Kalküta’daki bu tanrıça festivalinde sanat ve din remiksiKalküta'daki bu tanrıça festivalinde sanat ve din remiksi

Kalküta’da yılın bu zamanında davul sesleri tek bir şey ifade ediyor – Hindu Tanrıçası Durga’nın ailesiyle birlikte Dünya’ya döndüğü festival olan Durga Puja’nın zamanı geldi.

Beş günlük festival, bir sürü insanın ortaya çıkan tanrıçanın geçici tapınaklarını ziyaret etmesiyle şehri durma noktasına getiriyor.

Bu yıl, ana festival 2 Ekim’de başlıyor, ancak davullar UNESCO yetkililerini ve uluslararası konukları ağırlamak için normalden birkaç gün önce çalıyor. Durga Puja (önceki değeri) son eklenen UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesine girdi. Bu, BM tarafından tanınan ilk Durga Puja olacak.

Omzuna büyük bir davul asan Dol Das, hükümetin onu her zamankinden birkaç gün önce davul çalmak için köyünden Kalküta’ya çağırdığını, ancak şikayet etmediğini söyledi. Durga Puja sırasındaki ekstra şenlikler ekstra para demektir.

Durga Puja, Hindu rahipleri tarafından yönetilen dualar, ilahiler ve ayrıntılı törenlerle dolu dini bir festivaldir. Ama aynı zamanda sanatsal ifadelerle dolu.

Sekreter Dhrubojyoti Bose Suvo, “Günün sonunda, bu tamamen sanat, sanat ve sanattır” dedi. KİTLE SANATLARI. Yabancı konukların Kalküta’nın nasıl “halka açık bir galeriye dönüştüğünü” anlamaları için seçilmiş bazı pujalardan oluşan bir önizleme festivali düzenledi. 3.000’e kadar geçici tapınak denir pandallar tanrıçanın kil resimlerini barındırmak için sokaklarda ve parklarda, toplum merkezlerinde ve apartman komplekslerinde ortaya çıkar. Bazıları bez ve bambudan yapılmış çerez kesici kutulardır. Diğerleri ayrıntılı kurulumlardır.

Durga Puja bir zamanlar, 10 kolu bir aslana binip bufalo iblisini öldürdüğü tanrıçanın kendisiyle ilgiliydi. Ancak geçmişteki Durga pujaları bir Tayland tapınağını, Dubai’nin Burj Khalifa’sını ve Hogwarts kalesini yeniden üretti.

Tema pujaları tüm öfke haline geldi.

Güney Kalküta’nın yerleşim bölgesindeki sıradan bir sokakta, Vincent Van Gogh’a saygı duruşunda bulunan bir pandalı var. Ayçiçekleri başlarını sallarken, hepsi kağıt ve kumaştan yapılmış benekli mavi kağıt dalgaları yukarıda dalgalanıyor.

Bu yılki Durga Puja’nın organizatörlerinden biri olan Ram Kumar Dey, “Yıldızlı gecesini çerçeveden çıkardık ve tüm mahalleye yaydık” dedi.

Hindistan’ın en tanınmış sanatçılarından bazıları daha önceki yıllarda Durga imajını tasarladı, ancak Durga Puja’nın artık uluslararası hale geldiğini ve bu yılki Durga Puja’yı organize eden mahalle kulübünün “A listesindeki uluslararası bir isme” ihtiyaçları olduğunu hissettiğini söyledi. Van Gogh gibi. Temaları “Yıldızlı Gece”.

Bu yılki pujalar ayrıca Hindistan’ın özgürlük mücadelesine, plastik kirliliğine karşı savaşa ve bir halk sanatı müzesine de saygı duruşunda bulunuyor.

Vivekananda Park Athletic Club tarafından yapılan bir Durga Puja kurulumu, kendi tarafında eski bir malikane yanılsaması yaratmak için 6.000 fit kareye yayılmış demir borular ve levhalar kullanarak perspektif temasıyla oynuyor. Çaba, toplam 44.100 saat emeği gerektirdi.

Yıllarca pujaları belgeleyen bir akademisyen olan Niladri Chatterjee, zaman içinde Durga pujalarının okuryazarlık, karı dövme ve aile içi şiddet gibi önemli konularda sosyal yorumlar yaptığını gördüğünü söyledi.

“İlk başta rahatsız oldum” dedi. “Bu saçmalık da ne?” diye düşündüm.

Ancak bunun, popüler sanat aracılığıyla büyük kitlelere ulaşan yeni bir tür sosyal mesajlaşma olduğunu fark etti.

Pandemi karantinası sırasında Durga Puja, tanrıçayı ve ailesini göçmen bir anne ve eve dönmek için mücadele eden çocukları olarak yeniden tasavvur etti. Kasabanın konuşması haline geldi.

Durga Pujas daha yaratıcı hale geldikçe, Chatterjee bunun sanat kolejlerinden mezun olan ve “her türlü kazançlı iş” arayan genç sanatçılar için “muazzam bir nimet” olduğunu söyledi.

British Council Doğu ve Kuzeydoğu Hindistan direktörü Debanjan Chakrabarti’ye göre, festival artık eyalet ekonomisinin önemli bir itici gücü. bir rapor görevlendirdi üstünde. Rapor, Durga Puja’nın 2019’daki toplam ekonomik değerinin, 2019’un aşağı yönlü bir ekonomik yıl olmasına rağmen 4,5 milyar doların biraz üzerinde olduğunu buldu.

“Bu, eyaletin GSYİH’sinin %3’ünün altında bir gölge kadar [gross domestic product] 10 günlük bir festivalden,” dedi Chakrabarti.

Bu para, marangozlara, elektrikçilere, toprak işçilerine, gıda satıcılarına, ressamlara giderek ekonominin örgütlenmemiş sektörünün derinliklerine ulaşır.

Birçoğu yıllık gelirlerinin yarısından fazlasını bu festivalden alıyor.

Şimdi, Durga Puja festivali, yeni izleyiciler çekmek için şehir çapında bir pop-up sanat enstalasyonu olarak yeniden adlandırılıyor. Ama tek küratörlü bir bienal değil.

Şu anda, sanat eserlerinin çoğu festivalden sonra hurda olarak bitiyor, bir avuç dolusu ise koleksiyonerlere gidiyor. Önizleme organizatörü Suvo, dünyanın dört bir yanındaki sanatseverlerin Durga Puja eserlerini satın alabilmeleri için çevrimiçi bir müzayede oluşturmak istediğini söyledi.

Ve Suvo şimdiden gelecek yılın önizlemesini planlıyor.

Ancak Durga Puja’nın sanatsal yeniden keşfi, bazılarının sanat ve dinin ne kadar iyi karışabileceğini merak etmesine neden oldu.

Durga Puja ön gösterimi, yabancı devlet adamları ve sanatseverler için, gerçek dini ritüeller başlamadan ve devasa kalabalıklar sokakları boğmadan önce festivalin sanat eserlerinin tadına bakmalarının bir yolu.

UNESCO için Durga Puja dosyasını hazırlayan sanat tarihçisi Tapati Guha-Thakurta, Durga Puja’nın “asla tamamen dini olmadığını, her zaman komüniter bir alan olduğunu ve şimdi giderek daha fazla bir sergi alanı haline geldiğini” söyledi.

Ancak aşırılık ve şenlik konusundaki ününe rağmen, “tamamen ayinle ilgili öğenin hala korunduğunu” da sözlerine ekledi. Bir tema pujası son teknoloji bir cam elyaf Durga ile gelse bile, beş gün boyunca tapılan ve sonunda nehre daldırılan küçük bir kil Durga veya çömlek var.

Bazı politikacılar bu yılki büyük temalı pujalardan birine kaşlarını kaldırıyor – Vatikan’ın bir reprodüksiyonu, ancak bir Hindu tanrıçası barındırıyor.

Chakrabarti, “Sanat tarihi, gerçekten insanlığın merak duygusuna ve çok kaotik bir dünyayı anlamlandırmaya çalışmasına dayanıyor” dedi.

Bu, sanat için olduğu kadar inanç için de geçerlidir.


Kaynak : https://theworld.org/stories/2022-09-28/art-and-religion-remix-goddess-festival-kolkata

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir