Sedef Kabaş’tan cezaevi çıkışı ilk açıklama

Tutsak bulunduğu 49 günün ardından tahliye olan gazeteci Sedef Kabaş, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishane’nden çıkar çıkmaz açıklamalarda bulundu.

Kendisine bahşedilen destek için teşekkür eden Kabaş şunları söyledi:

* Ben bu desteği fazla önemsiyorum çünkü gün dayanışma günü arkadaşlar. Dolayısıyla bu süreçte beni yalnız bırakmayan, amasız fakatsız takviye olan, arkamda duran, bana sahip meydana çıkan ve onca baskıya ve sindirmeye rağmen muhteşem bir dayanışma sergileyen, biz buradayız diyen herkese ayrıca şahsım hem ülkem namına fazla teşekkür ediyorum. Çünkü sizlerin varlığı bana bir kere daha gösterdi ancak, siz bu toplumun sarsılmaz vicdanısınız.

“KADINLAR BANA SAHİP ÇIKTI”

* Bu toplumun katiyen söndüremedikleri ümit ışığısınız. aynı zamanda inanıyorum fakat hiçbir şartta bileklerini bükemeyecekleri dayanışma gücünü temsilcilik ediyorsunuz. O yüzden size ve milyonlara fazla teşekkür ediyorum. O desteği ben öğrenebildiğim kadarıyla hissettirdiniz bana. Mesajlarınızla, mektuplarınızla…

* Ama inanın aynı bir desteği bana bu kapının arkasından Bakırköy Kadın Kapalı Hapishane’nde yatan, artık kız kardeşlerim dediğim kadınlar da bana hissettirdi.

* İnanın en sağ tandanslıdan, en sol tandanslıya değin kadınlar inanılmaz derecede bana sahip çıktı. Biz haklıyız. O yüzden şu mesajı tahsis etmek istiyorum: haklıysanız korkmayacaksınız. Haksızlık varsa da susmayacaksınız.

“İKTİDAR VAR GÜCÜYLE BİR KADIN GAZETECİNİN ÜZERİNE ÇULLANDI”

Bize bir genelge yayınlasınlar. Hangi atasözlerini kullanacağız, hangilerini kullanmayacağız. Ona tarafından konuşalım, ona kadar misal verelim” diyen Kabaş şöyle devam etti:

* Yani bunun sınırını kim neye kadar çiziyor? Dolayısıyla demokrasinin işlediği, yargının egemen olduğu hukuk devletlerinde bu örnekler yaşanmaz. İnsanlara bunlar yaşatılmaz.

* Ama ne oldu? Mevcut iktidar devletin tüm imkanlarını kullanarak tüm gücüyle bir kadın gazetecinin yaklaşık olarak üstüne çullandı.

* Önce bu yayın Tele 1’de oldu. O yayınlama sırasında da, sonrasında da bir tek kişi, ne Uğur Dündar, ama 50 takvim gazeteci, ne oradaki konuklar, daha önemlisi o yayını izleyen, hiçbir izleyici, takipçi hakaret olduğu yönünde bir şikayette, eleştiride bulunmadı.

* Olaydan 6 gün sonradan hatırlayacağınız gibi Sezen Aksu’ya yönelik karalama kampanyasının sürdüğü sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan namaz sonrası mikrofonu aldı ve tarihe geçmiş o sözleri söyledi.

* ‘Hz. Adem efendimize laf söyletmeyiz, icabında laf söyleyenlerin dilini de koparmasını biliriz’ şeklinde bir yorumlama yaptı. Benzer günün akşam saatlerinde Takvim’de beni aleni maksat alan ve hakaretse hakaretin alasını yapan, savcıları göreve gösteri eden bir manşet atıldı. ‘Hoşt…Sedef Kabaş Cumhurbaşkanına hakaret etti’ diye. Bir anlamda birincil kurşun atılmıştı.

* Ardından troller aleyhimde binlerce hakaret, amaç göstermeyi, linç kampanyalarını örgütlediler. O gün sabaha karşı 6 polisle gözaltına alındım.

* Programdan bir hafta daha sonra tweet attım, onu da hakaret diye mahkemeye verdiler. Bu anonim bir laf. Benim uydurduğum bir söz yok, bir atasözü. Yalnızca atasözünü paylaştığım tweetten bile hapis yatmamı istek etti davacı olanlar.”

“YARIN ÖBÜR GÜN BİRİ KAÇACAKSA O SEDEF KABAŞ OLMAYACAK”

* Polis dahi ifademi almamışken, fakat polis arkadaşlar tanıyorlar beni. böylece fazla ifadeye dışarı giden ve bir defa bile gitmezlik yapmamış bir kadın olarak, polisler bile birkaç saate bitmesi lüzumlu dediler.

* Dönemin Hak Bakanı Abdülhamit Gül, ‘Yargı hak ettiği cezayı verecektir’ dedi. Bu açıklamasıyla tarihe geçecek Abdülhamit Gül’ün açıklaması ve AKP’nin bakanları beni koro halinde suçlu ilan ettiler. Bunu milyonlara yaptılar.

* Bugünün Türkiye’sinde AKP bu kişiyi önce göze çarpan ediyor, bu suçlu diye. Medya yayıyor suçlu diye. Sonradan tutuklanıyorsun, ondan daha sonra diyorlar ama ‘delil karartma ve kaçma şüphesi’. Kim kaçacakmış?

* Bunu yazın lütfen, yarın değişik gün biri kaçacaksa o Sedef Kabaş olmayacak. Ben bugüne değin yüzlerce defa, suç duyurularından dolayı daima kez polise gittim açıklama verdim.

 

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir