OCP, Gübre Fiyatları Yüksek Olduğundan Gelirinde Olağanüstü Bir Artış Bildirdi


OCP, fosfat devinin 30 Haziran 2022’ye kadar olan performansını detaylandıran son kazanç raporunda, gelirinde ve cirosunda geçen yıla göre “olağanüstü” bir artış bildirdi.

Resmi basın açıklamasında şirket yönetiminden yapılan bir yorum, “OCP, 2022’nin ilk yarısında olağanüstü bir finansal performans elde etti” dedi. “Ürün fiyatlarındaki artış, üretim maliyetini ve operasyonel verimliliği optimize etmeye yönelik sürekli çabalarla birleştiğinde, sektördeki en iyiler arasında %50 FAVÖK marjı sağladı.”

2022’nin ilk yarısında ciro, geçen yılki 32 milyar MAD (2.9 milyar $) rakamından büyük bir artışla 56 milyar MAD (5.2 milyar $) oldu. Bu arada, şirketin net geliri, geçen yılki 12,5 MAD’nin (11 milyar $) iki katından fazla olan 28 milyar MAD (2,6 milyar $) seviyesinde gerçekleşti.

Gelirdeki artış, kısmen gübre fiyatlarındaki küresel artışa bağlandı. Rusya ve Ukrayna’nın dünyanın en büyük gübre üreticisi ve ihracatçılarından ikisi olmasıyla, aralarındaki savaş gübre pazarlarını ve geleneksel tedarik zincirlerini alt üst ederken, OCP üretimi ve ihracatı artırmayı başarırken, uluslararası rakipleri üretimi 2022’den önce tutmakta zorlandı. seviyeler..

AYRICA OKUYUN: Fas, İsrail’in BlueBird Aero şirketinden 150 WanderB ve ThunderB Drone satın aldı

Çin’den yapılan ihracatın azalması da fiyatları yükselterek erişilebilirliği etkiledi ve Faslı firmanın artan talebi karşılamasını sağladı.

Gıda güvenliğini artırmak

Küresel nüfus artmaya devam ederken, gıda güvenliği giderek daha acil bir sorun haline geliyor. Ayrıca, uluslararası kuruluşların azalan gübre arzı konusunda uyarmalarıyla birlikte, dünyanın fosfat rezervlerinin %70’ini yöneten Fas’ın OCP’si mevcut uluslararası iklimi bir fırsat olarak görüyor.

“Küresel gıda güvenliğini koruma taahhüdüne ve çiftçi odaklı bir misyona” dikkat çekerek OCP bu zor zamanlarda Afrika’daki küçük çiftçilere yardım etme çabalarını vurguladı. Şirket yakın zamanda, Afrikalı çiftçilere bağışlanan veya indirimli fiyatlarla satılan 550.000 ton gübre ile şimdiye kadarki en büyük gübre yardım programını başlattı.

Olağanüstü OCP programı tek başına kıtanın ihtiyaçlarının %16’sını karşılamaktadır. Ukrayna krizinin kıtaya gıda ihracatını durdurması ve iklim değişikliğinin kıtadaki tarımsal üretimi etkilemeye devam etmesi nedeniyle Afrika, korkunç gıda güvenliği endişeleriyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Çoğu uluslararası rakibin üretimi azalttığı ve daha zayıf çıktı rakamları bildirdiği bir zamanda, OCP’nin güçlü performansı öne çıkıyor.

OCP’nin uluslararası rakipleri

Rus PhosAgro, tahminen yönetim kurulu üyelerinin istifa etmesi ve şirketin fonlarının dondurulmasıyla Ukrayna savaşından zarar gördü. Şirketin gelirleri yüksek fiyatlar sayesinde artmasına rağmen, Rusya’nın gübre ihracatı 2022’de düştü ve sadece Avrupa’yı değil, PhosAgro’nun genişlemenin ortasında olduğu Afrika’yı da etkiledi.

Avrupa’daki gaz ve enerji krizi, Norveçli Yara gibi büyük üreticileri bu yıl amonyak kapasitesini üçte bire düşürmeye zorladı ve araştırmacılar, Avrupa’nın amonyak kapasitesinin yarısını ve azotlu gübre üretiminin %33’ünü kaybettiğini tahmin ediyor.

Amerikan gübre devi Mosaic, benzer şekilde, önemli ölçüde daha fazla kayıt olmasına rağmen, 2022’de üretimde bir kesinti bildirdi. Geçen yıla göre kar. ABD’li çiftçilerin daha fazla üretim talep etmesi ve Fas gübreleri üzerindeki tarifeleri kaldırma çağrılarını artırmasıyla birlikte, Mosaic’in Amerikan pazarındaki hakimiyeti önemli bir baskı altında.

ABD’deki politikacılar, artan gübre maliyetini ve ürünün satın alınabilirliğinin ülke enflasyonunu kontrol altına almak için kritik olduğunu öne sürerek Başkan Joe Biden’ı OCP ürünleri üzerindeki tarifeleri kaldırmaya çağırıyorlar.

Bu küresel manzara, sadece OCP’nin son rakamlarını perspektif içine sokmakla kalmıyor, aynı zamanda pazarda, OCP’nin artan üretimi ve çalkantılı zamanlarda bile güvenilir bir tedarikçi olarak büyüyen statüsü ile doldurabileceği büyüyen bir boşluk olduğunu gösteriyor.

KAYNAK: Fas haberleri

OCP, Gübre Fiyatları Yüksek Olduğundan Gelirinde Olağanüstü Bir Artış Bildirdi


Kaynak : https://radarr.africa/ocp-reported-an-exceptional-increase-in-its-income-as-fertilizer-prices-high/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ocp-reported-an-exceptional-increase-in-its-income-as-fertilizer-prices-high

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir