‘Bitirdik’: Yeni nesil İranlılar, ülkenin ahlak polisini izlemek için bu uygulamayı kullanıyor'Bitirdik': Yeni nesil İranlılar, ülkenin ahlak polisini izlemek için bu uygulamayı kullanıyor

İran’da bir telefon uygulaması Gerşad şu anda çok talep görüyor. 2016 yılında başlatılan harita uygulaması, başta kadınlar olmak üzere İran’daki insanların ülkenin ahlak polisinin yerini işaretlemesine olanak tanıyor. Bu şekilde, diğer insanlar onlardan kaçınabilir.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin polis nezaretinde öldürülmesinin yol açtığı protestolar hız kesmedi. Amini, başörtüsünü düzgün takmadığı için ahlak polisi tarafından durduruldu.

Şimdi, uygulama çevik kuvvet polisinin konumunu da içerecek şekilde güncellendi. Uygulamanın şu anda web sitesine göre 10.000’den fazla kullanıcısı var.

Uygulamanın kurucularından biri olan Firuzeh Mahmoudi, aynı zamanda United for Iran insan hakları grubunun yönetici direktörüdür. Bize uygulama ve şu anda ülkede gerçekleşen ayaklanma hakkında daha fazla bilgi vermek için San Francisco’dan The World’ün ev sahibi Marco Werman’a katıldı.

Marco Werman: Bize Gershad uygulamasının gerçekte nasıl çalıştığı hakkında biraz daha bilgi verin.

Firuzeh Mahmoudi: Yani, esasen, kullanıcıların ülke genelinde ahlak polisinin yerini bildirmelerine ve görüntülemelerine izin veriyor.

Doğru. Yani, kitle kaynaklı ve sonra, bu güçler nerede olursa olsun, bir iğne düşüşü var, bu tür bir şey mi?

Aynen öyle. Ve birden fazla kullanıcı aynı alanın yakınında aynı noktayı kullanırsa, hepsi bir araya toplanır. Ve kullanıcılar, hükümet yetkilileri tarafından istenmeyen postalardan kaçınmak için yalnızca bir konumun 500 metre yakınındaysa rapor verebilir.

Yani ahlak polisi hakkında çok şey duyuyoruz. Bu aslında çok daha uzun bir başlığın kısaltması. Onlar tam olarak kim?

Ahlak polisi, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın altında kuruldu. Esasen, onların rolü, insanların düzgün olmalarını, başörtülerini düzgün kullanmalarını ve durmalarını sağlamaktır – durdurdukları kişilerin %90’ı kadındır – ve bu ideolojiyi kullanarak insanları ezmek esasen hükümetin silahlarından biridir. . Ve başörtüsü fiziksel bir şey, ama bundan çok daha fazlası. Nüfusun yarısını ezmek için bir baskı aracı. Ve bu, İslam Cumhuriyeti’nin adını üzerine inşa ettiği kimliktir.

Her zaman çevrenizdeki ahlak polisiyle yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlamamıza yardım etmenizi istiyorum. Bir zamanlar ahlak polisi tarafından tutuklandığını biliyorum. Bize o deneyimi anlat.

12 yaşında İran’dan ayrıldım. Annem gidemedi. Böylece 16 yaşımda İran’a döndüm ve çok kısa bir süre, beş saat tutuklandım. Annem, ben ve kız kardeşim, hep birlikte gittik çünkü yalnız girmemi istemediler. Bir dahaki sefere 50 kırbaç alacağımı imzalamak zorunda kaldım ve sonra serbest bırakıldık. Korkunç, “bir dahaki sefere 50 kırbaç alma” fikri. Biraz Farsça aksanım olduğu için ülkeyi terk edemeyeceğimden endişeleniyordum. Ancak bu, İranlı kadınların her gün yüzleştikleri ve korktukları şeyle karşılaştırıldığında hiçbir şey. Beden özerklikleri yok, istedikleri gibi dışarı çıkamıyorlar. Kontrol ve güç sadece fiziksel bedenlerinde değil, duygularına, ruhuna, her şeye nüfuz eder. Bu onların tüm vücudu – ezilmek.

Şu anda İran’da neler olduğunu düşündüğünüzde, aklınıza ne geliyor? Şu an ve gelecek hakkında size neler oluyor?

Milyonlarca, milyonlarca insanın baskı altında tutulduğunu ve istemedikleri bir hayata mecbur bırakıldığını görmek yürek parçalayıcı. Ve bu kesinlikle yürek parçalayıcı, aynı zamanda çok ilham verici. İnanılmaz cesurlar, bu genç, yeni nesil. Gözlerinde korku yok. Diğer tarafta korkuyu görüyorum. Kurşunları olan onlar olmasına rağmen. Şansınız nedir – mermilerinizden daha çok biz varız. Bu yüzden bu raundun nasıl gideceğini tam olarak bilmiyoruz. Bu protesto bir ayaklanmaya ve bir harekete dönüşmüştür. Ve cin şişeden çıkmış gibi hissediyorum. Gidecek yerleri yok. Ya artık İslam Cumhuriyeti olmayacak tüm kimliklerinden vazgeçmek zorunda kalacakları ya da zulme devam etmek zorunda kalacakları bir durum yarattılar. Ve insanlar aslında “Bittik” diyorlar.

Bu röportaj netlik için düzenlenmiş ve kısaltılmıştır.


Kaynak : https://theworld.org/stories/2022-09-29/were-done-new-generation-iranians-are-using-app-track-countrys-morality-police

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir