Post, Nijerya cumhurbaşkanı adayı Peter Obi’nin yeni bir aday arkadaşı olduğunu iddia ediyor


Nijerya’da İşçi Partisi’nden Peter Obi, 25 Şubat 2023’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en büyük adaylarından biri olarak ortaya çıktı. Sosyal medya paylaşımlarında, aday arkadaşı Yusuf Datti Baba-Ahmed’i bıraktığını duyuran bir videosunun gösterildiği iddia ediliyor. bir insan hakları aktivisti ve sadık Obi destekçisi olan Aisha Yesufu’nun lehine. Ancak iddia yanlış: AFP Fact Check, videonun Obi’nin Nijerya’nın kuzeydoğusundaki Borno’daki bir mitingde yaptığı bir konuşmayı değiştirmek için düzenlendiğini tespit etti.

30 Ocak 2023’te yayınlanmasından bu yana 75.000’den fazla görüntülenme ve 1.000’den fazla beğeni alan tweet’te “PetObi, Datti’yi terk ediyor, Aisha’yı Koşu Arkadaşı (sic) ilan ediyor” yazıyor.

Sahte gönderiyi gösteren, 6 Şubat 2023’te çekilmiş bir ekran görüntüsü

Paylaşım, “Ayekooto” isimli bir Twitter hesabı tarafından yayınlandı. İktidardaki Tüm İlericiler Kongresi’nin (APC) başkan adayı olan Bola Tinubu’yu destekleyen içerikleri sık sık paylaşıyor.

Tweet, siyasi bir miting gibi görünen bir konuşma sırasında Obi’nin kısa bir videosunu içeriyor.

Aynı iddia Facebook’ta da burada ve burada ortaya çıktı.

61 yaşındaki Obi, güneydoğu Nijerya’daki Anambra eyaletinin iki kez valisi ve bu ayki oylamada Buhari’nin yerini almak için yarışan 18 adaydan biri.

Nijerya’da en fazla kayıtlı seçmeni oluşturan gençler arasında Obi’nin popülaritesi artmaya devam etti.

Ancak Obi’nin yeni bir aday arkadaşı olduğu iddiası yanlıştır.

Kesilmiş video
Tweet’e yorum yapan birçok kişi bunun yanlış olduğundan şüphelendi ve mitingin tam videosunu görmek istedi.

AFP Fact Check, “Borno’da Peter Obi rallisi” anahtar kelime aramasını kullanarak 26 Ocak 2023’te Borno eyaletindeki bir mitingde çekilen orijinal videoyu buldu.

Videonun 0’42” işaretinde Obi, koşucu arkadaşı Baba-Ahmed de dahil olmak üzere daha önce taraftarlara hitap eden çeşitli ileri gelenleri listeliyordu.

“Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı… Aisha… herkes sizinle konuştu… parti başkanı… partisinin ne yapmak istediğini size anlattı. Sizden tek istediğim, yeni Nijerya’nın sorumlularına oy vermeniz,” dedi Obi kalabalığa.

Twitter’da paylaşılan kısa klip, Obi’nin “Ayşe” demesinin hemen ardından kesilerek, yanlış bir şekilde Yesufu’dan “cumhurbaşkanı yardımcısı adayı” olarak söz ettiği izlenimi verildi.

yasa ne diyor
2022 Seçim Yasası’nın 29. Bölümü, siyasi partilerin aday listelerini seçimden en geç 180 gün önce sunmaları gerektiğini zorunlu kılar.

Bu arada, yarıştan çekilmek isteyen adayların seçim kuruluna seçimden en az 90 gün önce bildirimde bulunmaları gerekiyor.

Seçim öncesinde Obi ve Baba-Ahmed, İşçi Partisi adı altında ortak adaylar olarak kampanya yürütmeye devam ediyor.

Dezenformasyon, seçimler öncesinde kampanya yürütmenin peşini bırakmadı. AFP Fact Check’in seçimle ilgili haberlerini burada bulabilirsiniz Burada.


Kaynak : https://radarr.africa/post-falsely-claims-nigerian-presidential-candidate-peter-obi-has-a-new-running-mate/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=post-falsely-claims-nigerian-presidential-candidate-peter-obi-has-a-new-running-mate

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir