Vatandaşın zam isyanı: İnsanların akıl sağlığını bozuldu

Kamera: Sinan TUNÇ

2022’nin birincil 2 ayı geride kalmışken, vatandaşın en çok duyduğu kelimelerden birisi “zam” oldu.

Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan gıdaya hemen her gün zam kazanç oldu.

Yurttaş hissettiği enflasyonun yüzde 100’ün üzerinde olduğunu söylerken yaşam pahalılığı Cumhuriyet tarihinin rekor seviyesine ulaştı.

İktidarın ekonomi politikaları sonucu yaşanan bu idareli kriz en fazla da kuytu gelirliyi etkiledi.

Son fiyat artışlarından daha sonra sosyal yaşantısını sıfırlayan yurttaşlar bundan böyle en esas gıda malzemelerini zeka almakta zorlanır ya da alamaz ışık halkası geldi.

‘Acaba bugün de zam gelecek mi?’ korkusu rahat gelirliyi gıda kuyruklarına girmek zorunda bıraktı.

Ekmek ve yağ öncelikle elde etmek üzere bazı temel gıda ürünleri için metrelerce kuyruklar oluştu; birazcık daha ucuza alabilmek için izdihamlar yaşandı.

Oysa Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan başta elde etmek üzere iktidar yetkilileri durumun muhalefet kadar “abartıldığını”, herhangi bir yağ veya ekmek krizi yaşanmadığını öne sürdü.

SÖZCÜ muhabiri İstanbul Bakırköy Meydanı’nda vatandaşa mikrofon uzattı, “Sizce yurttaş yiyecek kuyruklarından, yaşam pahalılığından gereğinden fazla mı şikayet ediyor?” diye sordu. Verilen yanıtlar şöyle oldu:

“İNSANLARIN AKIL SAĞLIĞI BOZULDU”

Can Eren: “Aslında de olması gerektiği gibi davacı ırk. Çok zor dönemden geçiyoruz. Bir şey alamıyoruz, bir şey içemiyoruz. Bir kafeye oturmak, dıştan yemek yemek bile lüks oldu. İnsanlar artık evinden dışarı çıkmıyor. Kendimce vatandaşınki gayet alışılagelmiş bir şikayet, sitem. Gerçekten zorlama dönemlerden geçiyoruz. Ülke gerçekte yönetilmiyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. İnsanlar ne yapacağını, ne yiyeceğini bilmiyor. İnsanlar ne yapacağını şaşırdı, bu da insanların fikir sağlığını bozdu. İnsanlar yağın kalmayacağını düşünüyor ve kuyruklara giriyor. İnsanları bu ülkü getiren kişilerde yanlışlık var.”

“BİZ BUNLARI 1978-79’LARDA YAŞAMIŞTIK”

Ahmet Ertekin: “Biz bunları 1978-79’larda da yaşamıştık. ‘yeniden olmaz’ dedik, 40 kat fazlasıyla geri geldi. Böyle giderse biz bunu zaman zaman yeniden yaşayacağız. Niye oluyor bunlar? Çağırmak ki yukarıdakiler keyfinde; biz aşağı sürüm sürüm sürünüyoruz, sürünmeye de devam edeceğiz.”

“PATATES VE SOĞANA OYUMUZU SATTIĞIMIZDA BUNLARIN OLACAĞI BELLİYDİ”

Hür Ekinci: “Biz afiyet çalışanlarıyız, evimizi çeper güç geçindiriyoruz inanın. 10 dakika arayla bir fiyatın değiştiğine tanık oldum. Eve gidip para alıp gelene kadar yağın fiyatı 50 lira arttı. 164 liradan 204 liraya çıktı… (Böylesine günlerin yaşanacağı aklınıza kazanç miydi hiç?) Ben 74 doğumluyum, böyle kıtlık görmedim. Varlık içinde kıtlık diyelim buna. Kendimce niye bu ayla geldik biliyor musunuz? ‘Altta kalanın canı çıksın’ dedik. Hiçbir vakit oyumuza sahip çıkmadık. Referandumlarda sandığa gitmedik lakin bilmedik oysa bizim canımız bu kadar yanacak. Patates ve soğana oyumuzu sattığımızda bunların olacağı belliydi zaten.”

“ONLAR EN YİSİNİ YAŞARKEN BİZ NIÇIN EN KÖTÜSÜNÜ YAŞAYALIM?”

Meliha Atacanoğlu: “Şikayetler gereğinden fazla değil. Hatta daha artı olması gerekirdi. ben bir yurttaş olarak baştakileri kınıyorum. Çünkü Türkiye’de olanlara aleyhinde oralı değiller. Kendileri alt kuytu, huzurlu, hiçbir şeyi düşünmüyorlar lakin vatandaş her türlü sıkıntıyı yaşıyor. Bizim vergilerimizle maaş alıyorlar, bizim vergilerimizle sıcacık oturuyorlar; niçin sıkıntıyı yurttaş yaşasın? Niçin onlar en iyisini yaşarken biz en kötüsünü yaşayalım? Hayır… Ben 69 yaşındayım, bu yaşıma dek böyle bir dönem görmedim.”

“BÜTÜN TÜRKİYE GEÇİM SIKINTISI YAŞIYOR”

Hacer hanım: “Fiyatlar uçmuş. Her şey fiyatı yüksek. (Hayat pahalılığı bütçenizi etkiliyor mu?) Her Hâlükarda etkiliyor. Maaşım masraflarıma yetmiyor. Evim kira, faturalar var, yüzde 96 engelliyim, yalnız yaşıyorum… (Geçimini Sağlama sıkıntısı yaşıyor musunuz?) Evet. Ayrıca de nasıl… Herkes yaşıyor, sıkıntı yaşayan bir tek ben değilim. Türkiye (geçimini sağlama sıkıntısı) yaşıyor. (Ülkemizin bugünlere geleceği aklınıza gelir miydi hiç?) Hiç gelmezdi…”

“HER ŞEY ZAM, HER ŞEY GADDARLIK”

İsmini devretmek istemeyen vatandaş: “Hepimiz şikayetçiyiz. İnsanlar çarşı pazar dolanıyorlar, geziyorlar; pahalılıktan dolayı hiçbir şey alamadan elleri bomboş dönüyorlar. Bu ortamda halinden memnun olan değil. Bu hükümetten hoşnut değiliz. Böyle olacağı aklımıza gelmezdi… Her şey zam, her şey zulüm… Ne yapacağız bilmiyorum. Bu memleketin hali nereye varacak anlamış değilim. Benim umudum gençlerde. Gençlerin bu ülkenin önünü açması lüzumlu. Çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini dikkate almak lüzumlu. (Ülkemiz neden bu ayla geldi sizce?) Tek adam yönetiminden nedeniyle. Hiç kimse ses çıkaramadı, hiç kimse muhalefet yapamadı. Bundan nedeniyle da ülke bu duruma geldi.

Yorum yapın

SMM Panel PDF Kitap indir