Enerji Verimliliği Sınıfları Nelerdir? Ve Onlarla Nasıl Tasarruf Edilir?Şimdiye kadar bir ev aleti satın alan herkes, enerji verimliliği sınıflarıyla karşı karşıya kalmıştır. Bunun nedeni, enerji verimliliği sınıfına sahip bir etiketin her cihazda açıkça görülebilmesi gerektiğidir. Ancak AB enerji etiketi ne anlama geliyor? Gerçekten bilinçli olarak çevre dostu satın almalar yapmak ve bilgisayarda oynarken elektrik tüketiminden tasarruf etmek için kullanılabilir mi? 20Bet mobil?

1990’ların başından bu yana, bir AB direktifi enerji verimliliği sınıflarını ve bu nedenle AB enerji etiketi olarak da adlandırılan enerji verimliliği etiketinin Avrupa çapında kullanımını düzenlemiştir.

Başlangıçta, yedi verimlilik sınıfı tanımlandı:

  • A’dan (yeşil, en iyi, yani özellikle düşük enerji tüketimi)
  • G’ye (kırmızı, en kötüsü, yani özellikle yüksek enerji tüketimi).

Bugün, gökkuşağı renkli AB enerji etiketi ağırlıklı olarak ev aletlerinde (buzdolapları, çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, çamaşır kurutma makineleri, fırınlar, elektrikli süpürgeler vb.) ve ayrıca televizyonlarda, lambalarda ve arabalarda bulunmaktadır.

Problemler

Ancak, enerji verimliliği sınıfları ve dolayısıyla AB enerji etiketi bazı problemlere sahiptir:

  • Bir buzdolabının enerji verimliliği, bir akkor lambanınkiyle doğrudan karşılaştırılamaz. Bu nedenle etiket taşıması gereken her bir cihaz için verimlilik ölçeği karmaşık kriterlere göre ayrı ayrı tanımlanmaktadır.
  • Yedi sınıftaki okul notu benzeri değerlere ayırma, bir cihazın enerji tüketimi söz konusu olduğunda, ilgili sınıflar içinde hala çok fazla hareket alanı bırakmaktadır.
  • Hangi ürünün en yüksek A derecesini hak ettiği 20 yıl önce bir referans cihazı yardımıyla belirlendi. Teknik gelişmeler sayesinde, bazı ürün gruplarında çok geçmeden, A sınıfı bir cihazdan daha verimli enerji tüketen ürünler ortaya çıktı. Sonuç, daha iyi ve daha kötü cihazların eşit ölçüde A alması olurdu. Zorluklar karşısında, A’dan “hatta daha iyi” olduğu varsayılan yeni sınıflar, yani A+, A++ ve A+++ kuruldu. Ancak bu gereksiz bir kafa karışıklığı yarattı. Ancak bu arada, bu sınıflar artık geçerli değil. Mart 2021’den bu yana, A’dan G’ye kadar yeni enerji verimliliği sınıfları uygulanmaktadır.
  • Yeni enerji verimlilik sınıfları ile Mart 2021 itibarıyla A ve B enerji verimliliğine sahip az sayıda ürün olması başlangıçta tahrişe neden oldu. Piyasada bulunan tüm modeller artık vasat veya zayıfsa, bu ilk başta çok az yönelim yaratır. İyi ve kötü modelleri AB enerji etiketi temelinde karşılaştırmak ancak bir süre sonra gerçekten daha verimli ürünler geliştirildiğinde mümkün olacaktır.

Bir de şu var: Ölçek her yerde A’dan G’ye kadar değişmiyor. Bazı ürün gruplarında hiç A’lı cihaz yok (örneğin elektrikli süpürge), bazılarında ise var. Ayrıca, tüm etiketler G harfine kadar inmez, yalnızca D harfine ulaşır (örneğin, çamaşır kurutma makinelerininkiler).

AB Enerji Etiketinde Enerji Verimliliği Sınıfları

Bugün, ölçek aşağıdaki resme benziyor ve mümkün olan en iyi değer A’dan daha kötüye doğru değişiyor, ancak yine de B, C, D gibi iyi değerler ve gerçekten kötü G. Bahsedildiği gibi, tüm ürün grupları ölçek.

Eleştirmenler ayrıca enerji verimliliği sınıflarının aşırı basitleştirildiğinden şikayet ediyorlar: Tüketiciler iyi bir şey yaptıklarına inandırılıyor, oysa kendilerini daha kapsamlı bir şekilde bilgilendirmeleri ve böylece muhtemelen çok daha çevre dostu bir cihazla karşılaşmaları daha iyi olurdu. Gereksiz enerji tüketen çamaşır kurutma makinelerinde olduğu gibi, çoğu zaman satın alma işleminden tamamen vazgeçmek en iyisidir. Yeni bir cihaz almak yerine mevcut bir cihazı bir süre kullanmaya devam etmek (veya tamir ettirmek) genellikle daha akıllıcadır.

Oldukça kaba ölçeklendirme ayrıca daha fazla kafa karışıklığına katkıda bulunur: Örneğin, lambalardaki bir B için, sözde enerji verimliliği endeksi EEI, 0,24 ile 0,60 arasında olmalıdır (ilgili AB yasasına bakın). Ancak 0,60’lık bir lamba, 0,24’lük bir lambadan 2,5 kat daha fazla elektrik tüketir. Ancak bu bilgi ya üreticiler tarafından hiç verilmiyor ya da çok iyi saklanıyor. Bu nedenle, yalnızca B derecesine güvenen ancak (0,24 yerine) 0,60’lık bir lamba satın alan herkes iyi demektir ve kötü yapar.

Hile Yapılabilir mi?

Maalesef evet. Bu, enerji verimliliği sınıfları etiketinin harici olarak düzenlenmediği (örneğin bir TÜV rozeti gibi) ve doğrudan üreticinin kendisi veya hatta önce perakendeci tarafından yapıştırıldığı için mümkündür. Teftişler nadir ve rastgeledir ve bazı AB ülkelerinde hiç yapılmazlar.

Sonuç olarak, geçmişte defalarca hile meydana geldi. Tüketici Merkezleri Derneği ve Alman Çevre ve Doğa Koruma 10.000’den fazla ev aletinin etiketini kontrol ettiler, tatsız bir keşifte bulundular: altı televizyondan birinde, enerji etiketlemesinde eksiklikler, yani enerji verimliliği sınıfları için yanlış veya eksik etiketler buldular.

Çevrimiçi mağazalarda durum, perakende mağazalara veya elektronik toptancılarına göre biraz daha iyiydi. Bazı çevrimiçi mağazalar, enerji verimliliği sınıflarını sergileme konusunda oldukça örnek niteliğindedir.

Ayrıca enerji verimliliği sınıfları ile kopya çekmek mümkün mü? Evet, cihazınıza daha iyi bir etiket yapıştırmak için enerji verimliliği sınıflarında kopya çekmek için kullanabileceğiniz hileler var. Bir örnek: Akıllı telefonu olan herkes, elektriğin çoğunun ekran aydınlatması için kullanıldığını bilir. Televizyonlardan farkı yok.

Bu nedenle, bir üretici olarak, mükemmel enerji verimliliğine sahip olduğunu resmi olarak doğru bir şekilde onaylamak için TV’nin fabrika ayarını oldukça karanlık olarak ayarlarsınız. Tüketici memnun ve iyi bir enerji verimliliği derecesine sahip olduğu için TV’yi satın alıyor. Paketi açtıktan sonra, şaşırtıcı derecede düşük olan standart parlaklığı yukarı doğru ayarlar ve elektrik tasarrufu için bu kadar.

Bu ve benzeri yollarla bazı üreticiler teknik özelliklerini gizlemeye çalışırlar. Bunu yaparken genellikle resmi olarak doğru davranırlar; ancak tüketiciler yine de düşündükleri kadar enerji tasarruflu bir ürün satın almadıkları için aldatılmaktadırlar.

Enerji Sınıfları Saçma mı?

Hayır. Enerji verimliliği sınıflarına yönelik tüm eleştirilere rağmen: İlk yönlendirme için, şatafatlı şeker renkleriyle çalışan etiket sistemi mükemmel bir şey.

Ancak gerçekten kesin olmak istiyorsanız, üreticilerin veri sayfalarını incelemeniz gerekir. Bu şekilde, yalnızca enerji verimliliği sınıfını değil, aynı zamanda diğer ilgili değerleri de (özellikle watt cinsinden güç tüketimini) öğrenebilirsiniz – yine üreticilerin dürüst ve doğru bilgiler vermiş olmasını umarsınız.

Satın almadan önce bağımsız testlere ve ölçümlere başvuranlara da tavsiye edilir. Örneğin EcoTopTen, iyi bir ilk bağlantı noktası sunar.

Tasarruf Ediyor mu?

Evet – ama bu aslında yanlış soru! Daha az elektrik kullanmak her zaman tasarruf sağlar. Daha da önemlisi, yarım milyar AB vatandaşı enerji tasarruflu cihazları giderek daha fazla kullanırsa, bunun çevre üzerinde toplu olarak büyük bir etkisi olacaktır. Tüm cihazların enerji verimlilik sınıfları ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Ancak hemen sonuca varmaktan kaçının: Bahsedildiği gibi, enerji açısından daha verimli olanlarla değiştirmek için tüm cihazlarınızı hemen çöpe atmamalısınız. Çalışan cihazların atılması, mevcut cihazların ürün ömrünü kısaltır ve eko-dengelerini kötüleştirir. Enerji verimliliği derecelendirmelerini her zaman uzun ömür veya bir ürünün imalatında yer alan kaynaklar gibi diğer kriterler bağlamında değerlendirin.

Bu arada, elektrik sağlayıcınızı değiştirmeniz çevre için de iyidir – tabii ki yeşil bir elektrik sağlayıcısı olarak.


Kaynak : https://articleify.com/energy-efficiency-classes/

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir