Önce ‘hayırlı cumalar’ dedi, sonra elektriği kestirdi

İzmir Bergama’da Halk Bahçesi yapılacağı gerekçesi ile 14 Eylül Stadı çevresindeki 104 dükkanı yıkma kararı bölge AKP’li belediye yönetimi, geçen hafta zabıtanın sözlü tebligatı ile esnafın dükkanları tahliye etmesini istedi.

Belediye, “Yedi gün içinde dükkanları boşaltmazsanız elektrik ve suyunuzu kestireceğiz” tehdidinde bulundu. Esnaf ve avukatları ise böyle bir uygulamanın hukuka aykırı olacağını belirtti, hem laf konusu proje ve facia işlemi hakkında idare mahkemelerinin üç öbür yürütmeyi askıya alma kararı verdiğine dikkat çekti. Ama adalet kararlarına rağmen Bergama Belediyesi’nin esnafa terhis baskısı devam etti. İlçe belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU’ya suların kesilmesi, GDZ Elektrik yayılma AŞ’ye de elektriğin kesilmesi için başvuruda bulundu.

“HAYIRLI CUMALAR” DİYEREK GELDİ, ELEKTRİĞİ KESTİRDİ

Esnaf güne AKP’li Başkan Hakan Koştu’nun cep telefonlarına gönderdiği “Şanslı cumalar” mesajı ile başladı. Saat 09:30 itibariyle GDZ Elektrik Yayma AŞ, 104 dükkanın elektriğini başlıca trafodan kesti. Şirket, belediyenin başvurusu üzerine elektrik akımını sonlandırdı. Kesinti hakkında uyarı ve bilgilendirme yapmadı. İZSU ise Bergama Belediyesi’nin suların kesilmesi hakkındaki başvurusunu işleme koymadı.

ÇEVİK ŞIDDET GÖNDERİLDİ

Elektrik kesintisi öncesinde İzmir’den bölgeye Çevik Güç ekibi gönderildi. Çevik Kuvvet polisi, stat dükkanlarına yakın mesafedeki Bergama Kültür Merkezi’nin önünde konuşlandırıldı. Bergama İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne emrindeki fazla sayıda polis ve Bergama Belediyesi’ne ast zabıta da elektriği kestirilen dükkanların önünde hazırlanmış bekletildi.

BU NASIL VİCDAN

Morali bozulan esnaf uygulamaya isyan etti. Çerezci Yüksel Simit, “Son asıl değin bunu yapabileceklerine inanmıyordum. Kendi halkına kendi yöneticilerinin böyle bir şey yapması inanılır gibi değil. Sersemlemiş vaziyetteyim. Nasıl böyle bir vicdan olabilir? Burada çocukları okuyan, kredi borçları olan, pandemi ve idareli krizler altında hayat mücadelesi veren bir sürü esnaf var. Sahiden fazla fena durumdalar. Bu devirde bu yapılmaz. Diyecek başka laf bulamıyorum” dedi. Esnaf dükkanların camlarına, “mahkeme kararına rağmen elektriğimiz kesilmiştir” yazısı astı.

ESNAF KAYMAKAM İLE GÖRÜŞTÜ

Bergama Belediyesi’nde kendileri ile muhatap olacak yetkili bulamadıklarını gösteren esnaf topluca Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı’ya gitti. Esnaf heyeti kaymakamdan mağduriyetlerinin derhal giderilmesini istedi. Esnaf, kaymakamın, “Bu konu benim yetkim kapsamında değil. Belediye ve Çevre, Şehircilik, İklim Değişikliği Bakanlığı ile ilgili bir mesele” dediğini aktardı.

Önce 'hayırlı cumalar' dedi, sonra elektriği kestirdi

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Esnaf çare bulamadıkları kaymakamlığın arkasından avukatları ile birlikte Bergama Adliyesi’ne gitti. Elektriği kesme işleminin hukuka tutarsız olduğunu bildiren esnaf, sorumlular hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Savcılık başvurusunda, yöneticilik mahkemelerinin yürütmeyi erteleme kararlarına da uyarı çekildi.

ESNAFA JENERATÖR DESTEĞİ

Elektrik kesilince işlerini yapamaz duruma gelen, yiyecek ürünleri biçimsizleşme tehlikesi ile karşısında karşıya kalan esnafın imdadına ilk koşanlardan biri Bergama Çevre Platformu Sözcüsü Erol Engel oldu. Engel, jeneratör getirerek esnafa elektrik verilmesini sağladı.

“BU SOSYAL CİNAYETTİR”

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko durum yerine geldi. CHP Bergama İlçe Başkanı Ecevit Canbaz ile birlikte stat esnafını ziyaret eden Beko, yaşananlara tepki gösterdi. Beko, “Kara kışın ortasında dükkanları elektriksiz ele vermek, zaten güç şartlar içinde olan esnafın işyerlerini tahliyeye zorlayarak devirmek kabul edilemez. Bu bir sosyal cinayettir. Buradaki esnaf kardeşlerimizin aileleri var, bakmakla mesul oldukları çocuklar ve yaşlılar var. Bir lahza önce elektrik açılsın, mahkeme süreci tamamlanana kadar tahliye baskısından vazgeçilsin” dedi.

YIKIM İŞLEMİ BAŞLADI

Diğer yana, belediye stat çevresindeki dükkanların afet işlemini başlattı. İlk etapta manâsız olan 4 dükkan iş makineleri ile yıkıldı.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir