Kenya’da Sürdürülebilir Yatırımın 2030 yılına kadar Sh2.3trn’ye ulaşması bekleniyor


Kenya’daki perakende sürdürülebilir yatırım holdinglerinin değerinin, gıda güvensizliği, iklim değişikliği ve yeşil enerji ile mücadeleye yönelik daha yüksek sermaye akışıyla 2030 yılına kadar 2,3 trilyon Sh’a (19 milyar $) yükselmesi bekleniyor. Standart Chartered Plc diyor.

Küresel borç verenin Sürdürülebilir Bankacılık Raporu 2022, yatırımcıların şirketlerin iklim endişelerini ve daha sorumlu iş uygulamalarını ele almak için harekete geçtiğini görmelerini talep ederken, şirketlerin çevre, sosyal ve yönetişim (ESG) uygulamalarına artan bağlılığının altını çiziyor.

Rapor, Kenya’da yatırımcıların yüzde 30’unun yatırım portföylerinin bir parçası olarak sürdürülebilir yatırım varlıklarının yüzde 15’inden fazlasına sahip olduğunu ve bu rakamın önümüzdeki iki ila üç yıl içinde yüzde 50’ye ulaşmasının beklendiğini belirtiyor.

Sürdürülebilir yatırımlar, bir yatırımcının yatırımları aracılığıyla uzun vadeli çevresel veya sosyal değeri teşvik ederken finansal getiri elde etmesine olanak tanır.

Yeşil tahviller gibi yeşil finansmanın, jeotermal ve rüzgar enerjisi gibi yeşil enerjiye devam eden geçişte olduğu gibi, ülkenin sürdürülebilir yatırım büyümesine öncülük etmesi bekleniyor.

AYRICA OKUYUN: Kenya’da Finansal Kimlik Avı Siber Saldırıları Artıyor

Raporda borç veren, “Yeşil tahviller, artan servet ve şeffaflığı artırmaya yönelik hükümet çabaları, daha fazla sürdürülebilir yatırım büyümesini hızlandırabilir” dedi.

“Enerji geçişinin ötesinde, Kenya’nın 19 milyar dolarlık perakende sermaye potansiyeli, gıda kıtlığı, yoksulluk ve insan hakları gibi piyasaya özgü çevre, sosyal ve yönetişim (ESG) sorunlarıyla mücadeleye de yönlendirilebilir.”

Nairobi menkul kıymetler borsası (NSE) kısa süre önce, 2021’de borsada işlem gören şirketlere ESG konularını ölçme ve raporlama konusunda yol gösteren bir ESG kılavuzu yayınlayan Afrika’daki dördüncü borsa oldu ve şirketlere açıklamaları yapmaya başlamaları için bir yıllık ödemesiz süre verdi.

Düzenleyiciler, yerel ve uluslararası fonlara erişemedikleri takdirde operasyonları istikrarsızlaştırabilecek finansman seçeneklerinden mahrum kalmaktan kendi yetki alanlarındaki şirketleri geleceğe hazır hale getirmeye çalışıyorlar.

Rapor, Kenya’nın, büyük ölçüde önemli nüfusu ve artan iç serveti nedeniyle sürdürülebilir yatırımda yüksek bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu vurguluyor.

Stanchart tarafından rapor için ankete katılanlara göre, iklim değişikliği ve karbon emisyonları yüzde 36, yoksulluk ve gelir eşitliği yüzde 32 ve insan hakları yüzde 24 katkıda bulunan en önemli ESG önceliklerinden biriydi.

Raporda ayrıca bilgi eksikliği (yüzde 48), profesyonel bir finansal danışman olmadan yatırım fırsatlarına erişim zorluğu (yüzde 48) ve bir varlık sınıfındaki sürdürülebilir yatırımları karşılaştırmanın zorluğu (yüzde 47) sürdürülebilir yatırım fırsatlarını artırmanın önündeki en büyük engellerden bazıları olarak ortaya çıktı. yatırımlar.

KAYNAK: Günlük iş

Kenya'da Sürdürülebilir Yatırımın 2030 yılına kadar Sh2.3trn'ye ulaşması bekleniyor


Kaynak : https://radarr.africa/sustainable-investment-in-kenya-is-projected-to-hit-sh2-3trn-by-2030/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=sustainable-investment-in-kenya-is-projected-to-hit-sh2-3trn-by-2030

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir