli noktalarını otomatik olarak oluşturan bir özellik de dahil olmak üzere ChatGPT’yi içerecek olan mesajlaşma yazılımı olan Microsoft Teams’in yeni bir premium katmanını duyurdu.

Microsoft, Bing’in geçen yıl tanıtılan ChatGPT teknolojisinden bile daha gelişmiş olan OpenAI teknolojisini kullanacağını söyledi. Güçler ayrıca Edge web tarayıcısına dahil edilecek.

Analistler, öğrenciler tarafından sınavları ve testleri geçmek için kullanılan ChatGPT’nin, gazetecilik dahil olmak üzere birçok meslek için inanılmaz derecede yıkıcı olma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor.

Ancak yanlış olan yanıtları kendinden emin bir şekilde verdiği için eleştirildi. Ayrıca, genellikle 2021 veya öncesinden alıntılanan veri kümeleri üzerinde de çalışır; bu nedenle yanıtlarının çoğu eskimiş gibi görünebilir.


Kaynak : https://radarr.africa/microsoft-unveils-new-bing-with-chatgpt-powers/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=microsoft-unveils-new-bing-with-chatgpt-powers

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir