Fas’ın Benzin İstasyonları Akaryakıt Fiyatlarında Hafif İndirimler Yaşıyor


Fas’ın benzin istasyonları, devam eden enflasyon ve enerji krizi nedeniyle Perşembe günü akaryakıt fiyatlarında hafif indirimler yaşadı.

Fas’taki Benzin İstasyonu Sahipleri, Tüccarları ve Yöneticileri Ulusal Federasyonu (FNPCGS), benzin fiyatının litre başına 14,50 MAD’a ulaşması için 1,60 MAD’lik yeni bir düşüşe tanık olması gerektiğini duyurdu.

Benzin ise bugünden başlayarak litre başına 0,22 MAD gibi hafif bir düşüşe tanık oldu. Ancak fiyatlar, Kuzey Afrika ülkesindeki distribütörlere bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Düşüş, enerji krizi ve ülke genelinde hızla yükselen akaryakıt fiyatlarıyla ilgili devam eden şikayetler arasında geldi. Yakıt fiyatları, Ukrayna-Rusya ihtilafı öncesinde ilk fiyatlara kıyasla MAD 14 ile MAD 16 arasında değişiyordu.

Fas hükümeti, küresel bağlamdan bahsederek artışları haklı çıkarıyor, ancak artan akaryakıt fiyatlarıyla mücadele etmek için önlem alma sözü verdi.

AYRICA OKUYUN: Fas, Enerji Geçişini hızlandırmak için Avrupa Birliği’ne Kritik Hammadde Sağlayacak

Enflasyonlara yanıt olarak Faslılar, gıda ve enerji fiyatlarında indirim talep eden çeşitli kampanyalar başlattı.
Bazı çevrimiçi kampanyalar da Hükümet Başkanı Aziz Akhannouch’un istifasını istedi.

Akaryakıt zamları, ABD’nin tavsiyeleri üzerine geldi. rekabet konseyi (Faslı bir piyasa bekçisi) son zamanlarda piyasa reformlarını uygulamaya yönelik siyasi irade eksikliğini kabul etti ve gaz fiyatlarının hızla yükselmesinin nedeninin bu olabileceğini vurguladı.

KAYNAK: Fas haberleri

Fas'ın Benzin İstasyonları Akaryakıt Fiyatlarında Hafif İndirimler Yaşıyor


Kaynak : https://radarr.africa/moroccos-gas-stations-experience-slight-fuel-price-reductions/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=moroccos-gas-stations-experience-slight-fuel-price-reductions

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir