İklim için kod kırmızı

Dünya liderleri geçen hafta Birleşmiş Krallık bayrağı altındaki İskoçya’nın Glasgow kentinde bir araya gelerek iklim değişikliği konusunu masaya yatırdı. İklim değişikliği ile ilgili olarak ‘’Kod Kırmızı” duyuru eden liderler, bunun dünyanın artan bir şekilde ısındığı ve gezegeni zor günlerin beklediği anlamına geldiğini belirtti. Birleşmiş Milletler’in analizlerine göre gitgide artarak çölleşen bölgelerde yaşayan 1 milyar kişinin 2050’ye dek ‘İklim mültecisi’ olabileceği tahmin ediliyor.

İklim için kod kırmızı

TÜRKİYE HEDEFLERİ DESTEKLİYOR

Bu koşullar aşağıda, Glasgow’daki COP26 Zirvesi’nde bir araya gelen 200’e yakın ülke temsilcisi, küresel sıcaklık artışının 1.5 dereceyi aşmasını alıkoymak için gereken önlemleri tartıştı.

İklim için kod kırmızı

Dünya maketini ateşe verdiler.

Türkiye’nin de altına imza attığı hedeflerin aralarında; 2040 yılından sonra eski kalıntı yakıtlı vasıta kullanımına son verilmesi, yeni ormanlar oluşturulması ve emisyonların düşürülmesi gibi önlemler var.

İklim için kod kırmızı

Sir Dominick Chilcott-Muhakkak Özgönül

Zirveye Birleşmiş Krallık olarak ev sahipliği yapan İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott da, ‘’İklim değişikliği konusunda dehşet bir sonuçla rastlamak istemiyorsak son bir talih var” diyerek durumun aciliyetine uyarı çekti. “Kod Kırmızı” diyen Büyükelçi Chilcott, “Küresel sıcaklık artışının sınırlanması için, varlıklı ülkelerin oluşturulan fona katkı yaparak yoksul ülkelere destek vermesini istiyoruz” dedi.

İklim için kod kırmızı

Gövde torbası giyip yola yattılar.

FİNANSMAN SAĞLANACAK

Yeşil projelerin önemine değinen Chilcott, şöyle konuştu: “Dünya genelinde, finansmanların yüzde 40’ının iklim hedeflerini yerine getirecek projelere aktarılması kararı alındı. Bu da 130 trilyon dolarlık bir finansman anlamına geliyor.” Büyükelçi, bu amaçla gelecek sene Londra’da ‘Birleşik Krallık-Türkiye Yeşil Finansman Konferansı’ yapılacağını açıkladı.

İklim için kod kırmızı

PROTESTOLAR EKSİK OLMADI

Glasgow’daki yükseklik boyunca, kentin o kadar fazla noktasında gösteriler düzenlendi.

İklim için kod kırmızı

İklim değişikliğiyle ilgili daha daha cesur adımlar atılmasını isteyen protestocular ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin Cumhurbaşkanı Jinping ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un maskelerini takıp, liderlere ‘’Konuşmayın, harekete geçin” çağrısı yaptılar.

İklim için kod kırmızı

İstanbul riskli alan

COP26 İklim Değişikliği Konferansı’na İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı. ‘’Kentlerin iklim değişikliği sorununda hem fail ayrıca mağdur olduğu bir düzende yaşıyoruz” diyen İmamoğlu, İstanbul’u 16 milyon için daha güvenli bir hale getirmeyi amaçladıklarını vurguladı.

İklim için kod kırmızı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

İstanbul’un zelzele riski en yüksek bölgelerden birinde bulunduğunu dile getiren İmamoğlu, “İstanbul’a dayatılan Kanal İstanbul projesini, yalnızca deprem açısından değil, öyle fazla açıdan kentin güvenliği için en ciddi tehlike olarak kabul ediyoruz” dedi.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir