Nijerya hükümeti ve yakıt pazarlamacıları, devam eden yakıt kıtlığı için farklı nedenler sunuyor.


Nijerya hükümeti ve akaryakıt pazarlamacıları, ülke genelinde eyaletleri haftalarca etkileyen ve ertelenmeden devam eden yakıt kıtlığı için çeşitli açıklamalar yaptı.

NNPC, Lagos ve Abuja’daki kuyrukların büyük ölçüde Apapa çevresinde devam eden “yol altyapı projelerinden” ve Lagos depolarının bazı bölümlerindeki erişim yolu zorluklarından kaynaklandığını söylerken, büyük pazarlama grubu IPMAN, bunun nedeninin yakıt deposu sahiplerinin uyguladığı yüksek fiyatlardan kaynaklandığını söyledi. ürünü NNPC için saklayın.

Geçtiğimiz haftalarda, ülke çapında birçok şehirdeki benzin istasyonlarına uzun kuyruklar geri döndü ve insanları işe gitmekte veya diğer günlük faaliyetlerle meşgul olmakta zorlandı.

Hükümetin yeterli stoka sahip olduğunu tekrar tekrar iddia etmesine rağmen, kıtlık, düşük kapasitede çalışan benzin istasyonlarıyla devam etti.

Ekim ayında, yakıt kıtlığı Abuja ve Lagos da dahil olmak üzere Nijerya’nın büyük şehirlerini vurdu. O sırada, Nijerya Midstream ve Downstream Petrol Düzenleme Kurumu (NMDPRA) kıtlıktan Kogi Eyaletinin başkenti Lokoja’da kamyoncuların akaryakıt dağıtımını durduran sel baskınını sorumlu tuttu.

Ancak selin azalmasından haftalar sonra kuyruklar yeniden su yüzüne çıktı. Salı günü öğleden sonra Abuja’daki benzin istasyonlarını ziyaret eden bir PREMIUM TIMES muhabiri, birçok benzin istasyonunun kapalı olduğunu, diğerlerinin ise motosikletçiler, üç tekerlekli bisiklet sahipleri ve özel ve ticari sürücüler tarafından kuşatıldığını tespit etti.

AYRICA OKUYUN: FIRST Marina Trust, yatırım fırsatlarını artırmak için uygulamayı kullanıma sunuyor

Abuja’nın APO, Wuse, Gwagwalada ve Banex bölgelerindeki birçok benzin istasyonu, N179 ile N210 arasında değişen fiyatlarla benzin sattı. Abuja dışında yaşayanlar, akaryakıt istasyonlarının birçok eyalette N250’ye benzin sattığını söyledi.

Abuja

Abuja’da, şehir genelinde ziyaret edilen büyük akaryakıt istasyonlarında kuyruklar oluştu. Salı günü, Lugbe’deki Havaalanı Yolu üzerindeki NNPC benzin istasyonunda hem motosikletlilerden hem de motosikletçilerden oluşan uzun bir kuyruk gözlemlendi.

Apo’daki Ashafa ve NNPC akaryakıt istasyonları, N179’da sürücülere benzin satarken, Lugbe Havaalanı Yolu üzerindeki AA Rano, NIPCO ve Shafa da müşterilere açıktı. Wuse 2’deki toplam yakıt istasyonu kilit altındaydı.

İsmini vermeyi reddeden NNPC akaryakıt istasyonlarındaki bir görevli, iki haftadır istasyonlarında uzun kuyruklar yaşadıklarını söyledi. “Şu anda gördüğünüz bu kuyruğu, iki haftadır bu istasyonda yaşıyoruz. Dikkat ederseniz birçok istasyonda akaryakıt olmadığını görüyoruz. Bunun nedeni şehirdeki petrol ürünlerinin azlığı” dedi.

NNPC istasyonundaki bir memur Mathew Afolabi, bir saatten fazla bir süredir kuyrukta kaldığını ve yakıt alamadığını söyledi. Daha sonra karaborsadan almaya karar verdiğini ve burada 4.000 N karşılığında 10 litre aldığını söyledi. “Bir saati aşkın bir süredir sıradayım ama hala ürünü alamadım gördüğünüz gibi karaborsacıdan 4.000 N’ye 10 litre aldım.

“Size sıradan Nijeryalıların acı çektiğini söylemeliyim ve bu şekilde devam edemeyiz. Sıradan Nijeryalıların acılarını hafifletmek için durum acilen ele alınmalı” dedi.

Berger Döner Kavşağı, Utako ve Kubwa Otoyolu çevresindeki bazı akaryakıt istasyonlarına yapılan ziyaret, neredeyse tüm istasyonların uzun kuyruklara sahip olduğunu ve bazı istasyonların kapatıldığını gösterdi.

Ekiti

Ekiti’de, bazı benzin istasyonlarının N165 pompa fiyatına göre litre başına N260 ile N270 arasında benzin dağıttığı görülürken, arzı olmayan pek çok istasyon da satış noktalarını kapattı.

Araç sahibi Chikwado Romanus, PREMIUM TIMES’a ülkedeki yakıt kuyruklarının geri dönmesinin ekonomi için iyi olmadığını söyledi. “Burada, Ekiti’de, yakıtı görseniz bile zar zor alıyorsunuz. Vaktimizi daha verimli bir şekilde kullanabilecekken, satın almak için saatlerce kuyruğa giriyoruz” dedi.

“Bu sabah Tad benzin istasyonuna gittim ama kuyruğu görürseniz ve o zamandan beri oradaysanız, henüz gidip dükkanımı açmadım çünkü önce depomu doldurmak istiyorum.”

Enugu

Enugu’da, şehir genelinde ziyaret edilen bazı büyük akaryakıt istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu.

Agbani yolundaki Pinnacle akaryakıt istasyonu N179’da sürücülere benzin satarken, mgbemene yolundaki Avia petrolü, Kuzeybatı benzin istasyonu, Newmarket yolu, Mobil benzin istasyonu, Kano caddesi, kömür kampı ve Newmarket yolundaki Tonimas da müşterilere ve satışlara açıktı. ürün litre başına N240 – N245’te.

NNPC/IPMAN konuşması

Salı günü Abuja’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilere hitap eden NNPC Downstream Başkan Yardımcısı Adeyemi Adetunju, Lagos Eyaleti ve Abuja’daki yakıt kuyruklarını Lagos’ta devam eden bazı inşaat projelerinden sorumlu tuttu.

Adetunju, “Lagos’taki son kuyruklar büyük ölçüde Apapa çevresinde devam eden yol altyapı projelerinden ve Lagos depolarının bazı bölümlerindeki erişim yolu zorluklarından kaynaklanıyor” dedi.

Tıkanmanın hafiflediğini ve NNPC’nin depoları boşaltmak için gemileri ve kamyonları programladığını ve depolardan çeşitli eyaletlere yapılan yüklemelerin yakından izlendiğini söyledi.

“Abuja, Lagos’ta kaydedilen zorluklardan etkileniyor. NNPC Perakende ve kilit pazarlamacılar, mümkün olan en kısa sürede normale dönmek için Abuja’ya özel yüklemeyi yoğunlaştırdı.

“Tüm Nijeryalılara NNPC’nin yeterli ürüne sahip olduğu konusunda güvence vermek istiyoruz ve ülke çapında ürün yeterliliğini sağlamak için seçili depolarda 24 saatlik operasyonlar ve stratejik istasyonlarda uzun saatler dahil olmak üzere ürün yüklemesini önemli ölçüde artırdık.

“Normale dönüşü sağlamak için NMDPRA, MOMAN, DAPPMAN, IPMAN, NATO, PTD ve diğer sektör paydaşlarıyla da çalışıyoruz” dedi.

NNPC’nin “2 milyar litrenin üzerinde ulusal petrol motor ruhu (PMS) stoğu var. Bu da 30 günden fazla yeterliliğe eşdeğer” dedi.

Bu arada, Nijerya Bağımsız Petrol Pazarlamacıları (IPMAN) başkanı Chinedu Okoronkwo Salı günü Channels TV’nin Politics Today programına verdiği bir röportajda, NNPC’ye ait depoların vandalizminin neden olduğu dağıtım krizinin bazı bölgelerdeki petrol kıtlığından sorumlu tutulması gerektiğini söyledi. Ülkenin.

“Bizim (IPMAN) zincir içinde nereye ait olduğumuzu bilmek çok önemli. Bu ürün pms, hükümetin sübvansiyon ödemeye devam ettiği, yani hükümetin NNPC’ye getirdiği üründür.

“Neredeyse tüm NNPC depolarının, yüzde 80’inden fazlasının vandalizm nedeniyle çalışmadığını unutmayın. Sayabileceğim en az 21 tane (NNPC depolarına atıfta bulunarak) var. Bu ürünü getirdiklerinde artık özel depolara koymaya ve onlara üç kat ücret ödemeye başlıyorlar,” dedi Bay Okoronkwo.

Bu ürün o depolara pompalandığında depo sahiplerinin mülkiyet iddiasında bulunduğunu söyledi. Üyelerimiz bu ürüne kolayca ulaşamamaktadır. Artık tank çiftliği sahiplerinden, yani üçüncü şahıslardan satın almak için yapılıyorlar.

“Bu ürün ana gemiden alınınca o tank çiftliği sahipleri gidip getirecekler. Şimdi maliyetlerini ortaya koyacaklar. Kırılmamalarını beklemiyorsunuz. Bunlar şimdi sırayla bize satış yapacak olan insanlar.

“Doğrudan NNPC’den alanlar litre başına 148,19 N. Bu özel tank çiftliği sahipleri, depolarından gemi kiralama, NIMASA, NPA ve ilgili pek çok şeyi içeren kendi ücretlerini koymaya başladıklarında, bunu N185 veya N210 karşılığında alabilirsiniz.

Mazeretleri, ürünü ana gemiden almak için gemi kiralamak olacak ve bunlardan bazıları dolarize ediliyor, bu yüzden başka seçeneğiniz yok” diye ekledi.

Ürünün mevcudiyeti hakkında konuşan Bay Okoronkwo, kasları olanların ve her şeyin hala satın aldığını söyledi. “Bu ürün az önce söylediğim şey yüzünden orada. NNPC’nin yeterli stoğu var ama bu dağıtım nedeniyle bu durumla ilgili bir şeyler yapmamız gerekiyor” dedi.

KAYNAK: Prim süreleri

Nijerya hükümeti ve yakıt pazarlamacıları, devam eden yakıt kıtlığı için farklı nedenler sunuyor.
Kaynak : https://radarr.africa/nigerian-government-and-fuel-marketers-offer-different-reasons-for-the-ongoing-fuel-scarcity/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=nigerian-government-and-fuel-marketers-offer-different-reasons-for-the-ongoing-fuel-scarcity

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir