AKP’li başkan hakkındaki yolsuzluk iddiaları TBMM’de

İddialar ile ilgili olarak SÖZCÜ’ye konuşan CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya,“Belediye başkanına atfedilen bu iddialar eğer doğru ise, hem görevi istismar etme, hem de devlet kaynaklarını kendi çıkarları için suiistimal etme gibi birçok hukuk dışı eylem gerçekleşmiş demektir. Eğer iddialar dürüst ise İçişleri ile Çevre bakanlarının objektif bir şekilde bu iddiaları ortaya çıkarması birinci vazifeleridir” dedi.

İDDİALARI MECLİS’E TAŞIDI

Yılmazkaya, TBMM’ye verdiği soru önergesinde imar düzenlememesindeki usulsüzlük iddialarıyla ilgili aşağıdaki soruların yanıtlanmasını istedi:

1– Yamaçtepe Bölgesi’nde, Şahinbey Belediyesi adına belirtilen 7425 Ada, 1 parseldeki 1311 metrekarelik arsanın 1271 metrekarelik kısmı 12.10.2017 tarih ve 45278 yevmiye numaralı tapu devlete ait senedi ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun mülkiyetine geçtiği iddiaları dürüst mudur?

2– İddialar doğru ise, Belediye başkanı, belediyenin arsasını kaç liraya almıştır? Bu operasyon yapılırken belediyenin zarara uğramaması için encümen kararı var mıdır? Komisyon yerleşmiş mudur? Fiyat takdiri üretilmiş mıdır?

3– Yukarıdaki iddialar içten ise Belediye başkanının belediyeye ait bir gayrimenkulü alması etik midir?

4– Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun, Yamaçtepe Bölgesi 180 Ada ve 31 parselde 3536 metrekarelik arazine parselasyon yapıldığı, parselasyon sonucu arazinin yüzde 55’inin DOP ve bağış olarak belediyeye geçmesi gerekirken Tahmazoğlu’nun arazisi hiç eksilmediği, yani 1945 metrekarelik arsa belediyeye verilmediği, Tahmazoğlu’nun bunun yerine belediyeye diğer bir bölgeden bağış yaptığı iddiaları içten mudur?

5– Hisseleri daha önce 7408 Adada bulunan Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın arsasının Mehmet Tahmazoğlu’nun bulunduğu 7425 Adaya taşınarak 8 kat olan ev yapma izni 14 kata çıkarıldığı iddiaları içten mudur? Bu işlemin gerekçesi nedir? Milletvekiline sağlanan bu imkânlar öteki arsa sahiplerine ve ya olağan vatandaşa da sağlanıyor mu? Bu kullanım yasal ve etik midir?

6– Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile ilgili İmar Kanununa tutarsız iddialarla ilgili bakanlığınızca bir çözümleme başlatılmış mıdır? Konusu geçen ve Gaziantep kamuoyuna da yansıyan bu kanunsuzluk iddialarıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ne gibi işlemler yapmayı düşünüyorsunuz?

Gaziantep Şahinbey İlçesi Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Tahmazoğlu

GAZİANTEP BU İDDİALARI KONUŞUYOR

SÖZCÜ’nün internet sitesinde 27 Aralık 2021’de gündeme getirdiği ve CHP Milletvekili Bayram Yılmazkaya’nın TBMM gündemine taşıdığı, günlerdir Gaziantep kamuoyunun konuştuğu iddialara kadar, yeni yerleşim merkezi Yamaçtepe’de imar düzenlemesi yapılırken, adı daha önce de 66 milyon TL’ye okçuluk tesisi ihalesi ile gündeme gelen Belediye Başkanı Tahmazoğlu’na ait 3 bin 536 metrekare arsadan Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) imar planına konu arsadan yok, yaklaşık 2.5 – 3 kilometre uzaktaki bir diğer arsasından yapıldı.

Alınması gereken arsadan değil, fazla daha değersiz arsadan DOP alınarak milyonlarca liralık hileli kazanç sağlanmasına imkan sağlandığı ileri sürüldü. İddiaların devamında ise, Tahmazoğlu’nun arsasının yanındaki Şahinbey Belediyesi’ne ait bin 311 metrekare arsayı da alarak kendi arsasıyla birleştirmesi, ama bu birleşmenin arkasından düzenlenen tapu belgesinde belediyeye ödenen bedelin belirtilmeden kendi namına geçirildiği iddiası da yer aldı.

MİLLETVETİLİ ARSASI İLE BİRLEŞTİRİLDİ

İddiaya tarafından, bu aşamada benzer yerde bulunan AKP Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın arsası da Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun arsasının yanında taşındı ve ortaya çıkan 9 bin 800 metrekarelik bölge, bir inşaat firmasına kat karşılığı olarak verildi.

Firma da söz konusu arsada inşaat başlattı. İddiaların hedefindeki ad olan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, “Hukukta kaidedir; bahis sahibi iddiasını ispat etmekle mükelleftir. Yalan açıklama yapana dava açacağım” demişti. Tahmazoğlu, DOP’u imar düzenlemesi yapılan arsadan değil, daha uzaktaki bir arsadan neden verildiği ve belediyeden aldığı arsanın bedeliyle ilgili soruları ise yanıtsız bıraktı.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir